A répa tartalmaz A-, B-, C-, E- és K-vitaminokat, foszfort, kalciumot, káliumot, krómot, magnéziumot, nátriumot, vasat. Kiemelkedő béta-karotin forrás, ami az A-vitamin elő vitaminja, de más karotinok is megtalálhatók benne. A máj a béta-karotint A-vitaminná alakítja át, mely nélkülözhetetlen a szem jó fényérzékeléséhez, így javítva a látást.
A sárgarépa jótékony hatásai
A répa erősíti és regenerálja az immunrendszerünket, fokozza a csecsemőmirigy működését, jó hatással van a nyálkahártyára, csökkenti a koleszterinszintet, segít az ízületi gyulladás leküzdésében. Magas rosttartalma tisztítja a beleket, serkenti a mellékvese és a hasnyálmirigy működését. Daganat megelőző hatású, csökkenti a tüdőrák, vastagbél, gyomor, méhnyak, légúti, és bőrdaganatok kialakulásának kockázatát. A répa savtalanítja a vért, segítve ezzel a máj működését. A májunk és a bőrünk állapota szorosan összefügg. Ha a májunk jól működik, az a bőrünk állapotán is látszódik, ezáltal a bőrproblémák is orvosolhatók. Segíti a csontok és a fogak fejlődését, nem véletlenül tartalmaznak a bébiételek sárgarépát.
Felhasználása
Fogyaszthatjuk nyersen a répa levét, adhatjuk salátákhoz szeletelve, diéta során lereszelve, vagy hasábra vágva mártogatósokhoz, bár hőkezelve a béta-karotinja jobban hasznosul. Készülhet belőle leves, főzelék, de sütemény is. Párolhatjuk is és tálalhatjuk más zöldségekkel húsok mellé köretként.
Milyen betegségekre jó?
- látás
- immunerősítés
- csecsemőmirigy működési zavar
- nyálkahártya
- koleszterin probléma
- ízületi betegségek
- emésztőrendszeri megbetegedések
- mellékvese
- hasnyálmirigy
- májbetegségek
- csontfejlődés
- bőrproblémák
Edd magad egészségesre rovat >>
Fotó: Pixabay