A témában szakértőnket dr. Tácsik Balázs ortopéd-traumatológus szakorvost kérdeztük.
Mi az a lúdtalp?
A lúdtalp egy úgynevezett statikai elváltozás, amely a teherbírás és a megterhelés közötti egyensúlyzavar miatt alakul ki. Leegyszerűsítve a láb szalag- és izomrendszerét túlzott megterhelés éri, amelyet hosszú távon már nem tud elviselni, így egyfajta elváltozás alakul ki, a lábfej boltozatos szerkezete megváltozik, csökken.
A lábfej két boltozatának – a hosszanti boltozat, valamint a keresztboltozat – magassága minden ember esetében egyedi, problémát azonban akkor jelent, ha a boltozat magasság olyan mértékben csökken, amely a láb harmonikus és stabil működésében már zavart okoz. A folyamat során a lábfej boltíve laposabbá válik, a szalagok és izmok nem tudják már kellőképpen fenntartani a boltozatos szerkezetet.
Mit okoz a lúdtalp?
Ha a talp belső íve csökken, a térdek stabilitása is változhat, befelé fordulhatnak, testünk tartószerkezete megrogyik, a csípő kifelé hajlik, a fenék pedig kitolódik. Ez később fájdalommal is jár, boka-, térd-, csípő- és deréktájékon.
A felnőttkori lúdtalp a teherbírást meghaladó igénybevétel miatt alakulhat ki, a boltozatrendszer stabilitása megbomlik. Kiválthatja a testsúlygyarapodás, a foglakozással járó mindennapi erős megterhelés (állómunka), a terhesség, az ízületi kopás, sérülés, de akár a lábfejdeformitás is.
Gyógyítható a felnőttkori lúdtalp?
A felnőttkori lúdtalp jól gyógyítható megfelelő, a talphoz illeszkedő talpbetét használatával, és/vagy speciális izomerősítő tornagyakorlatokkal. Abban azonban, hogy pontosan milyen kezelésre van szükség a stabil állapot helyreállításához, ortopédus szakember tud segítséget nyújtani.
Tények és tévhitek a lúdtalppal kapcsolatban
Tévhit - magától elmúlikA lúdtalppal kapcsolatosan számos tévhit is él, ilyen például, hogy nem kell vele sokat foglalkozni, majd magától „elmúlik”, meggyógyul.
Tény - felnőttkorban már nem "gyógyul"
Az igazság ezzel szemben az, hogy bár gyermekkorban valóban gyógyulhat, a láb növekedésének befejezésével felnőttkorban már nem gyógyul magától.
Tévhit - csupán gyermekbetegség
Sokan gondolják azt is, hogy a lúdtalp úgynevezett gyermekbetegség.
Tény - felnőttkorban is jellemző
A lúdtalp felnőttkorban ugyanúgy előfordulhat.
Szakértő: dr. Tácsik Balázs ortopéd-traumatológus szakorvos
Fotó: Pixabay