Messze az unokáktól - Hogyan vegyünk részt távolról a család életében?

Nagyszülők Lapja

Családi kapcsolatok

Nagyszülők Lapja


Messze az unokáktól - Hogyan vegyünk részt távolról a család életében?

Sok nagyszülő számára elszomorító az, hogy a távolság miatt nem tudnak annyi időt tölteni az unokákkal és szüleikkel, mint szeretnék. Szerencsére számtalan módon vehetünk részt aktívan gyerekeink és unokáink életében akkor is, ha nincs lehetőségünk a közelükben élni. Ehhez mutatunk lehetőségeket.

Ne higgyük, hogy a távolság miatt a család számára nem meghatározó a jelenlétünk, vagy nem érzékelhető az irántuk érzett szeretetünk! A támogatás és szeretet kimutatására egy kis fantáziával és nyitottsággal többféle módot is találhatunk. 


Hogyan támogathatjuk a szülőket?
 

Gyakorlati, praktikus segítségnyújtással: ha belefér, küldhetünk összeállított csomagokat, vagy ajándékkártyákat ételkiszállításhoz, élelmiszer- vagy ruhavásárláshoz, takarítási szolgáltatáshoz, babaholmihoz. Ám elküldhetjük saját magunk által írt, személyes hangvételű tanács- és tapasztalatgyűjteményünket, receptfüzetünket vagy támogató hangú visszaemlékezéseinket is, melyből erőt vagy ötletet meríthetnek a fiatalok.

Érzelmi támogatással: rendszeresen jelentkezzünk be. Érdeklődjünk, kérdezzünk, és főleg hallgassuk meg a szülőket! Figyeljünk a szülés utáni depresszió, kiégés, kimerülés apró jeleire. Ne csak az unoká(k)ra legyünk kíváncsiak, hanem legalább ugyanennyire a szülőkre is!

Legyünk csapattagok!
Készüljünk együtt a szülésre és az azt követő időszakra, kísérjük figyelemmel a szülők és gyerekek életének mérföldköveit. Olvassunk, tájékozódjunk! Meséljünk arról, mi mit éltünk át és miből merítettünk erőt az egyes meghatározó életeseményekkor. Segítsünk szülés utáni tervet készíteni az édesanyának, ötleteljünk, mire érdemes előre gondolnia, felkészülnie. És mindig legyünk elérhetőek, ha beszélgetésre van szükségük, hogy tudják, hozzánk bármikor fordulnak kérdéseikkel.

Mi a titka a jó szülő-nagyszülő kapcsolatnak? Erre a 9 dologra figyeljetek a szakember szerint
 

Hogyan építhetjük a távolból a kapcsolatot az unokáinkkal?


Meseolvasás: felolvashatunk meséket, történeteket és a hangfelvételt unokáink esténként a nagyszülők hangján hallgathatják. 

Videótelefonálás: akár spontán, akár előre egyeztetett időpontokban beszélgetünk, mindig öröm lesz látni és hallani egymást, a gyerekek pedig örömmel mesélik legújabb kalandjaikat vagy mutatják meg szerzeményeiket… Néha küldjünk meglepetés íméleket, SMS-eket is, a gyerekek értékelni fogják nyitottságunkat!

Videók: készíthetünk rövid, jópofa bejelentkezős videókat, ahol betekintést nyerhetnek az életünkbe, például épp főzünk, sétálunk vagy kertészkedünk, és küldjük el nekik! Ha a szülők engedik, kérjük meg unokáinkat, hogy a szobájukban vagy a kertben ők is készítsenek egy kis videót, melyben megmutathatják, mi érdekli őket éppen, vagy csak egy kis üzenetet küldhetnek.

Meglepetéscsomagok, levelek: ha tehetjük, néha állítsunk össze egy kis csomagot unokáinknak is pár kedves aprósággal (a szülők biztosan szívesen „súgnak”). De egy egyszerű, hagyományos levél, képeslap is örömet szerez a gyerekeknek! Ha szeretünk utazgatni, túrázni, minden úticélunkról küldjünk nekik képeslapot!

 

Nagymamákat és nagypapákat kérdeztünk: mi a legnehezebb a nagyszülőségben?


Szerző: Nagyszülők Lapja
Fotó: Freepik


Nagyszülők Lapja

Családi kapcsolatok

Nagyszülők Lapja


2024.10.10