Anya-fia kapcsolat - Ezt a hibát NE kövesd el, tönkreteheted vele a házasságát, vagy a kettőtök kapcsolatát!

Nagyszülők Lapja

Családi kapcsolatok

Nagyszülők Lapja


Anya-fia kapcsolat - Ezt a hibát NE kövesd el, tönkreteheted vele a házasságát, vagy a kettőtök kapcsolatát!

Az anya és fia közötti "szerelem" teljesen természetes, egy bizonyos ponton túl azonban már káros a túlzott kötődés. Ragaszkodás, rátelepedés, uralkodás és versengés… A párkapcsolatok haláláért sok esetben az eltorzult anya-fia kapcsolat okolható. Még ha eddig így is volt, ne kövesd el továbbra is a következő hibákat - ellenkező esetben fiad elveszítheti párját - és akár te is őt!

Anyaként senkinek sem könnyű elfogadni gyermekünk felnőtté válását és leválását, még akkor sem, ha tudjuk, ez a természetes. Vannak anyák, akiknek ez olyannyira nehezére esik, hogy az anya-fia kapcsolat az anyai önzés áldozatává válik.
Ebben a folyamatban a fiú akár egy túlzott függésben lévő „óriáscsecsemővé” válhat, aki éretlen marad a párkapcsolatok terén, nem tud önálló döntéseket hozni, és fókuszában az anyának történő megfelelés áll; tulajdonképpen az fiú-anya alá-fölérendeltségi viszony az évek múlásával sem szűnik meg.

Mindez olyan élethelyzetekben nyilvánulhat meg, mely ellehetetleníti felnőtt fiad párkapcsolatát, házasságát, vagy akár egész életét.

Sőt, ha fiad kellően tudatos, felismeri az anya-fia viszony torzulását, és párját választja, az kettőtök kapcsolatát is megmérgezi, azaz végül elveszítheted őt.

5 hiba, amit NE kövess el, ha felnőtt fiad van:

- Ha túlságosan igényled fiad jelenlétét (beleértve, hogy irányíthatod vagy felügyelheted az életét), ő pedig mindig neked akar megfelelni és rendszeresen szüksége van a véleményedre, vagy a jóváhagyásodra…

- Ha többször ugrik a te kérésedre, mint ahányszor ott van a párja mellett, mikor annak szüksége lenne rá...

- Ha mindegyik nőben találsz kivetnivalót, és ha fiadnak végre van egy kapcsolata, folyamatosan kritizálod, vagy megpróbálod eltávolítani őket egymástól...

- Irányítasz, uralkodsz, és lehetetlen megfelelni az elvárásaidnak...

- Ha bejelentés nélkül állítasz be hozzájuk és tapintatlanul sokáig maradsz...

- Ha mindenre van egy „majd én megmutatom” megoldásod, kéretlen véleményed, és szükségét érzed, hogy megmutasd menyednek, mit hogyan kell csinálnia, hogy a fiadnak jó legyen...

 

...akkor vedd észre, hogy biztosan nem egy egészséges kötődésben vagytok. Ez fiad párkapcsolatát kőkemény kihívás elé állítja, és megnehezíti, vagy akár pokollá teszi feleségével közös életüket, ugyanakkor a nehézkes komunikáció, és a fiad számára "kétirányú" megfelelési vágy miatt ezt nem kommunikálja feléd. 

 

 

Az anyák gyakran észre sem veszik, hogy káros a viselkedésük, és azt hiszik, szeretetből láncolják magukhoz és kényeztetik el fiukat. Ez azonban rendkívül káros hatásokkal jár, melyeket nem könnyű normális mederbe terelni - ám nem lehetetlen!

Ha felismered valamelyik fenti pontban saját működési mechanizmusodat, és még menteni szeretnéd a helyzetet, azonnal változtatod kell: őszinte beszélgetéssel - és elengedéssel. 

A hibákat nem könnyű belátni, de ha van benned elég tudatosság és hajlandóság, még lehet harmonikus kapcsolatod a fiaddal – és így a leendő családjával, és unokáiddal is!

Így kezeld jól a felnőtt fiaddal a kapcsolatot:

- Hagyj nagyobb távolságot kettőtök közt! Tágabb teret saját életének kialakításához, és csak akkor avatkozz be, ha valóban segítségre van szüksége.

- Fogadd el, hogy fiad felnőtt ember, akinek már más személyek jelentik a prioritást: mert attól a pillanattól kezdve, hogy megházasodott, a feleségnek kell az első helyen állnia, megelőzve a szülőket!

- Fogadd el, hogy önállóságra, saját döntésekre és térre van szüksége!

- Szereteted tapintattal, megértéssel, elengedéssel mutasd ki: jelentse az örömet és büszkeséget az, hogy fiad önálló emberré vált, aki saját, boldog párkapcsolatát éli!


Harmonikus családi kötődés esetén egy szülő számára az a legfőbb cél és legnagyobb eredmény, ha gyermeke önállóan képes saját, kiegyensúlyozott életet kialakítani. Gyermeked csak akkor fog tudni boldog és teljes életet élni, ha nem láncolod magadhoz!
 

 

Szerző: Nagyszülők Lapja
Fotó: Freepik


Nagyszülők Lapja

Családi kapcsolatok

Nagyszülők Lapja


2025.01.20