
Kedves nagyszülők és szülők, ha gyermeketek egy fa ágai közül integet felétek, ne ijedjetek meg! A fára mászás jóval több, mint kalandos szórakozás: számtalan fontos készséget fejleszt, növeli az önbizalmat és persze a gyerekek természethez való kötődésében is szerepe van.
Tanulmányok szerint a fára mászás és a hozzá hasonló, dinamikus és kreativitást igénylő mozgásformák – pl. gerendán egyensúlyozás, akadálypálya - rendkívüli módon fejlesztik a gyerekkori memóriakapacitást, valamint számos más előnnyel is járnak:
1. Fejlesztik az egyensúlyérzéket, hiszen folyamatos a térbeli érzékelés és alkalmazkodás.
2. Fokozzák az ügyességet és a ritmusérzéket.
3. Pozitívan hatnak az agyműködésre, különösen a rövid távú memóriára.
4. Összehangolják az agyféltekéket, növelik az agy teljesítőképességét.
5. Fejlesztik a térbeli tájékozódást, figyelemmegosztó képességet, sőt, a nyelvi készségeket is.
6. Pozitívan befolyásolják az idegrendszer érési folyamatát.
7. Erősödik többek között a kar-, láb-, törzs- és vállizomzat.
+ 1: Fára mászás közben a gyerek közelebbről is megismeri természeti környezetét, és magát a fát. Más perspektívából tekinthet a világra és az élővilágra.
Összességében ugyanis elmondható, hogy a mozgás összehangolásával, egyensúlyozással járó feladatok megoldása során a gyermekek agyának olyan területei aktivizálódnak, melyek a kognitív fejlődésre, memóriára, ezen belül az írás és olvasás folyamataira is kedvező hatást gyakorolnak.
Ha munka vagy tanórák szünetében is több nagymozgást végezhetnének a felnőttek és a gyerekek is, az mindkét korosztály teljesítményére kedvezően hatna. "Minden gyereknek jó a sok szabad mozgás, a hintázás, az egyensúlyozás gerendán, pallón – és jó játék is." - fogalmazott ennek kapcsán Vekerdy Tamás.
Ezt is olvasd el: Elképesztően fejleszti a kicsiket a hintázás - 8 vidám hintáztató, lovagoltató mondóka >>
Előttünk a nyár: engedjétek a gyerekeket fára mászni, sarat taposni, egyensúlyozni, vízben pacsálni és mezítláb járni! Testi-lelki egészségüknek, sőt még az iskolai teljesítményüknek is jót fog tenni!
Ezt is olvasd el: Ezért engedd meg a kisgyermeknek, hogy piszkos legyen - Eloszlatjuk a tévhiteket >>
Szerző: Nagyszülők Lapja
Fotó: Freepik