Új ezer forintos: mikortól fizethetünk vele? Mi lesz a régi ezresekkel? Hogy néz ki az új ezer forintos bankjegy és miben különbözik a régitől? A Magyar Nemzeti Bank közleménye.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) folytatja a forint bankjegyek 2014-ben megkezdett cseréjét, melynek jegyében korszerűbb, a biztonsági elemei és képi megjelenése tekintetében is megújított 1000 forintos címletű bankjegyet bocsát ki, áll a Magyar Nemzeti Bank közleményében.
Új 1000 forintos - mit kell róla tudni?
Az új ezer forintosok kibocsátása ezúttal is két lépcsőben történik.
1. Először 2017. augusztus 24-től az új 1000 forintosok törvényes fizetőeszközzé válnak.
2. Ezt követően a korábbi kibocsátások sikeres gyakorlatát alkalmazva, a jegybank féléves felkészülési időt és technológiai támogatást biztosít a készpénzellátási lánc szereplőinek, így különösen a bankjegyelfogadó és feldolgozó automaták üzemeltetőinek az új bankjegyek kezelésére való felkészülésre. A készpénzforgalomban majd csak ezt követően, 2018. március 1-től fizethetünk a megújított 1000 forintos címlettel.
Meddig használhatjuk a régi ezer forintos bankjegyet?
A jelenlegi 1000 forintos bankjegyeket 2018. október 31-ig használhatjuk vásárlásaink során, ezt követően az MNB bevonja azokat, így 2018. november 1-től már csak a megújított 1000 forintos bankjegyekkel lehet majd fizetni.
Régi ezres:
Meddig veszik vissza a régi ezer forintost?
Fontos tudni, hogy a régi bankjegyek még hosszú évekig nem veszítik el értéküket! A bevonási határnapot követően a hitelintézetek és a posta három évig, a jegybank pedig húsz évig - azaz 2038. október 31-ig - díjmentesen váltja át azokat azonos címletű törvényes fizetőeszközre.
Új ezres:
Az előzeken túl, ebben az évben még sor kerül a 20 000 forintosok régi változatának bevonására is, 2017. december 31-én. E címlet cseréje rendkívül magas szinten áll, a forgalomban levő 20 000 forintosok 95%-át már a 2015-ben kibocsátott megújított bankjegyek teszik ki.
A régi 10 000 forintosok továbbra is korlátozások nélkül használhatók a készpénzforgalomban, bevonásukról az MNB később hoz döntést.
Forrás: Magyar Nemzeti Bank
Fotók: Szülők Lapja, Magyar Nemzeti Bank