Szemtorna gyakorlat fáradt szemekre: Így működik a 20-20-20 szabály - Miért fontos látásvizsgálatra járni tünetek nélkül is?

Nagyszülők Lapja

Betegségek

Nagyszülők Lapja


Szemtorna gyakorlat fáradt szemekre: Így működik a 20-20-20 szabály - Miért fontos látásvizsgálatra járni tünetek nélkül is? A bezártság miatt többet tévéznek az emberek, ez pedig sokszor látásromláshoz vezet. Mit tehetsz, hogy ezt elkerüld? Miért fontos a rendszeres látásvizsgálat? "Szemtornára" és rendszeres látásvizsgálatra buzdítja a briteket egy jótékonysági szervezet, hogy a járványügyi korlátozások miatt otthonmaradásra kényszerülő emberek látása ne romoljon a képernyő előtt töltött idő növekedése miatt, írja a BBC News.

Sokaknak romlott a látása az állandó tévézés miatt
Egy kétezer felnőtt bevonásával készült felmérés szerint az alanyok fele több időt tölt a képernyő előtt a világjárvány kirobbanása óta és közülük 38 százalék érzi úgy, hogy romlott a látása.

A szervezet megbízásából készült reprezentatív felmérés szerint minden ötödik válaszadó kisebb valószínűséggel megy el most szemvizsgálatra, mint a járvány előtt, attól tartva, hogy elkapja vagy megfertőz valakit a vírussal.

A megkérdezettek olvasási nehézségekről, fejfájásról, migrénről és gyenge éjszakai látásról számoltak be.



A 20-20-20 módszer
A Fight for Sight nevű szervezet ezért a 20-20-20-as szabály betartását javasolja az embereknek, vagyis hogy 20 percenként 20 másodpercig nézzenek egy 20 lábnyira (6 méter) lévő tárgyat, amikor akármilyen képernyőt néznek. Ez tehát nem csak a tévénézőkre igaz, de azokra is, akik monitort vagy az okostelefon képernyőjét nézik huzamosabb ideig.

Fontos a rendszeres látásvizsgálat
A Fight for Sight szerint rendkívül fontos, hogy az emberek rendszeresen járjanak látásvizsgálatra.

- A látásvesztéses esetek több mint fele elkerülhető a korai felismeréssel és a megelőzési módszerekkel - húzta alá Sherine Krause, a szervezet vezetője, hozzátéve, hogy a rendszeres látásvizsgálat segítheti a gyakran tünet nélküli betegségek felismerését is.

Forrás: MTI
Fotó: Pixabay


Nagyszülők Lapja

Betegségek

Nagyszülők Lapja


2021.01.13