A hidegebb idő beköszöntével törvényszerű az állandó betegeskedés, gyengeség? Nem! Még 50 felett sem kell gyógyszerekkel, fájdalmakkal, orvosról orvosra járva átvészelni a késő ősztől tavaszig tartó időszakot. Íme, hogyan készíthetjük fel szervezetünket a hideg időszakra - sőt, a tanácsokat betartva egész évben erős lehet az immunrendszerünk.
Az immunrendszer gyengülését a tudomány részben arra vezeti vissza, hogy a csecsemőmirigy, mely a védekező T-sejteket termeli, már 50 év körül zsugorodni kezd. Ez azonban csak a szervezet gyengülésének egyik oka.
Jelentős szerepet játszik az egészségi állapot alakulásában
- a táplálkozás (illetve a bélflóra egyensúlya meghatározó),
- a jó minőségű alvás mennyisége,
- a testmozgás és
- a stresszkezelés is.
Ráadásul minden mindennel összefügg.
A kor előrehaladtával egyre inkább figyelmet és energiát kell fordítanunk a megelőzésre, az általános állapot javítására.
A szervezet őszi – vagy egész éves - „feltankolását” első körben vitaminok, ásványi anyagok bevitelével (kalcium, cink, szelén, magnézium), jó minőségű kiegészítők és tápanyagban gazdag szuperélelmiszerek fogyasztásával érhetjük el, így könnyebben vészelhetjük át a fertőzéseket, a gyulladásos állapotok csökkenthetők a szervezetben, kevesebb fájdalommal és több energiával élhetjük a napjainkat.
Az immunerősítés 10 szabálya:
1. Az ideális testsúly megtartása eleve segít elkerülni több lehetséges betegséget.
2. Az egészséghez leginkább hozzájáruló, kiemelkedően tápláló ételek és alapanyagok: a legtöbb zöldség, különösen a gomba, brokkoli, spenót, lilakáposzta; kiwi, citrom, a kissé zöldebb banán (a bélflóra jó baktériumait táplálja); húsok, halak, tojássárgája és belsőségek. Ezekből számtalan változatos, színes, tápláló étel elkészíthető, ami magával hozza azt is, hogy csökken az állandó eszegetés vágya is.
3. A szervezet egészségét és ellenállóképességét támogató fűszerek és (gyógy)növények: echinacea, homoktövis, gyömbér, búzafűlé, maca por, ginzeng, kurkuma.
Ezekből az élelmiszerekből érdemes minél többet fogyasztanunk. (természetesen csak akkor, ha orvosunk szerint nincs ellenjavallatuk)
4. Tiszta étkezés: kerüljük a feldolgozott élelmiszereket (ez gyakorlatilag szinte minden, aminek csomagolása, részletes összetevőlistája és felirata van), a túlzott tejtermékfogyasztást és a glutént (ide tartoznak a teljes kiőrlésű termékek is!). Ismerjük meg az ezek nélkül is változatos, színes étkezés örömét! Már önmagában ez az egy lépés is jelentős változásokat hoz, jó irányban.
Ha úgy véljük, az egészséges étkezés drágább, gondoljunk csak arra, mennyivel többe kerülnek a gyógyszerek, kezelések és az egészségtelen, feldolgozott ételek, melyekre naponta költünk pénzt.
5. Bélflóra-támogatás: a hosszan főtt csontlé, a fermentált zöldségek, az egyszer hűtött (azaz másnapos) rizs rendszeres fogyasztása egész évben karbantartja az immunrendszer alapját képező bélflórát.
6. Napfény: a napfény hatására termelődő D-vitamin mellett a reggeli napfény kihasználása a cirkadián-ritmust is segít egyensúlyban tartani, ami megalapozza a jó alvásminőséget. Ne tartson vissza bennünket a hűvös idő: öltözzünk fel az időjárásnak megfelelően, és minden évszakban élvezzük a napfény áldásos hatásait!
7. Alvás: sok ember küzd alvászavarral, mégsem fordul vele szakemberhez. A háttérben állhatnak szervi problémák, de szorongás is. Megéri azonban utánajárni és rendezni az alvási ciklust, mert alapvetően meghatározza az egészségi állapotunkat - beleértve a testsúly alakulását is.
8. Stresszkezelés: a tartós stressz, szorongás, az állandó tépelődés rendkívüli módon fokozza az öregedési folyamatokat, ezért keressük meg a hozzánk legközelebb álló stresszkezelési technikát, számoljunk le a felesleges stresszforrásokkal, és mérlegeljük, mi az, amivel érdemes foglalkozni; amin pedig nem tudunk változtatni, azt fogadjuk el, és engedjük „tovább haladni”.
9. Testmozgás, sport: pozitív lelki hatásain túl a mozgás segít karbantartani a szív- és érrendszert, támogatja az anyagcserét, az erőedzés pedig gátolja a csontritkulási folyamatokat. Ha valaki eddig nem végzett testmozgást, annak sosem késő megtalálni a személyiségéhez illő és állapotának megfelelő csoportos vagy egyéni mozgásformát! A test igénybevétele a hétköznapi tevékenységeket is megkönnyíti majd. A fokozatosságra azért ügyelni kell.
10. Lelki élet és társas kapcsolatok: a derű, a szeretetteli kapcsolódás, az érzelmi egyensúly és belső harmónia csodát tesz a testtel is, hiszen ennek ellentéte is igaz: a lelki bajok, a szorongás, a magány fokozza a testi problémákat és növeli a betegségek kialakulásának kockázatát. Törekedjünk arra, hogy tevékenykedést, aktivitást és örömet csempésszünk életünkbe, valamint hálát tudjunk adni a legapróbb jó dologért is! Többet számít, mint gondolnánk!
Jó egészséget mindenkinek!
Erre a 7 dologra figyelj, hogy sokáig fiatalos, fitt és egészséges legyél!
Fotó: Freepik