7 dolog, amit tisztázz a szülőkkel, hogy elkerüljétek a vitákat az unoka etetésével kapcsolatban

Nagyszülők Lapja

Családi kapcsolatok

Nagyszülők Lapja


7 dolog, amit tisztázz a szülőkkel, hogy elkerüljétek a vitákat az unoka etetésével kapcsolatban

A szülők és nagyszülők közti nézeteltérések egyik gyakori témaköre a gyermek táplálása: mikor mit kaphat (nem kaphat) az unoka. A kérdés azonban ennél összetettebb, hiszen fontos egészségi és biztonsági szempontokat is takar. Érdemes felkészülni a témában, hogy elkerüljük a felesleges vitákat, és a szülők számára valóban támogató jelenlétet nyújtsunk.

Az unokával töltött idő nem csak puszta felügyelet vagy örömteli játék, hanem komoly felelősség is.

Egy gyermek táplálása odafigyelést, türelmet, fontos ismereteket igényel, melyben egyrészt a szülők "játékszabályait" és kéréseit kell tiszteletben tartanunk, másrészt pedig javasolt utánanézni a legújabb trendeknek és tudnivalóknak a speciális étkezés, gyermekek táplálása, a fontos tápanyagok és a biztosági kérdések terén.

 

A baba elválasztásának tempója, a gyermek számára adható/nem adható ételek, azok ízesítése, textúrája, az evéshez kapcsolódó időpontok és szokások a szülők döntései alapján "működnek", melyhez alkalmazkodnunk kell; valamint a biztonsági kérdések is alapvetően fontosak ahhoz, hogy felkészülten vigyázhassunk szemünk fényére, a szülők is biztonságban tudják nálunk gyermeküket, és a családi béke is stabil maradjon.

 

Mielőtt vállaljuk unokánk felügyeletét, gondoljuk át az alábbiakat, és beszéljük is át a szülőkkel!

1. Tudjuk, melyek az életkornak megfelelő ételek?

2. Meg tudjuk különböztetni a fuldoklást az öklendezéstől? Tudjuk, mi a teendő egyik, illetve másik helyzetben?

3. Mik a gyermek etetéséhez/étkezéséhez megfelelő mód (asztal, etetőszék), testtartás, eszköz (etetés, műanyag evőeszközzel vagy kézzel önálló evés)?

3. Az előző kérdéshez kapcsolódva: melyek a legkockázatosabb ételféleségek vagy textúrák a babák és kisgyermekek számára?

4. Ismerjük az elválasztás folyamatát, és a különféle ételek bevezetésének ritmusát (hozzátáplálás-kisokosunkat itt olvashatod), különösen saját unokánkkal kapcsolatban? Hajlandóak vagyunk ebben együttműködni az édesanyával?

5. Mely ételek okozhatnak egészségügyi problémákat vagy allergiás rohamot?

6. Van-e igazolt érzékenysége unokánknak? Igényel-e unokánk speciális étkezést? Felkészültünk-e rá (alapanyagok, receptek)?

7. Nyitottak vagyunk a friss tanulmányokra, modern nézetekre, ugyanakkor képesek vagyunk kiszúrni a téves információkat az internetes „áradatban”?


"A nagyi háza, a nagyi szabályai" hozzáállás alááshatja a bizalmat a családtagok közt, és végeredményben megbosszulja magát; legnagyobb vesztesei pedig unokánk és persze mi magunk lehetünk. 
Ezért a fenti kérdéseket érdemes átgondolni, átbeszélni a családdal, nem csupán a gyermekek egészsége és biztonsága, hanem a harmonikus családi kapcsolatok fenntartása érdekében is.


Szerző: Nagyszülők Lapja
Fotó: Freepik


Nagyszülők Lapja

Családi kapcsolatok

Nagyszülők Lapja


2025.03.28