Hogyan NE fásulj bele a nyugdíjas évekbe? Ezektől szenved a legtöbb nyugdíjas

Nagyszülők Lapja

Életmód

Nagyszülők Lapja


Hogyan NE fásulj bele a nyugdíjas évekbe? Ezektől szenved a legtöbb nyugdíjas

Vajon mindenki átesik azon, amiről oly keveset beszélünk? Nem ritka, hogy a munka világát elhagyva csökken az önbecsülés, sokan nem találják a helyüket, vagy nem érzik magukat hasznosnak többé. Pontosan milyen gondok jelentkezhetnek közvetlenül a nyugdíjazás után? Mit tehetünk annak érdekében, hogy elkerülve a lelki válságot, harmóniában és élményekben gazdagon tölthessük napjainkat?

A haszontalanság kínzó érzése, a depresszió és tétlenség elkerülhető. Elsőként tudatosítsuk, hogy az idősebb korosztályra, a tapasztaltabb nézőpontra és bölcsességre igenis szükség van - a családnak éppúgy, mint a társadalomnak. Mik azok a felmerülő problémák, melyek veszélyeztetik a lelki egyensúlyt a nyugdíjba vonulás körüli időszakban, és mit tehetünk ellene? 

 

1. Nem tudunk mit kezdeni a kapott szabadidővel

Hirtelen nem tudjuk, mihez kezdjünk magunkkal. A munka világában nem voltunk elszigetelve, valamint könnyen tudtuk azonosítani önmagunkat egy tevékenységgel, céllal, címmel - ám most újra kell definiálni saját magunkat. 
 

2. Családi konfliktusok

A meg nem értettség, és a hirtelen állandósult házastársi jelenlét konfliktusokhoz vezethet. Itt az idő az elfeledett vagy megromlott kapcsolatok helyrehozására!
 

3. Magány

Az előző pont ellenkezője is megvalósulhat, ha egyedül élünk: a munkahelyen akarva-akaratlanul is kommunikáltunk: kapcsolatokat építettünk, beszélgettünk, telefonáltunk, barátkoztunk… Ebből a közegből kilépve magunkra maradhatunk. Legyünk nyitottak az új kapcsolatokra és elevenítsünk fel régieket! Ha van rá lehetőség, vállaljunk aktívabb szerepet gyermekeink, unokáink életében!
 

4. Passzivitás, tétlenség

A monotónia, a fásultság, a tevékenykedés nélkül eltelt mindennapok egyenes út a leépüléshez. Számtalan mód van arra, hogy ezt elkerüljük: mind lelki, mind mentális és fizikai értelemben! Az aktivitás megőrzése és a nyitottság fiatalon tartja a testet és a tudatot, ami pedig a hosszan tartó fiatalság, és a megelégedett élet receptje!
 

Legyen életcél a sokáig tartó fittség és fiatalság! Íme, a testi-szellemi jólét 7 alappillére!

Alakítsunk ki új életformát! Fontos, hogy mindenki megtalálja életcélját és megőrizze aktivitását azután is, hogy nyugdíjba vonult. Ebben a cikkünkben ehhez adunk lendületet!


Nagyszülők Lapja

Életmód

Nagyszülők Lapja


2025.04.02