Reflux kezelése gyógyszerek nélkül - 10 módszer, ami tényleg segít

Nagyszülők Lapja

Betegségek

Nagyszülők Lapja


Reflux kezelése gyógyszerek nélkül - 10 módszer, ami tényleg segít

A reflux, azaz a savas gyomortartalom visszaáramlása a nyelőcsőbe, igen gyakori probléma, gyakorlatilag népbetegség. Az orvosi vizsgálatok és a szakemberek által javasolt eljárások hasznosak, és nagy részben nem is megkerülhetőek, azonban nem kell, hogy passzívak legyünk egészségünk visszaszerzésében! Vállaljunk részt aktívan saját testünk gyógyításában!

A reflux sokféle arcát mutathatja. A klasszikus tünetek - visszacsorgó gyomorsav, gyomortájéki fájdalom, krákogás, égő érzés - mellett létezik az úgynevezett néma reflux fogalma is, mely nehézlégzéssel, torok- és/vagy mellkasi fájdalmakkal, rekedtséggel, köhögéssel, nyelési nehezítettséggel, alvászavarokkal, és akár a romló fogakkal is járhat. Sokan tüdőgyógyászhoz fordulnak panaszaikkal, és csak hosszabb idő után derül ki, hogy tüneteiket reflux okozza, így annak megszüntetése jelentené a gyógyulást.

Az alábbiak kúraszerű, vagy akár folyamatos alkalmazása segít a kínzó tünetek enyhítésében, a normál állapot szinten tartásában, és a szövődmények kialakulásának megakadályozásában.


1. Diéta: azaz a feldolgozott ételek, a cukor, a glutén, az alkohol és a tejtermékek elkerülése. Érdemes még kerülni a kakaót (csokoládé), a kávét, az erősen csípős fűszereket, és egy időre a paradicsomot is.

2. Tiszta étkezés: a fentiek kizárásával még rengeteg opció van arra, mit együnk. Ne arra koncentráljunk, mit nem lehet enni, hanem arra, hogy ha jól eszünk, azt minden sejtünk hálával fogadja majd! A zöldségek kavalkádja, a számtalan hús- és belsőség, a gluténmentes köretek és a tojás rendkívül gazdag alapot nyújtanak az étrendünkhöz. Az édességeket is elkészíthetjük „gyomorbarát” módon, csak egy kis tájékozódásra van szükség.

3. A bélflórát és a gyomrot erősítő módszerek: ilyen a hosszan főtt csontleves, a hűtött rizs (ez csak annyit tesz, hogy főzés óta egyszer már lehűlt, természetesen újra lehet melegíteni!), és a fermentált zöldségek fogyasztása.

4. Sószopogatás: napi 1-2 alkalommal két étkezés közt néhány nagyobb sószem elszopogatása rendkívül jó hatással van a gyomorra.

5. Stresszkezelés, kiegyensúlyozott lelkiállapot és rendezett életvitel.

6. Gyógyteák: a borsmenta, fehér akác, a körömvirág, a kamilla teája érezhetően javítják a nyelőcső, a gyomor és bél problémáit.

7. Szintén érezhető támogatást ad a szódabikarbóna (egy kiskanállal vízben feloldva, néha alkalmazható, nem rendszeresen), az almaecet vagy citromlé egy pohár vízben, ébredéskor vagy két étkezés közt. A répalé és a nyers krumpli leve is enyhíti a savassággal járó fájdalmas problémákat.

8. A vacsora időpontja ne essen a lefekvés előtti 3 órán belülre! Fekvés előtt érdemes egy deci Salvus-vízzel zárni a napot. 

9. A dohányzás elhagyása egyértelműen pozitívan befolyásolja a gyógyulási folyamatot.

10. Borsmenta olaj kapszula: lehűti a gyomrot, és határozottan segít az égő, maró panaszok enyhítésében

 

További gyakorlati tanácsok: Reflux megelőzése: 7 jó tanács gyomorégés ellen, hogy ritkábban kelljen gyógyszerhez nyúlnod

 


Fotó: Freepik


Nagyszülők Lapja

Betegségek

Nagyszülők Lapja


2024.10.03