A konyharuhák elősegítik a kórokozók terjedését, és hozzájárulhatnak az ételmérgezések kialakulásához is - állítják a Mauritius Egyetem kutatói.
A konyharuhák elősegítik a kórokozók terjedését, és hozzájárulhatnak az ételmérgezések kialakulásához is - állítják a Mauritius Egyetem kutatói. A kutatás eredményét a Sciencedaily.com cikke alapján osztotta meg a Magyar Tudományos Akadémia hivatalos Facebook-oldala.
Nagyobb bakteriális fertőzés a több célra használt konyharuhákon
A Mauritius Egyetem kutatói kutatási eredményüket az ASM Microbe mikrobiológiai társaság szokásos éves gyűlésén osztották meg, melyet június 7-11. között tartottak Atlantában.
Vizsgálataikban többek között kimutatták, hogy a család mérete, az étkezési szokások és a konyharuhák felhasználási módszerei mennyire befolyásolják a kórokozók megtelepedését és összetételét.
A több célra - evőeszköz-törölgetésre, kéztörlésre, forró edények megfogására és a felületek tisztítására egyaránt - használt konyharuhákon nagyobb bakteriális fertőzést mutattak ki, mint az egy feladatra használatos daraboknál.
100 darab konyharuhát vizsgáltak meg
A kísérlet során 100 darab konyharuhát vizsgáltak egy hónapos használat után. A begyűjtött konyharuhák 49 százalékáról derült ki, hogy többféle baktériumot tartalmaznak, és az is kiderült, hogy a szennyeződés mértéke nőtt a családtagok számával. Sőt, nem csak a családtagok száma, hanem más tényezők is közrejátszottak, hogy milyen fajta baktériumok szaporodtak el leginkább a konyharuhán.
Amelyik családban gyerekek vannak és húst is fogyasztanak, ott gyakrabban és nagyobb mértékben volt megtalálható a konyharuhákon egyebek közt az E.coli baktérium, mely egyebek közt ételmérgezést is okozhat.
Egy konyharuhát csak egy célra
A kutatók szerint egy konyharuhát egy célra érdemes használni, a nedves konyhai törlőkendők használatát pedig érdemes elkerülni.
A legjobb, ha a konyharuhát naponta-kétnaponta cseréled, legalább 60 fokon mosod, és száradás után ki is vasalod, így tudod megelőzni a káros baktériumok megtelepedését és szaporodását.
Forrás: Facebook/MTA Hivatalos Oldal; Sciencedaily.com
Fotó: Pixabay