A gyakran ismétlődő mozdulatsorból álló fizikai munkavégzést követőn – különösen, ha a feszítő izomzat fokozott igénybevételével számolunk – felléphet az elváltozás. Lehet ez ásás, emelés, gereblyézés, de akár rendszeres zongorázás, gépelés is. Neve onnan ered, hogy a rendszeresen teniszezők nagy részénél kialakul a gyulladás.
Melyek a teniszkönyök tünetei?
· lassan fejlődő, de állandóan fokozódó fájdalom az alkarban
· kéz szorítására jelentkező éles könyöktáji fájdalom
· csukló ízület feszítésekor jelentkező fájdalom
· a terület nyomásra érzékeny
· az alkarban gyengeség érzés léphet fel
Hogyan lehet kezelni?
Elsősorban azt javasolt megkeresni, hogy mi a gyulladás kialakulásának kiváltó oka. Amennyiben ez ismertté válik, megszüntetni, vagy csökkenteni szükséges az azt kiváltó aktivitás mértékét. Ezt követően az esetek többségében a gyulladás spontán elmúlik magától. Fontos, hogy az alkart nyugalomba helyezéssel pihentetni kell.
A gyógyulást segítheti még:
· a fájdalmas terület jegelése
· hideg vizes borogatás
· fájdalomcsillapító készítmények – gyógyszerek, gyulladáscsökkentő krémek – alkalmazása
· súlyosabb esetben injekciós kezelés
Egyes esetekben gyógytorna lehet indokolt, amennyiben pedig huzamosabb ideig fennállnak a panaszok, akár műtét is szükségessé válhat.
Nagyon fontos, hogy a tünetek jelentkezésekor forduljunk szakorvoshoz, aki segítséget nyújt a megfelelő kezelési mód kiválasztásában. Az esetek többségében a konzervatív terápiával jó eredményeket lehet elérni, így lehetővé válik az operáció elkerülése.
Szakértő: Dr. Tácsik Balázs
Fotó: Shutterstock