Nagyszülőnek lenni fantasztikus dolog, de ez nem csupán egy állapot, tenni kell érte. Jelen kell lenni az unokánk életében, hogy mi legyünk a bizalmasa, akihez bármikor fordulhat. Adunk néhány tippet, hogyan csináld.
Nagyszülőnek lenni fantasztikus dolog, de ez nem csupán egy állapot, tenni kell érte. Jelen kell lenni az unokánk életében, hogy mi legyünk a bizalmasa, akihez bármikor fordulhat. Adunk néhány tippet, hogyan csináld.
1. Inkább kérdezz, ne oktass!
Sok mindet átéltél, sokat tapasztaltál, sok mindent jobban tudsz, mint a gyermeked, aki most vált szülővé. Mégsem jó ötlet folyamatosan tanácsokkal nyomasztanod, még ha jó szándékkal adnád is őket. Inkább érdeklődj, mit csinál az unokád, milyen új dolgot tud, minden rendben-e vele? Kérdezd meg, miben tudsz segíteni.
- Nehéz, de tudomásul kell venni, hogy most már a gyermekednek kell meghoznia a szülői döntéseket. A nagyszülőknek félre kell állniuk - állítja Sharon O’Neill, New York-i családterapeuta.
2. Légy bolondos!
Nagyszülőnek lenni csodás dolog, hiszen újra gyermekké válhatsz egy kicsit anélkül, hogy a következmények miatt kellene aggódnod. Úgyhogy élvezd! Ülj le a földre (ha tudsz) az unokád mellé, építsetek, játsszatok. Vágj grimaszokat, bábozz az ujjaddal. Találjatok ki titkos közös nyelvet az unokáddal, amit még a szülők sem értenek meg. A nagyobbakkal készíts youtube-videókat, meglátod, milyen jó móka!
Nagyszülőnek lenni csodás dolog, hiszen újra gyermekké válhatsz egy kicsit
Fotó: pixabay.com
3. Ne rivalizálj!
Ne foglalkozz vele, hogy más nagyszülők hogyan és mennyit találkoznak az unokáikkal, mert nem ez a lényeg. A nagyszülő-unoka kapcsolat mélységét csak a szeretet határozza meg. Tartsd szem előtt az unokád igényeit, vágyait és kívánságait, akkor nem tévedhetsz.
4. Ne stresszelj a rendetlenség miatt!
A gyerekek rendetlenséget csinálnak, a tieid is azt csináltak, csak már elfelejtetted, mekkorát. Egy kis kosz senkinek nem árt, felesleges idegeskedned néhány sárfolt és morzsaszem miatt. Kijelölhetsz gyerek-barát és nagyi-barát területeket, előbbiben mindent szabad, a másikban viszont nem – az unokáid ezt tiszteletben fogják tartani, ha következetesen viselkedsz. Az ő területükön használj nyugodtan könnyen mosható lepedőket, lemosható viaszosvásznat, így a takarítás is könnyebbé válik.
5. Élményt adj, ne játékot!
Csábítóak a boltok polcain megjelenő legújabb játékok, de ne csábulj el folyton (néha persze szabad). Töltsetek inkább együtt több időt, ez az, ami életre szóló emlékeket ad.
- Mindkét unokám imádja a vonatokat, ezért karácsonyra vonatjegyeket vettünk nekik. Több helyre is elutaztunk, mindent lefotóztunk, dokumentáltunk, aztán készítettünk egy nagy albumot a kalandokból - mesélte egy nagymama.
6. Ne légy teher!
- Sok újdonsült nagyszülőtől hallom, hogy csalódott, mert a gyerekek keveset hívják, pedig ő csak segíteni akar. Nagyszülőként észre kell venni, hogy olykor feleslegesek vagyunk, és csak plusz szervezést jelentünk a gyerekeknek. Olyan programokat találjunk ki, amivel kicsit tehermentesítjük a szülőket – például aludjon nálunk az unoka, vigyük ki a parkba néhány órára - mondja Amy Goyer családterapeuta.
7. Ne legyen kedvenced!
Sok nagyszülő elköveti a hibát, hogy gügyög az újszülöttnek, miközben észre sem veszi a háromévest. Minden gyereknek vannak könnyebb és nehezebb időszakai, nem szabad csak akkor szeretni őket, amikor épp nincs baj velük. Jó ötlet lehet, ha minden unoka kap saját nagyi-időt, amikor csak vele foglalkozunk, és nem a másikkal.
8. Légy kezdeményező!
Ne várj arra, hogy az unokáid keresnek téged, főként, amíg nem elég nagyok. Keresd őket te magad, és ne csak a születésnapokon, hanem rendszeresen (persze ne legyen nyomasztó a közeledésed). Légy ott minden nagy pillanatnál, sportversenyen szurkolj az első sorban, nézd meg az iskolai előadáson, így tudja majd, hogy mindig számíthat rád.
9. Légy az unokád bizalmasa!
Az unokádnak olykor-olykor szüksége van egy másik véleményre is a szülein kívül, jó lenne, ha te lehetnél a bizalmasa. Ezért fontos, hogy jelen légy az életében, hogy rendszeresen találkozzatok, ha lehetséges, néha elhozd az iskolából, ismerd a barátait, tudd a kedvenc dolgainak nevét. Ha jól ismered őt, nagy az esély rá, hogy megnyílik neked.
10. Oszd meg a családi emlékeket!
A család története minden tag számára fontos, légy te az, aki ezt megosztja a legkisebbekkel. Persze ne mesélj hosszan, unalmasan, visszasírva a régi időket, hanem legyél rövid, humoros, izgalmas. Mesélj a saját életedről, a szüleid életéről, de azokról az évekről is, amikor az unokád kicsi volt.
Fotó: pixabay.com
Forrás: babycenter.com