Unoka-nagyszülő: Hogyan maradhat jó a kapcsolat, ha válnak a szülők?

Nagyszülők Lapja

Nagyszülő-unoka

Nagyszülők Lapja


Unoka-nagyszülő: Hogyan maradhat jó a kapcsolat, ha válnak a szülők?

Amikor a gyermekes családok a válás mellett döntenek, az minden résztvevő számára nehéz helyzetet teremt. A nagyszülők is a helyüket keresik az új szituációban, és kínzó aggodalommal töltheti el őket, hogy esetleg háttérbe szorulnak, vagy hogy a válás után vajon milyen kapcsolatot tudnak majd megőrizni unokáikkal. Milyen lehetőségeik vannak a nagyszülőknek, és hogyan tarthatják fenn a kötődést ebben a mindenki számára nehéz helyzetben? 

Egy ideális helyzetben a szülők boldogan élnek, míg meg nem halnak, együtt. Ez sajnos nem mindig van így, ám ha a családtagok képesek a gyerekük miatt bizonyos kompromisszumokat meghozni, és a kommunikáció emberi hangon folytatódik, kevésbé sérülnek a résztvevők. A családi viszályokat mielőbb rendezni kell, mert a családon belüli feszültségek levét mindig a gyerekek isszák meg.

Ha unokánk szülei a válás mellett döntenek, nagyszülőként félelemmel tölthet el bennünket, hogy a megromlott viszony miatt az egyik szülő esetleg majd nem engedi, hogy a gyerekkel időt töltsünk, vagy hogy a „másik” nagyszülők válnak elsődlegessé az unoka életében.

A gyerekeket is megviseli a helyzet, hiszen nem csak úgy érzeik, szétszakadnak két szeretett ember között, és gyakran indokolatlan bűntudat gyötri őket, de ezt még tetézi, ha a nagyszüleiket sem láthatják olyan mennyiségben és minőségben, mint azelőtt.

Mindenekelőtt a gyerek szempontjait és érdekeit kell szem előtt tartani.
Ha az elvált szülők közötti megromlott kapcsolat vagy haláleset miatt eltiltják a nagyszülőket az unokáktól, a nagyszülők jogai is sérülnek, de a gyermek lelke is. A nagyszülők jelenléte a válás során és utána is rendkívül fontos a gyerekek életében - ha nem még fontosabb! Nem csak vigaszt, de más minőségű figyelmet, szeretetet, kapcsolódást, és más élményeket tapasztalnak meg a nagyszülők által - melyhez joguk van továbbra is.


Mit mond a jog?

A legfontosabb, hogy a Polgári Törvénykönyv meghatározza a kapcsolattartásra jogosult hozzátartozók körét, és e körben a jogszabály a nagyszülőket is nevesíti.
Az unoka láthatásának nem lehet akadálya, ha a szülők valamelyike és a nagyszülők között elmérgesedett a kapcsolat a válás során - azonban a nagyszülői kapcsolattartásban az unoka érdeke a mérvadó. 
(Ha a gyermek megalapozott, önálló akaratát fejezi ki annak kapcsán, hogy nem szeretne a nagyszülővel kapcsolatot tartani, vagy egyértelmű akadályozó tényezők állnak fenn a nagyszülők részéről – pl. alkoholizmus - akkor ennek érdemi indokolása okot ad a szülőnek, hogy kezdeményezze a korábbi végzés megváltoztatását.)


Hogyan tartsunk fenn építő, kötődő kapcsolatot az unokákkal?
 

1. Ne értsük félre a kisgyermekek helyzetre adott természetes reakcióját! 
Könnyen félreértelmezhetjük, személyesnek vehetjük a gyermek tétovaságát; azt gondolhatjuk, a szülő ellenünk hangolja vagy nem akar velünk lenni, holott a gyermek is csupán nehezen találja a helyét.
A sértődéssel csak növeljük a távolságot a gyermek és magunk között (ezt pedig a szülők értelmezhetik félre). Adjunk időt a gyereknek is!

2. A csecsemő vagy a kisgyermek bizonytalan, amikor régen nem látott nagyszülőjével találkozik. Piciknél eleinte inkább mi látogassunk el a gyermekhez ahelyett, hogy meghívjuk a felnőttekkel együtt. A nagy nyüzsgés, a sok ember megnehezíti a meghitt kapcsolat kialakítását.

3. Ha azelőtt ritkán találkoztunk unokánkkal, eleinte valamelyik szülő jelenlétében számára biztonságosabbnak érzett környezetben erősíthetjük a kötődést. A kisgyermek számára a szülő jelenti a biztonságot.

4. A gyermekkel való találkozást ne arra használjuk, hogy vitatkozzunk a szülővel!

5. Ne hangoljuk a gyereket senki, főleg az általa szeretett szülők ellen! Ne terheljük őt a felnőttek nézeteltéréseivel.

6. Ellenben mesélhetünk neki arról, miért nehéz ez a helyzet, és hallgassuk meg, hadd beszéljen őszintén ő az érzéseiről. Sírja, duzzogja ki magát a vállunkon.
Mondjuk el sokszor, hogy a válás miatt még nem veszített el senkit, minket sem, és mindannyian ugyanúgy szeretjük!

7. Meseterápiával, alkotással, meghitt időtöltésekkel segíthetünk feldolgozni az őt ért negatív élményeket.

8. Ne gondoljuk, hogy a kezdeti kapcsolat örökre így marad. Sok minden történik, a dolgok megváltoznak: az elvált szülőknek kialakul az új élete, a gyerekek idősebbek lesznek, a helyzet nagy eséllyel jó irányba alakul majd, ahogy lehiggadnak a kedélyek.

9. Toljuk háttérbe saját sérelmeinket, és összpontosítsunk arra, ami az unokáknak a legjobb: kiszámítható, szeretetteli kapcsolat, békés kapcsolattartás a szülőkkel, felszabadult és meghitt időtöltés.

Kevésbé szoronganak és kiegyensúlyozottabbak azok a gyerekek, akiknek szoros a kapcsolata a nagyszülőkkel

Légy olyan nagyszülő, akit imád az unoka! - Ezt a 9 dolgot kell hozzá megtenned!

 

Szerző: Nagyszülők Lapja
Fotó: Freepik


Nagyszülők Lapja

Nagyszülő-unoka

Nagyszülők Lapja


2024.09.24