Unokánk - különösen az első - érkezése csodálatos lehetőség: egy új szerep, melyben kiteljesedhetünk, és családunk támaszai lehetünk. Ám gyakori hiba, hogy magunkból indulunk ki, és feltételezések alapján próbálunk segíteni. Mi az a fő 3 hiba, amit érdemes elkerülnünk?
Ha nem feltételezések szerint, hanem érdeklődéssel és őszinte nyitottsággal közeledünk a családhoz, (mert bizony mi is tanulhatunk új dolgokat!), akkor jobb kapcsolatot építhetünk a szülőkkel - és később az unokánkkal is.
Íme a 3 legnagyobb tévedés, amit érdemes elkerülnünk, hogy szeretettel, és tapintatos, valódi segítséggel vehessük körbe felnőtt gyermekeinket szülővé válásuk során:
1. „Már mindent tudok a gyereknevelésről és a gondozásról, hiszen felneveltem 1-2-3 gyereket.”
Ez igaz, ám nagyszülőnek lenni egy új, másfajta szerep, nem pedig egy újabb esély szülőnek lenni, és kijavítani az akkori hibákat (vagy még rosszabb esetben megismételni azokat)! Tudásunkat, tapasztalatainkat természetesen átadhatjuk, ha kérdeznek minket vagy tanácstalannak látjuk a szülőket, de a „tanítói” hatáskörünk itt megáll; a feladatunk a háttérben készen állni, és a fiatalok igényei szerint segíteni.) Legyünk hajlandóak a tanulásra!
Kapcsolódó: Nagymamává válni az egyik legcsodásabb dolog - Mi változik az unoka érkezésével?
2. „Pontosan emlékszem, milyen volt a babás időszak, majd én segítek!”
Ez remek, és a rengeteg tapasztalat jól jöhet majd, ha kérdeznek a fiatalok, vagy nem bírnak a feladatokkal és segítséget kérnek, ugyanakkor fogadjuk el, ha másként szeretnének valamit csinálni, mert nem csak egy igazság létezik. Sem a világ, sem a környezet, sem a nevelési elvek, sem pedig a gondolkodás nem ugyanaz, mint régebben, így azok a módszerek, amelyek akkor természetesek voltak, nem biztos, hogy ma is megállják a helyüket! (Lehet, hogy akkor sem állták meg.)
3. „Ott leszünk a szülésnél!/Ott leszünk, ha megszületett a baba!”
Bármilyen jó szándékkal is teszünk ilyen ígéretet, ezt a döntést a szülők hozzák meg. Érdemes előre megbeszélni a szülés és gyermekágy körüli időszak elvárásait. Vannak családok, ahol első perctől szívesen látott vendégek a családtagok, mások viszont az első napokat vagy heteket szeretnék csupán egymás társaságában, csak az összeszokással, pihenéssel és a napirend kialakításával tölteni.
“Kérlek, ne kritizáljatok, ne legyetek türelmetlenek velem!” - egy frissen szült édesanya levele
Most születik, vagy nemrég született unokád? - 5 szuper karácsonyi ajándékötlet a kisbabának
Szerző: Nagyszülők Lapja
Fotó: Freepik