Magas vérnyomás ellen - Így csökkentheted zenével a vérzsír-koncentrációt és a vérnyomást, állítják a kutatók

Nagyszülők Lapja

Betegségek

Nagyszülők Lapja


Magas vérnyomás ellen - Így csökkentheted zenével a vérzsír-koncentrációt és a vérnyomást, állítják a kutatók Egyre több kutatás támasztja alá, hogy a zene a gyógyító erő forrása lehet számos betegségnél is. Egy korábbi német tanulmány szerint nem csupán mentálisan hatnak, hanem egyes zenei műfajok képesek csökkenteni a vérzsír-koncentrációt és a vérnyomást. Évszázadok óta ismert, hogy a zene mély hatással bír az emberekre. Egyre több kutatás támasztja alá azonban azt is, hogy a zene a gyógyító erő forrása lehet számos betegségnél is.

Milyen zenével csökkenthető a magas vérnyomás?


Legtöbbször a zene mentális egészségre gyakorolt hatását vizsgálják, ám egy korábbi német tanulmány szerint a zene segítségével akár a szív- és érrendszerünk állapotán is javíthatunk. Egyes zenei műfajok ugyanis képesek csökkenteni a vérzsír-koncentrációt és a vérnyomást.

Melyek ezek a zenék?
A kutatásban Mozart (40.szimfónia), Strauss (tánczenék) és az ABBA zenéjét hallgatták a résztvevők 25 percen át. A zenehallgatás előtt és után is megmérték a vérnyomásukat, a szívritmust és a kortizol (stresszhormon) szintet. Míg az ABBA hallgatása nem eredményezett különösebb változást, addig Mozart és Strauss muzsikáinak hatására jelentősen mérséklődött a vérnyomás és a szívritmus.



A Mozartot hallgató résztvevőknél a szisztolés vérnyomás 4,7-8,6 Hgmm-el, a Strauss muzsikáját élvezőknél pedig 3,7-9,2 Hgmm-el csökkent. A stresszhormon szintje mindhárom zene hatására mérséklődött, de különösen a klasszikus zene váltott ki nagyobb mértékű csökkenést.

A zenei ízlés nem mérvadó
Az eredményeket nem befolyásolta a résztvevők zenei ízlése, azaz ezek a dallamok akkor is kifejtik jótékony hatásukat, ha éppen nem tartoznak a kedvenceink közé.

Olvasd el ezt is: Magas vérnomyás korai tünetei, kezelése, megelőzése, hajlamosító tényezők, szövődmények »

Forrás: mindenamihallas.hu / Jáksó Nóra
Fotó: Freepik/freepik

Nagyszülők Lapja

Betegségek

Nagyszülők Lapja


2018.05.07