Dexa vizsgálat: a legfontosabb kérdések és válaszok a csontsűrűség-mérésről (x)

Nagyszülők Lapja

Érdekességek

Nagyszülők Lapja


Dexa vizsgálat: a legfontosabb kérdések és válaszok a csontsűrűség-mérésről (x)

A csontritkulást gyakran nevezik néma betegségnek, hiszen a folyamat nagyon sokáig egyáltalán nem jár tünetekkel. Emiatt a legtöbbször már előrehaladott állapotban diagnosztizálják, holott a csontsűrűség mérésére ma már nagyon hatékony technológia áll az orvosok rendelkezésére. Ez az úgynevezett Dexa vizsgálat.

 

A fájdalommentes képalkotó módszer nem csak már kialakult csontritkulás esetén alkalmas a páciens állapotának felmérésére vagy a kezelés hatékonyságának nyomon követésére, de prevenciós jellege is megkérdőjelezhetetlen. Ennek ellenére mégis nagyon gyakori, hogy az emberek már csak egy csonttörés után, azaz előrehaladott csontritkulással jutnak el Dexa vizsgálatra.

 

Ezért most összegyűjtöttük a legfontosabb kérdéseket és válaszokat a csontsűrűség-mérésről, hogy felhívjuk a figyelmet ennek az eljárásnak a fontosságára és hatékonyságára egyaránt.

 

Mi az a Dexa vizsgálat?

A Dexa vizsgálat egy fájdalommentes képalkotó eljárás, amely alacsony dózisú röntgensugárzással (nagyjából kétnapi természetes háttérsugárzásnak megfelelő hatással) képes feltárni a csontok szerkezetének sűrűségét és általános állapotát.

Maga a vizsgálat nem tart tovább 15-20 percnél, a csontok sűrűsége mellett pedig teljes testösszetétel mérésére is alkalmas, ami sportolóknál vagy túlsúlyos pácienseknél óriási segítség lehet a zsír és az izomarány precíz meghatározására.

A Dexa a Dual-energy X-ray Absorptiometry rövidítése, ami szabad fordításban annyit tesz: kettős energiájú röntgenabszorpciós mérés.

 

Milyen esetekben van szükség prevenciós jelleggel Dexa vizsgálatra?

Prevenciós jelleggel nagyon sok esetben szükség lehet a Dexa vizsgálat alkalmazására. Érdemes legalább kétévente vagy sűrűbben ellenőrizni a csontsűrűséget abban az esetben, ha a következő rizikófaktorok fennállásáról beszélhetünk:

 

- 65 évnél idősebb nők;

- 70 évnél idősebb férfiak;

- 50 éves kor felett csonttörés esetén;

- ha a közvetlen hozzátartozók között volt csontritkulásos beteg;

- amennyiben valaki 3 centiméternél többet veszített a testmagasságából.

 

A rizikófaktorok között mindenképpen meg kell említenünk bizonyos betegségeket, állapotokat és rossz szokásokat is, amelyek elősegíthetik a csontritkulás megjelenését, és ezért rendszeres Dexa vizsgálatot indokolnak:

 

- dohányzás és rendszeres alkoholfogyasztás;

- D-vitamin hiány;

- autoimmun betegségek;

- bizonyos gyógyszerek rendszeres szedése (rákellenes készítmények, immun- és hormonszupresszánsok, protonpumpa-gátlók, kortikoszteroidok).

 

Milyen tünetek utalnak arra, hogy Dexa vizsgálatra van szükség?

 

Amint azt fentebb már leírtuk, a csontritkulás azért különösen veszélyes betegség, mert nagyon sokáig egyáltalán nem jár tünetekkel. Amennyiben azonban a következő panaszokat tapasztaljuk, érdemes mielőbb elvégeztetni egy Dexa vizsgálatot, hiszen a háttérben a csontsűrűség csökkenő tendenciája húzódhat meg:
 

- kisebb erőhatásra bekövetkező csonttörés;

- sorozatos csonttörések;

- a csontozat deformációja;

- gerincferdülés;

- a testmagasság csökkenése;

- a mellkas besüllyedése;

- csonttörések olyan helyeken, mint a csigolyák, a combnyak vagy a csípő.

 

Ön is a csontritkulás tüneteit tapasztalja? Akkor jelentkezzen csontsűrűség mérésre a következő linkre kattintva: Dexa vizsgálat.

 

Hogyan zajlik a Dexa vizsgálat?

A csontsűrűség mérés minden esetben ambuláns ellátás részeként történik. A vizsgálat után tehát a páciens azonnal hazamehet vagy visszatérhet a munkahelyére, a hétköznapi teendőihez. Semmivel sem komplikáltabb vagy kellemetlenebb, mint más röntgenalapú képalkotó vizsgálat, hiszen a csontok sűrűségének feltárásához szintén (alacsony dózisú) röntgensugárzást alkalmaznak.

 

A Dexa vizsgálat lépései a következők:

Az esetek döntő többségében a Dexa vizsgálathoz nem szükséges levetkőzni vagy átöltözni a páciensnek, de a fém ékszereket és kiegészítőket minden esetben el kell távolítani.

Az első lépés, hogy a páciens felfekszik egy röntgenasztalra, kényelmesen elhelyezkedik, majd mozdulatlanul vár arra, hogy a röntgenszkennerek átvizsgálják a csontozatát. A legtöbbször mindössze 10-15 percig tartó vizsgálat során a test bizonyos pontjain történik a csontsűrűség mérés, így általában a csuklónál, a combcsontoknál és az ágyéki gerincrészen.
Amint a vizsgálatot végző orvos vagy egészségügyi asszisztens erre utasítást nem ad, mozdulatlanul kell feküdni (bizonyos esetekben ülni) a mérés befejezéséig.

Bizonyos esetekben előfordulhat, hogy a vizsgálat során egy rövid ideig a páciensnek vissza kell tartania a lélegzetét ahhoz, hogy a mellkas mozgása ne zavarja meg a képalkotás folyamatát.

 

Hogyan kell készülni a Dexa vizsgálatra?

A Dexa vizsgálat alapvetően nem igényel különösebb felkészülést a páciens részéről, de fontos, hogy előtte 24-48 órával el kell hagyni a kalciumtartalmú étrendkiegészítők és készítmények szedését.

Ezen felül, ha olyan helyen rendelkezünk fém ékszerekkel (például intim piercing), amit a helyszínen nem tudunk kivenni, vagy kellemetlenséget okozna, azt érdemes már a vizsgálat előtt eltávolítani.

 

Milyen esetekben nem javasolt a Dexa vizsgálat?

 

A Dexa vizsgálatnak gyakorlatilag ugyanazok az ellenjavallatai, mint a röntgennek.

- Nem javasolt például abban az esetben, ha a páciens gyermeket vár vagy szoptat. 

- Ha szoptatós kismamánál végeznek csontsűrűség mérést, ajánlott 48 óráig felfüggeszteni az anyatejes táplálást.

- Nagyon sok intézményben a Dexa vizsgálathoz használt röntgengép súlykorláthoz kötött. Amennyiben tehát a páciens súlya meghaladja a 120 kilogrammot, az kizáró tényező lehet.

- Szintén nem javasolt a mérés olyan személyek esetén, akik valamilyen protézissel vagy implantátummal élnek.

 

Mit jelentenek a Dexa vizsgálat eredményei?

A Dexa vizsgálat eredményeinek értelmezése laikusként okozhat némi fejtörést. Erre a legtöbbször azért nincs szükség, mert a kiértékelést szakorvos végzi, de amennyiben mi is szeretnénk tisztában lenni a vizsgálat eredményének jelentésével, segítünk az értelmezésben.

 

BMD érték

A csontsűrűség mérés eredménye mindig tartalmaz egy BMD értéket. Azt mutatja meg, hogy mekkora az ásványi csontsűrűség a vizsgált csontokban.

 

Z-érték

Segítségével lehet meghatározni azt, hogy a mérés során kapott eredmények mennyire térnek el az átlaghoz viszonyítva.

 

T-érték

Az itt látható szám a kor és a nem alapján meghatározott optimális csonttömeghez kapcsolódó eltérést mutatja.

 

S-érték

A fiatalkori csontrendszerhez viszonyítja a csontsűrűség értékét.

 

A Dexa vizsgálat eredménye a számok tükrében

A vizsgálat során kapott eredmények kiértékeléséhez minden esetben a WHO által meghatározott sztenderdeket kell alkalmazni. 
Amennyiben a vizsgálat eredménye 0-t mutat, akkor a páciens csontozata teljesen rendben van, tehát az optimális értékekhez igazodik. 
Ha az eredmény -1 és +1 közötti jelölést kapott, akkor is normális eredményről beszélhetünk, de az optimálishoz mérten már tapasztalható némi eltérés, ami rendszeres ellenőrzést igényel.

Ha a csontsűrűség mérés eredménye -2,5 és -1 érték között van, az már jelentősebb eltérést jelent. Ilyenkor már a páciens csontjainak a sűrűsége sokkal alacsonyabb az optimális szintnél.

Csontritkulásról akkor beszélhetünk, ha a Dexa vizsgálat eredménye -2,5 vagy annál alacsonyabb értéket mutat.

 

(x) Szponzorált tartalom


Nagyszülők Lapja

Érdekességek

Nagyszülők Lapja


2020.02.21