Rossz a kapcsolatod a menyeddel? - 6+1 ötlet, hogy helyrehozzátok a viszonyt

Nagyszülők Lapja

Családi kapcsolatok

Nagyszülők Lapja


Rossz a kapcsolatod a menyeddel? - 6+1 ötlet, hogy helyrehozzátok a viszonyt

Ha nem felhőtlen a kapcsolatod a menyeddel, néhány ügyes lépéssel oldhatod a feszültséget és még közelebb is kerülhettek egymáshoz, sőt, a kapcsolat helyreállítása akkor sem lehetetlen, ha már hosszabb ideje távolságtartás és konfliktusok jellemzik. Érdemes megpróbálni - a jó anyós-megy kapcsolat ugyanis a nagyszülő-unoka kapcsolat minőségét is nagyban befolyásolja.

Ha nem felhőtlen a kapcsolatod a menyeddel, néhány ügyes lépéssel oldhatod a feszültséget és még közelebb is kerülhettek egymáshoz. Ez pedig kulcsfontosságú ahhoz, hogy unokáddal is több időt tölthess.
 


A kezdetek...és a folytatás

Fiad választottját fogadd nyitott szívvel, még akkor is, ha nem ugyanúgy gondolkodik, ahogyan te.

Ne feledd, hogy egy új embert nem ismerhetünk meg igazán rövid idő alatt. Nem vagyunk egyformák: mindannyian más nevelést, hátteret kaptunk, és más "csomagot" cipelünk otthonról. Nem szabad, hogy az előítéletek, elképzelések és elvárások alakítsák ki a véleményünket a valódi megismerés helyett.

Ha menyed olyan értékeket képvisel, olyan gondolatokat vall magáénak, amivel nem tudsz azonosulni, akkor sem léphetsz át bizonyos határokat. A kontrollálás, a folyamatos tanácsadás, ítélkezés és ironikus célozgatás természetesen mind-mind tiltólistás. A nyitottság és elfogadás azonban mindig nyerő.

Ha megpróbálod a fiadat befolyásolni, ellene hangolni vagy lebeszélni a kapcsolatról, az gyorsan kiderül a lány számára, és innen már sokkal nehezebb lesz jó viszonyt kialakítani, ha egy nap valóban komolyra fordul a kapcsolat. Bocsánatot kérni és jóindulatúan újrakezdeni sosem késő, ha már az elején elhibáztunk valamit.

Ha más nem, segíthet a gondolat, hogy nem veled fog együtt élni, és ha fiadnak ő a megfelelő pár, akkor ez teljes mértékben az ő döntésük, választásuk, életük.


 

Minden megjavítható – vagy majdnem minden

Ha már anyós-meny kapcsolatotok megromlott, akkor is érdemes megpróbálni néhány lépést.
     

1. Tudasd vele, hogy szeretnéd tiszta lappal indítani a kapcsolatot.
 

2. Ha nyitott a kommunikációra
Hívd meg valahová és üljetek le megbeszélni a köztetek lévő konfliktus vagy távolságtartás okát és a megoldást.


3. Adj neki időt arra, hogy átgondolja, szeretné-e ugyanezt.
 

4. Mondd el, hogyan képzeled el a kapcsolatotokat!
Például hogy szeretnél részt venni az életükben, több időt tölteni velük (és az unokáddal), valóban támogató és együttműködő családtagként hátteret nyújtani nekik, stb.


5. Ne siettesd a dolgokat!
Lassan és fokozatosan dolgozzatok a kapcsolat helyreállításán.


6. Kommunikáljatok rendszeresen!
Érdeklődj, kérdezz, köszöntsd fel, biztasd egy-egy megmérettetése előtt...vagyis érezze, hogy törődsz vele.


7. Ajánld fel konkrét segítséged!
Például főzésben, házimunkában, unokázásban, egyéb gyakorlati dolgokban.



Ha nem javul a helyzet

Sajnos előfordulhat, hogy hiába igyekszel, az igyekezet vagy a szándék egyoldalú. Ilyenkor az erőltetés visszaüthet.

Talán különösen hangzik, de érdemes még egy merész ötletet felvetni: azt, hogy mi lenne, ha egy pszichológus, mediátor vagy coach segítségével dolgoznátok fel a konfliktusokat (te, a fiad és menyed, közösen). Ha kontrolláltan, szakember vezetésével kerülnek a felszínre a rejtett feszültségek, talán több sikerrel jártok.

Ha végképp nem működik semmi, engedd el! Elengedni annyit tesz: megengeded nekik, hogy döntésük szerint éljék az életüket, és magadnak is megengeded, hogy ez fájjon, de nem mélyülsz el a sajnálatban, hanem azokra a kapcsolataidra koncentrálsz, amelyek működnek.

Szerezz élményeket, kapcsolódj másokkal, kösd le magad hasznos tevékenységekkel – a pozitív energia, a megbékélés néha azt is magához vonzza végül, amit az erőlködés nem tudott, és idővel akár erőlködés nélkül is visszakaphatod őket.


 

 

Szerző: Nagyszülők Lapja
Fotó: Freepik


Nagyszülők Lapja

Családi kapcsolatok

Nagyszülők Lapja


2025.05.12