Télen is maradj egészséges: Így erősítsd meg az immunrendszered hidegterápiával

Nagyszülők Lapja

Életmód

Nagyszülők Lapja


Télen is maradj egészséges: Így erősítsd meg az immunrendszered hidegterápiával

Hétvégén idősek és fiatalok együtt úszkáltak a jeges Palatinus-tóban - természetesen nem ezzel javasolt kezdeni a hidegterápiát, hiszen egy ehhez hasonló mutatványhoz éveket is igénybe vehet a hideghez való adaptáció. Ugyanakkor tudatos fokozatossággal mindenképpen érdemes hozzászoktatni szervezetünket a hideghez, mert több előnnyel is jár!

Az emberi szervezet egy önszabályozó rendszer: a helyzettől függően, ahhoz alkalmazkodva képes váltani, védelmi mechanizmusokat aktiválni. Mikor a testet hideghatásnak tesszük ki, a szervezet beindítja természetes védekező reakcióját, és saját egészség-helyreállító folyamatát. 

A sportolók nem véletlenül alkalmazzák az emelt szintű hidegterápiát (pár perces jeges ülőfürdő), és a téli, szabadtéri jeges fürdőzést sem választják ok nélkül egyre többen.
 

Ha lassan és következetesen szoktatjuk testünket a hideghez, az nem csupán élénkít és jót tesz a keringésnek, de egyértelműen és észrevehetően javulni fog az ellenállóképességünk is.


Természetesen figyelembe kell vennünk aktuális egészségi állapotunkat, betegségeinket, életkorunkat, mielőtt bármibe is belevágnánk. Egészségügyi problémák esetén kérd ki az orvosod tanácsát. 

 

Hogyan gyakoroljuk kezdőként a hidegterápiát?
 

- Ne ijedjünk meg a hideg gondolatától: a hideg természetes, amíg felkészülünk rá.

- Nincs szükség extrém mutatványokra a jobb egészségért: már a legkisebb változtatás, a legapróbb új szokás bevezetése is jelentős támogatás lehet szervezetünk számára – szó sincs fagyoskodásról!

- Nem kell, hogy a hideghatás sokáig tartson: fürdőnél fél perc, sétából elég napi 2x20 perc – a hangsúly a rendszerességen és a fokozatosságon van!  Gondoskodjunk arról, hogy nem hűlünk ki, és nem fázunk tartósan, vagy hogy a hideg után gyorsan visszamelegedjünk. Nem az a cél ugyanis, hogy fázzunk, hanem hogy a szervezetünket a hideg, mint külső hatás rendszeresen érje, és ezáltal reakcióra kényszerítse.

- A legegyszerűbb, ha az esti zuhanyzáskor nagyon lassan, apránként (naponta, hetente változtatva egy picit) állítsuk lejjebb a víz hőfokát a zuhanyozás utolsó fél percében, éppen csak .”megmutatva” testünknek az új hőfokot. Így idővel hűvösebb vízzel fogjuk befejezni a fürdést. Ez nem megterhelő, mégis tapasztalni fogjuk előnyeit.

- Ne tartson vissza minket a hideg a szabadtéri mozgástól! Öltözzünk fel alaposan, rétegesen, és hőmérséklettől függetlenül irány a park, a séta!
Kutyatartók tapasztalják, hogy igen ritkán betegek, ugyanis télen-nyáron naponta többször (a legnagyobb hidegben is) sétálni mennek kis kedvencükkel – ez pedig ellenállóbbá teszi szervezetüket. Sétálni pedig állat nélkül is lehet!

- Aki „biztonságos”, felügyeltebb módon szeretné erősíteni szervezetét, kipróbálhatja a különféle, elérhető krioterápiás módszereket, hidegszaunát is (Csak akkor, ha az orvos jóváhagyja)

- Gyakorlottabbak kipróbálhatják, bevezethetik a reggeli, mezítlábas sétát a kertben (a hideg talajon, havon): ebből sem kell sok, elég egy fél perc, a szervezetnek ez is elég hatás a szükséges reakciók beindulásához. A lényeg itt is inkább a rendszeresség.

 

A hideg ne ellenség legyen: alakítsunk ki olyan életformát, ahol az életünk természetes része, mely semmitől nem tart vissza bennünket! Így a betegségek is nagyobb eséllyel elkerülnek majd minket.

 


Szerző: Nagyszülők Lapja
Fotó: Freepik


Nagyszülők Lapja

Életmód

Nagyszülők Lapja


2025.02.19