Elutazol és nincs, aki locsoljon? - 5 módszer, hogyan tarthatod életben a növényeid

Nagyszülők Lapja

Otthon, kert

Nagyszülők Lapja


Elutazol és nincs, aki locsoljon? - 5 módszer, hogyan tarthatod életben a növényeid

Akárcsak egy kisállatról, ugyanúgy növényeinkről is gondoskodnunk kell, ha hosszabb időre - vagy ilyen kánikulában akár csak pár napra is - elutazunk otthonról. Összegyűjtöttünk néhány módszert arra, hogy biztosíthatjuk növényeink számára a szükséges nedvességet az idő alatt is, míg nem tartózkodunk otthon.

A legkézenfekvőbb természetesen az, ha egy családtag, jó barát vagy szomszéd kétnaponta ránéz a kertedre és benti növényeidre, megöntözi őket (egyúttal a lakást is szemmel tartja, minden rendben van-e). Ha azonban ez az opció nem lehetséges, íme néhány remek ötlet!
 


A szivárgó palack

Olcsó és egyszerű módszer, mely által a flakon apránként, folyamatosan látja el növényeidet nedvességgel. 
Végy egy műanyag palackot, és ejts pici lyukakat az alsó harmadára. Ezután áss egy gödröt a növény gyökerei közelében, ahová a palackot helyezheted. Töltsd meg a palackot vízzel, és ásd be a földbe. A víz fokozatosan fog kiszivárogni belőle, így napokon át ellátja a növényt nedvességgel. A víz akkor szivárog kifelé, ha elég száraz a föld, így éppen ideális mértékben nedvesíti a talajt. A flakon legyen stabil, ezért ha kell, támaszd ki!




Madzag-módszer

Csak egy nagyon vastag pamutfonalra (vagy pl. egy puha nadrág megkötője) és egy edény vízre van szükség ehhez az érdekes öntözési megoldáshoz. Helyezd a növényeket egy vízzel teli edény mellé (mely magasabban van, mint a virágcserepek!). Vágd a fonalat megfelelő hosszúságúra, és tedd az egyik végét a vízbe, a másik végét pedig a talajba. Érdemes a fonalat mindkét oldalról megnehezíteni, hogy a fonal a vízben és a talajban is megmaradjon. A víz a fonalon keresztül fog a talajba szivárogni.

 


Fürdőkád, mosogató

A szobanövényeket a fürdőkádas módszerrel is jól lehet "öntözni". Ha nincs fürdőkád, vagy csak néhány növényt kell öntöznünk, a mosogató vagy egy kis műanyag kád is megfelelő.
Dugaszold be a fürdőkádat, és tegyél bele régi törülközőket (nem muszáj, ez inkább csak a kád védelmére szolgál). Töltsd fel körülbelül 3 cm vízzel (a vízigénytől függően). Tedd a növényeket a kádba. Az alátétet, díszedényt, csészealjat ne felejtsd el eltávolítani, hiszen a növények csak a cserép vízelvezető nyílásán keresztül képesek felvenni a vizet!

 


Vidd ki a szabadba a növényeket, ha esőt ígérnek!

Ha csapadékot jósolnak a következő napokra, tedd ki a növényeket szél- és direkt napfénytől védett helyre, ahol azonban az eső áldásaiból bőségesen részesülhetnek majd. A módszer veszélye csak annyi, hogy az eső sosem 100 százalékig garantált…


 

Automata öntözőberendezés

Ha anyagi szempontból megengedheted magadnak, és amúgy is gyakran elutazol, érdemes beruházni egy időzítővel ellátott öntözőrendszerre, és ebben az esetben is érdemes a szabadba helyezni a szobanövényeket, míg nem vagy otthon, így minden növényed részesül a locsolásból.
 

 


Fotó: Freepik


Nagyszülők Lapja

Otthon, kert

Nagyszülők Lapja


2024.08.29