Milyen testmozgás a jóga és milyen változatai vannak? Hogyan hat a szervezetünkre és milyen egészségvédő hatása van? Minek tulajdonítható a jóga pozitív hatása?
Milyen testmozgás a jóga és milyen változatai vannak? Hogyan hat a szervezetünkre és milyen egészségvédő hatása van? Minek tulajdonítható a jóga pozitív hatása?
Milyen hatással van a koleszterinszintre és a vérnyomásra a jóga?
A rotterdami Erasmus Egyetem orvosi karának kutatója 37 tanulmányt elemzett, ezekben mintegy 3000 résztvevő adatai szerepeltek. Azt fedezte fel, hogy önmagában, tehát más sport nélkül a jóga mérsékli a koleszterinszintet és a magas vérnyomást, amelyek növelik a szívbetegségek kockázatát - tudósított a BBC hírportálja a European Preventive Cardiology című szaklapban megjelent tanulmányról.
Milyen mozgásforma a jóga?
A jóga a testgyakorlás ősi módja, mely az erő, a hajlékonyság és a légzés segítségével javít a testi-lelki állapoton. Rengeteg változata létezik - a hatha, az astanga és a bikram csak néhány az elterjedtebbek közül -, ám egyik sem elég megterhelő ahhoz, hogy a hivatalosan ajánlott heti 150 perc közepes intenzitású, vagyis aerob testmozgásba beszámítson. Izomerősítésnek megfelelő, azaz olyan gyakorlatforma, amelyet az irányelvek szerint heti kétszer-háromszor ajánlatos végezni. Ha kipróbálnád, korábbi cikkünkben jóga gyakorlatokat és szemléltető videót is találsz, nézd meg »
Hogyan hat a jóga a szív egészségére?
Myriam Hunink azt vizsgálta meg, hogyan hat a jóga a szív egészségére, ha hat egyáltalán. Azokhoz képest, akik semmilyen testmozgást nem végeztek, a jógázás jelentős előnyökkel járt: alacsonyabb volt az elhízás, a magas vérnyomás és a magas koleszterinszint kockázata. Amikor a tempós sétához vagy a kocogáshoz hasonlították, a jóga ezekkel megegyezően csökkentette a szívbetegségek kockázati tényezőit.
Miért hat jótékonyan a szervezetre a jógázás?
Hunink szerint az eredmények azt jelzik, hogy a jógázás igen hasznos lehet, és megérné gyakorolni a kockázatcsökkentés érdekében. Nem teljesen világos, miért hat így a jóga, ám szakértők szerint a nyugtató ereje lehet a titok, a stressz ugyanis a magas vérnyomás és a szívbetegségek kockázati tényezője.
Forrás: MTI
Fotó: Rawpixel