A méz, a méhek által virágnektárokból és mézharmatból készített édes anyag, évezredek óta része az emberiség étrendjének. Nemcsak ízletes édesítő, de számos egészségügyi előnnyel is rendelkezik. Ebben a cikkben a méz csodálatos világába kalauzoljuk el kedves olvasóinkat, kitérve a különböző mézfajtákra és azok egyedi tulajdonságaira!
A méz eredete és készítése
A méhek a virágok nektárját összegyűjtik, majd a kaptárba szállítva feldolgozzák. A méz számos összetevőt tartalmaz, köztük cukrokat (glükóz, fruktóz), enzimeket, vitaminokat, ásványi anyagokat és illóolajokat. Ezeknek a különleges összetevőknek köszönhető jellegzetes íze, illata és rendkívül sokoldalú gyógyhatásai.
Fajtái
A méz fajtája elsősorban attól függ, hogy a méhek milyen növényekről gyűjtötték a nektárt, így rendkívül változatos ízű és színű mézekhez juthatunk. Íme, néhány gyakori mézfajta, a teljesség igénye nélkül:
Akácméz: világos színű, lágy ízű, lassan kristályosodik. Gyulladáscsökkentő és nyugtató hatású.
Hársméz: sárgás színű, jellegzetes illatú és ízű. Köhögéscsillapító és izzasztó hatású.
Gesztenyeméz: sötét színű, erős ízű és illatú. Gazdag ásványi anyagokban.
Repceméz: világos színű, gyorsan kristályosodik. Jótékony hatással van a vérkeringésre.
Vegyes virágméz: több különböző növény nektárjából készül, így változatos ízű és illatú.
Egészségügyi hatásai
A méz a benne található enzimeknek köszönhetően gátolja a baktériumok szaporodását, ezért segíthet a sebek gyógyulásában. Erősíti az immunrendszert, így védi szervezetünket a fertőzésekkel szemben. A méznek erős köhögéscsillapító hatása van, a hársméz például mindezek mellett még segít enyhíteni a torokfájást is. Gyorsan felszívódó cukrokat tartalmaz, így hamar energiához juttatja a szervezetet. Sőt, még az alvás minőségét is javítja, ezért elalvás előtt érdemes egy finom mézes gyógyteát meginni.
Hogyan válasszunk jó minőségű mézet?
A jó minőségű méz teljesen természetes, nem tartalmaz hozzáadott mesterséges anyagokat. Vásárláskor érdemes odafigyelni, mert a helyi termelőtől származó méz nagyobb eséllyel tiszta. A méz színe és állaga a növényfajtától függően változhat, idővel azonban a legtöbb fajta kikristályosodik. Jellegzetes intenzív íze nagyban függ a növénytől, amiből a méhek a pollent összegyűjtötték.
A mézet számos módon fogyaszthatjuk. Tehetjük müzlibe, joghurtba, vagy használhatjuk sütemények, kekszek készítéséhez. Kiváló édesítőszer teához, kávéhoz is, és természetesen a mézeskalácsról sem szabad megfeledkezni. Ha éppen tervben van egy kis mézeskalácssütés, de az ebéd még sehol, az Interfoodtól finom ebédet rendelhet az egész családnak!
(x) Szponzorált tartalom