Idén havi 6900 forint adókedvezmény jár súlyos fogyatékosság után
A közleményben azt írták, a kedvezményt - amely az év első napján érvényes minimálbér öt százaléka - a rokkantsági járadékra, fogyatékossági támogatásra jogosító határozattal vagy a súlyos fogyatékosság minősítéséről szóló orvosi igazolással lehet igénybe venni.
A kedvezményt a személyi jövedelemadóból vonják le, amit nyilatkozattal lehet kérni a munkáltatónál, vagy a személyi jövedelemadó-bevallásban egy összegben is érvényesíthető - tájékoztattak.
A súlyos fogyatékosságról szóló igazolást szakorvos vagy a rendelkezésre álló leletek alapján háziorvos is kiállíthatja
Akik régebb óta szenvednek a vonatkozó rendeletben felsorolt betegségek valamelyikében, illetve rokkantsági járadékot vagy fogyatékossági támogatást kapnak, de nem kérték a kedvezményt, azok utólag is igényelhetik azt az igazolás vagy az ellátásról szóló határozattal. Ehhez önellenőrzést kell benyújtaniuk azokra az évekre, amikor jogosultak voltak rá - olvasható a közleményben. 2018-ban a 2012. évi, valamint az ezt követő évek adóbevallásait lehet önellenőrizni.
A 335/2009. (XII. 29.) Korm. rendelet tartalmazza a betegségeket, melyre az adókedvezmény igényelhető
A teljes listát megtekintheted itt »
A NAV az idei évtől adóbevallási tervezetet készít azok részére is, akik korábban a munkáltatójukat bízták meg a bevallás elkészítésével. A súlyos fogyatékosság miatt személyi kedvezményre jogosultaknak azonban célszerű ellenőrizni, hogy a bevallási tervezetükben szerepel-e az adókedvezmény - hangsúlyozták.
Ki veheti igénybe az adókedvezményt?
Az adókedvezmény kizárólag akkor vehető figyelembe, ha a magánszemély már az igénybevétel időpontjában rendelkezik az orvosi igazolással. A személyi kedvezmény alanyi jogon jár, - amennyiben a betegség, a rokkantság megfelel a jogszabályokban előírtaknak.
Minek kell szerepelnie az igazoláson?
Az igazoláson a betegség/fogyatékos állapot kezdő időpontja szerepel, valamint, hogy az állapot végleges minősítésű, vagy a későbbiekben további felülvizsgálatra kötelezett-e a magánszemély. Végleges fogyatékosság megállapításakor az erről szóló igazolás alapján minden évben érvényesíthető az adókedvezmény.
Az igénybevételének további feltétele a jövedelem
A súlyosan fogyatékosnak minősülő magánszemély szerezzen az összevont adóalapba tartozó jövedelmet, amely után adófizetési kötelezettsége keletkezett - függetlenül attól, hogy milyen jogviszony vagy egyéb jogcím alapján, és milyen rendszerességgel szerezte azt. Adóköteles jövedelem hiányában a személyi kedvezmény nem érvényesíthető! Arra sincs lehetőség, hogy a jogosult adóköteles jövedelem hiányában másnak átadja a kedvezményt érvényesítésének jogát (pl. szülőnek, házastársnak).
Csak saját jogú betegség esetén jár a kedvezmény
Ha a gyermeked beteg, utána nem jár fogyatékossági kedvezmény. A gyermek után emelt családi pótlék, gyes kapható.
Alacsony jövedelem esetén is érvényesíthető az adókedvezmény?
A fogyatékossági kedvezményt a levont szja erejéig érvényesíthető. Ha nincs adólevonás, pl.a családi kedvezmény miatt, akkor nem lehet érvényesíteni a fogyatékos kedvezményt. Ilyenkor a családi kedvezmény házastárssal, élettárssal történő megosztás ajánlott!
Ezt hallottad már?
Havonta 50 ezer forintot kaphat a nyugdíja mellé, aki beteg gyermeket nevelt otthonában »
Forrás: MTI
Fotó: Szülők Lapja