Nehézlégzés, szívpanaszok, krónikus fáradtság, alvászavar - Mit tehetsz, ha ezeket tapasztalod a koronavírus-fertőzés után?

Nagyszülők Lapja

Betegségek

Nagyszülők Lapja


Nehézlégzés, szívpanaszok, krónikus fáradtság, alvászavar - Mit tehetsz, ha ezeket tapasztalod a koronavírus-fertőzés után? A koronavírus elsősorban a tüdőben okozhat károsodást, de szív-, érrendszeri és idegrendszeri szövődményeket is okozhat. Módszertani ajánlást készített az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet a koronavírus-fertőzésen átesett emberek utógondozására - közölte Bogos Krisztina, az intézet főigazgatója az M1 aktuális csatornán hétfőn.

Több szövődménye is lehet a koronavírus-fertőzésnek
Azt mondta: intézetük elsőként ismerte fel, hogy a koronavírusból felgyógyultak rehabilitációjára ki kell dolgozni a protokollt. Kiemelte: a koronavírus elsősorban a tüdőben okozhat károsodást, de szív-, érrendszeri és idegrendszeri szövődményeket is okozhat.

Ezért az intézet ajánlást készített, amelyben a szakembereknek, háziorvosoknak leírja, mely tünetekre kell odafigyelni, és azokkal hová kell irányítani a betegeket. A főigazgató szerint meg kell nézni, mi állhat a hátterében annak, ha valakinél a koronavírus-fertőzésből történt felgyógyulása után még 4-12 héttel is fennáll a krónikus fáradtság, a nehézlégzés vagy valamilyen idegrendszeri tünet, például memóriazavar vagy alvászavar.



Enyhe lefolyású betegségnél is lehetnek maradandó tünetek
Bogos Krisztina felhívta a figyelmet arra, hogy nem függ össze a betegség súlyossága a hosszan tartó szövődmények kialakulásával. Enyhe lefolyású fertőzést követően is lehetnek maradandó tünetei a betegeknek - mondta.

Müller Cecília országos tisztifőorvos az operatív törzs keddi sajtótájékoztatóján megjegyezte, aki olyan tüneteket észlel magán, aminek már el kellett volna múlnia a betegség lecsengésével, de mégsem múlt, forduljon a poszt covid ambulanciákhoz vagy szóljon a háziorvosának, aki tudni fogja, hogy milyen lehetőségek és terápiák alkalmazhatók ilyenkor.

Aki még nem regisztrált az oltásra, az tegye meg
Müller Cecília azt is ismételten elmondta, mindenkit arra kér, hogy regisztráljon az oltásra vagy levélben, vagy az online felületen, hiszen csak a nagy átoltottság segíthet abban, hogy leküzdje az ország a vírust. Bár oltással is el lehet kapni a betegséget, de sokkal kisebb a szövődmények esélye és a halálos kimenetel is elkerülhető.

Hozzátette, a járványügyi adatok azt mutatják, hogy a járvány egyelőre nem csitul a világban, a brit mutánsnak köszönhetően nagyfokú a fertőződési ráta és a
közeljövőben tetőzhet a járvány. Ezért muszáj kitartanunk, szükséges a fegyelmezettség, még mindig azt látjuk, hogy a betegség nagyon sokaknál súlyosan zajlik, ezért szükség van a fegyelemre és a védőoltások felvételére

- Mindenki a maga helyén tegye meg, amit csak megtehet - emelte ki az országos tisztifőorvos.

Forrás: MTI, Operatív törzs
Fotó: Freepik (illusztráció)


Nagyszülők Lapja

Betegségek

Nagyszülők Lapja


2021.04.06