Unoka születik: 7 megszívlelendő tanács, hogy te lehess a legjobb nagyszülő!

Nagyszülők Lapja

Családi kapcsolatok

Nagyszülők Lapja


Unoka születik: 7 megszívlelendő tanács, hogy te lehess a legjobb nagyszülő!

Mikor tudatosul bennünk, hogy nagyszülők leszünk, hajlamosak vagyunk belevetni magunkat a babaholmi-üzletek roskadozó polcai közé, ami teljesen érthető is, hiszen mi is lehetne ellenállhatatlanabb, mint az aprócska bébiruhák...? Az unoka érkezésére való felkészülés azonban nem egyenlő a babaruhák vásárlásával - felkészültté és jó nagyszülővé ugyanis nem ez tesz majd bennünket.

Mikor gyermekünk családot alapít, az addigi szülői szerepünk átalakul. Nagyszülőként egészen új szerep vár ránk, mely eleinte kihívást jelenthet. Évtizedeken át neveltük, terelgettük gyermekünket, most pedig csapattaggá kell válnunk. Egy csapaté, melyben már nem mi hozzuk a szabályokat.
 

Az első lépés az, hogy elfogadjuk: gyermekünknek gyermeke születik - vagyis visszavonhatatlanul felnőtt, önálló, felelősségteljes ember, akinek már nem terelgetésre, hanem támogatásra van szüksége! 

Ezt is olvasd el, hogy lásd, mire van szüksége felnőtt gyermekednek: Hogyan szeressük jól felnőtt gyermekeinket?

Jó nagyszülővé válni ugyanolyan felkészülést igényel, mint bármi más fontos szerep is az életben.
Ha unokád érkezését várod (vagy nemrégiben született), minden percet megér a felkészülésbe fektetett energia: ez fogja ugyanis alapjaiban meghatározni a szülőkkel és unokáddal való kapcsolat szorosságát és minőségét is.


Ezt a 7 dolgot fogadd meg, hogy támogatni tudd az unokád szüleit, és kiváló kapcsolatot tudj velük ápolni:

- Fogadd el a szülők által képviselt elveket, ismerd meg az elképzeléseiket, és azok mentén „legyél jelen”

- Fogadd el, hogy nem te irányítasz, hanem alkalmazkodnod kell ahhoz az úthoz, amit ők választottak, és ami mentén haladnak

- A legfontosabb a kétoldalú kommunikáció: ne csak tanácsokat adj, ellenkezőleg; elsősorban hallgasd meg a szülőket: mit hogyan terveznek az első időszakban, mire vágynak, mire van szükségük, és hogyan látják ők a te nagyszülői szerepedet

- Gondold át, mi mit vársz el saját magadtól nagyszülőként, azaz hogyan látod magadat ebben a szerepben

- Gondold át, mely erősségeiddel támogathatod a kis családot, ugyanakkor azt is, hogy mik a határaid

- Tájékozódj a manapság jellemző gyermekgondozási és -nevelési módszerekről, szokásokról, gyakorlatról - legyen naprakész ismereted ezekről

- A babát érintő kapcsolatos mindennemű biztonsági kérdésnek olvass utána  - és készülj is fel rá!

 

Érdemes ezeket a témákat is átbeszélnetek, hogy megelőzzétek a kellemetlen félreértéseket: Hamarosan nagyszülő leszel vagy nemrég lettél az? - 7 kényes téma, amit időben beszélj át a kisunokád szüleivel!    

 

Szerző: Nagyszülők Lapja
Fotó: Freepik


Nagyszülők Lapja

Családi kapcsolatok

Nagyszülők Lapja


2025.02.13