A kapor gazdag rostban és vitaminokban. A-, B1-, B2-, B3-, C- és E-vitamint tartalmaz. Ugyanez elmondható az ásványi anyag összetevőiről is. Cink, foszfor, kalcium, kálium, magnézium, réz és vas is megtalálható benne, továbbá folsav, pektin és riboflavin. Többszörösen telítetlen zsírsavai az Omega 3 és 6.
Élettani hatásai
Illóolaja kisadagban izgató, nagy adagban nyugtató hatással van szervezetünkre. Az illóolajában lévő karvon tumorellenes és antioxidáns hatású. A kaporról elmondhatjuk, hogy erős antioxidáns és antimikrobás hatású, erősítve ezzel immunrendszerünket. Ebből a szempontból felveszi a versenyt a fokhagymával.
Baktériumellenes hatása gátolja a belekben, de a szervezet más pontján is a káros kórokozók elszaporodását, hasmenés esetén is bevethető és a bélféregűző teák is tartalmaznak kaprot. Védi a húgyutak egészségét, megakadályozva az E-coli baktérium megtelepedését. Kálium tartalma csökkenti, szabályozza a vérnyomást, így megelőzhetővé válik az agyvérzés és a szívinfarktus.
Jó hatású angina pectoris esetén és a szívizom vérellátása szempontjából, valamint szívkoszorúér-tágító tulajdonságú. Használható a renyhe menstruáció megerősítésére, de várandósoknak nem ajánlott.
Vanádium tartalmának köszönhetően csökkenti a koleszterinszintet és a vércukorszintet, szabályozza az inzulin termelődését, de erősíti a csontozatot és a fogakat, továbbá az izmok növelésére, szálkásításra is alkalmazható. Utóbbi alkalmazásánál nem szabad túladagolni. Gyomorerősítő, vizelethajtó, étvágyfokozó, szélhajtó. Antibakteriális hatását a szájban is kifejti, biztosítva ezzel a friss leheletet. Férfiaknál hatásos a merevedési reflex erősítésére.
Felhasználása
Kedvelt fűszernövényként nem csak savanyúságokat ízesíthetünk vele, de leveseket, főzelékeket és önteteket, salátákat is. Jótékony hatásait természetesen nyersen fogyasztva és felhasználva fejti ki leginkább. Leveleit és termését frissen, vagy szárítva is használhatjuk. Készíthetünk belőle teát is.
Milyen betegségekre jó?
- rákos megbetegedések
- immunerősítés
- bakteriális megbetegedések
- emésztőrendszeri megbetegedések
- húgyúti megbetegedések
- szív- és érrendszeri megbetegedések
- menstruációs problémák
- cukorbetegség
- csontbetegségek
- vizelethajtó
- étvágytalanság
- impotencia
Fotó: Pixabay