Bálint György kertészmérnök, a július 28-án a 99. születésnapját ünneplő "Bálint gazda" kapja 2018-ban a Magyar Szabadság Napja Alapítvány által alapított elismerést, a Magyar Szabadságért-díjat, melyet június 30-án, szombaton adnak át Gödöllőn.
A Magyar Szabadságért díjat Bálint György életútja és értékmegőrző tevékenysége elismeréséül veheti át - tájékoztatta az alapítvány csütörtökön az MTI-t.
Bálint György kertészmérnök, a július 28-án a 99. születésnapját ünneplő "Bálint gazda" kapja 2018-ban a Magyar Szabadság Napja Alapítvány által alapított elismerést, a Magyar Szabadságért díjat, melyet június 30-án, szombaton adnak át Gödöllőn.
Mit kell tudni Bálint Györgyről?
Bálint György 1919-ben Gyöngyösön született, gazdálkodó hagyományokkal rendelkező középbirtokos családban. 1941-ben a Magyar Királyi Kertészeti Akadémián kertészmérnöki oklevelet szerzett. Munkaszolgálatra, majd koncentrációs táborba vitték. A vészkorszakot családjából csak ketten élték túl a nővérével.
1948-ban elvették a családi birtokaikat, kuláklistára került. Egy évvel később mezőgazdasági mérnökként újabb diplomát szerzett, és kutatóintézetekben, állami gazdaságoknál vállalt munkát, agrárfolyóiratokat szerkesztett.
Az 1990-es években aktívan politizált, a második országgyűlési választásokon képviselőnek választották. Az Országgyűlésben is mindenekelőtt a mezőgazdasághoz kapcsolódó ügyekkel foglalkozott.
A nagyközönség leginkább a televízióból ismeri: 1981–2009 között a Magyar Televízió Ablak című magazinjának állandó munkatársa volt Bálint gazdaként, ahol mezőgazdasági, kertészkedési jótanácsokkal látta el a nézőket. Jelenleg a Facebookon is megtalálható, unokája segítségével posztol a közel félmilliós követőszámmal rendelkező Facebook-oldalára. Egyetlen fia, Bálint János szintén kertészmérnök.
A humanizmus és demokrácia képviselője
A Magyar Szabadság Napja Alapítvány közleményében kiemeli: Bálint György a humanizmust és a demokráciát tartotta és tartja ma is a legfontosabb értéknek az egyén és a társadalom életében.
A Magyar Szabadságért díjat olyan személyiségek kaphatják meg, akik az elmúlt évtizedekben tevékenységükkel nagyban hozzájárultak Magyarország függetlenségéhez, demokratikus fejlődéséhez, a magyarságtudat erősítéséhez, a magyar kultúra megőrzéséhez és továbbviteléhez.
A 2000-ben alapított elismerést minden évben a magyar szabadság napján, június utolsó szombatján adják át Gödöllőn, a szovjet csapatok 1991. június 19-i kivonulására emlékezve. Az elismerést első alkalommal Nemeskürty István író vehette át, 2017-ben a Kaláka együttes kapta.
Bálint György, aki egyébként július 28-án már a 99. születésnapját ünnepli, tavaly a Prima Primissima díjat is megkapta munkásságáért. A Prima Primissima díjazottjairól bővebben itt olvashatsz »
Forrás: MTI
Fotó: MTI/Czimbal Gyula