Nagyszerű érzés volt látni őket, ahogy a gyermekemet megpillantva hirtelen átalakultak az unokájukat feltétlen szerető nagyszülőkké. És még ennél nagyobb örömmel tölt el az a tudat, hogy tudom, a számomra legfontosabb emberek a gyermekem életében is fontos szerepet töltenek be.
A legtöbben úgy vélik, a nagyszülők ahhoz értenek igazán, hogy miként kényeztessék el a kisunokáikat - ezt én is tapasztaltam. De ezen túlmutat az a tény, azáltal, hogy a nagyszülők helyet kapnak a gyermekem életében, mindennapjaiban, kölcsönösen hatással vannak egymásra.
Dr. Lillian Carson, A nagyszülőség lényege: Így lehetsz hatással az unokáid életére című díjnyertes könyve azt állítja, a hatékony nagyszülők óriási hatással tudnak lenni az unokáikra. A nagyszülők egyebek közt átadják bölcsességüket, megosztják velünk értékrendszerüket, tapasztalataikat, különféle ismeretekre és a kultúra, a hagyományok tiszteletére tanítanak.
5 ok, amiért fontos, hogy gyermekeink a nagyszüleikkel szoros kapcsolatban nőjenek fel
1. A nagyszülők az élet fontos leckéire tanítanak
Tekintettel arra, hogy gazdag tudással és több évtizednyi tapasztalattal rendelkeznek, a nagyszülők általában sok történetet megosztanak a saját életükből. Ez lehet az egyik módja, hogy gyermekeink kapcsolódjanak a család múltjához és értékeljék, milyen más volt az élet régen. Ezáltal a gyerekeinknek is lehetősége nyílik arra, hogy többet megtudjanak a család történelméről és hagyományairól, ami megadja számukra a családi identitás erős érzését.
2. Szeretetteljes kötődés alakulhat ki a nagyszülők, a szülők és az unokák között
A nagyszülők számára az unokákkal való jó kapcsolat egyfajta beteljesülést és célt nyújt. Az, hogy képesek gondoskodni az unokáikról, értelmet ad az életüknek, éppen akkor, amikor azt érzik, hogy a társadalomban már nincs szüksége rájuk.
Azok a szülők, akik támogatják a nagyszülőket, még közelebb kerülnek egymáshoz. Ez megerősíti, sőt megújítja a kapcsolatot a szüleikkel, sőt, az egész rokonsággal is.
Gyermekeinknek pedig javára válik, hogy olyan felnőttek veszik őket körül, akik elhalmozzák őket szeretettel, gondoskodással és figyelemmel. Ez egyfajta biztonságérzetet ad nekik, hogy tudják, vannak emberek a szüleiken kívül is.
3. A családi konfliktusok idején a nagyszülők jelentik a fő vigaszforrást
Menedéket és vigaszt nyújtanak, amikor a szülők házasságukban nehézségek merülnek fel. Ezért fontos, hogy a nagyszülők maradjanak semlegesek, amennyire csak lehetséges és ne foglaljanak állást egyik fél mellett sem. Az unokákat megnyugtatja az a biztonság, amit nyújtani tudnak, és ilyenkor a nagyszülők mintegy helyettesítőként működnek, mikor a konfliktusok és stressz miatt egyik szülő nem képes a gyermeknevelő szerepben helytállni.
4. A nagyszülők a legmegbízhatóbb és a legjobb támogatói a szülőknek
A szülők számára gyakran jelent kihívást, hogyan osszák be az időt a munkájuk és a családi kötelezettségek között. Ezért a nagyszülők fontos szerepet játszanak abban, hogy a szülők tudjanak priorizálni, hogy megtalálják az egyensúlyt a munka és a magánélet között. A nagyszülők segítségével a szülők kikapcsolódhatnak, hogy élvezzék a ”páridő” és az ”énidő” pillanatait és feltöltődjenek.
Természetesen ideális esetben nem a nagyszülő irányítja a családot - ezért aztán az elvárásokat, kéréseket nyíltan kell kommunikálni a nagyszülőkkel, hiszen fontos, hogy ők is azon irányelvek mentén neveljék az unokákat, amiket a szülők jónak tartanak, különösen akkor, ha rájuk bízzák a gyerekeket.
5. A gyerekeink érzik, hogy különlegesek és kényeztetik a nagyszülők
Valószínűleg sokan azt gondolják, a nagyszülők csak elkényeztetik, elrontják az unokákat - ami féligazság, de ez így van jól. A nagyszülőknek ugyanis, ellentétben a szülőkkel, már nem fő feladata a gyereknevelés, ők egyszerűen már csak élvezik és kiélvezik az unokákkal töltött időt, a felelősség nyomása nélkül. Épp ezért megengedhetik maguknak, hogy kényeztessék őket, osztatlan figyelmet és időt szánjanak rájuk, hogy ők jól érezzék magukat. A gyerekek szerint szórakoztató nagyival és papival lenni, mert kevesebb korlátozás van és enyhébbek a szabályok, ám ezzel semmi baj sincs.
Forrás: smartparenting.com