A 8 karú polipot kedves meseszereplőként ábrázolják a mesékben a készítők. Oswald egy kék színű polip, de én most egy polip lánykát szeretnék bemutatni. Legyen a neve Poli, ő egy gyöngyből készült kis polip. Nézd csak!
Ugye tetszik? Szerintem gyermeked is örülne egy kis polipnak. Segítek elkészíteni, ketten is fűzhetitek, és mindjárt készítsetek két polipot is!
Hozzávalók a gyöngyfűzéshez
Amikor kisgyerekkel fűzöm a gyöngyöt, akkor igyekszem olyan gyöngyöt adni nekik, amelyben egyformák a gyöngyök mérete. A hagyományos kása gyöngy ezért erre a célra nem igazán alkalmas, mert a gyerekek nem tudják úgy kiválogatni a gyöngyöket, hogy szép egyenletes legyen a fűzés. Ezért ajánlom, hogy 3 mm-es viaszgyönggyel dolgozzatok, ami a tekla gyöngyhöz hasonló gyöngy.
Nézd meg a kis Poli polipot és már tudod is a hozzávalókat! 3 mm-es rózsaszín és 4 mm-es fekete viaszgyöngy kell hozzá. 0,28 vastagságú (vagyis vékony) rézdrótra fűzzük.
Gyöngyfűzés: Polip készítése lépésről lépésre (fotókkal)
1. Kezdjük az fűzést! Vágj le egy 50 cm hosszúságú rézdrótot, és enyhén hajtsd félbe, ne törd be a felénél!
2. Helyezz rá 2 db gyöngyöt, utána pedig az egyik drótra 3 db gyöngyöt úgy, hogy nem engeded leesni a gyöngyöket, és a másik dróttal belebújsz szemből, ebbe a 3 db gyöngybe. Húzd a helyükre a gyöngyöket, de ügyelj arra, hogy a drótágak egyformák legyenek!
3. A következő sorban 4 db gyöngyöt fűzz fel, az egyik drótra felteszed a gyöngyöket, és a másikkal szemből belebújsz. Húzd szorosra! Ha jól dolgozol, akkor így néz ki a polipod feje. A képen láthatod, hogy térbeli a fűzés, egy kis üreg képződik.
Nézd meg a polip fejét, amikor elkészült, ott láthatod, hogyan halad a drót, amikor térben fűzünk.
4. Ebben a sorban már 5 db gyöngyöt fűztünk fel és láthatod, hogy a 4 gyönggyel szemben van… folytatódik az üreg készítése, ügyelj arra, hogy szép kerek legyen!
5. Most 2 sort ismertetek egyszerre: 6 db gyöngy után újra 6 db következik. Minden sor után ügyelj arra, hogy jól meg legyen húzva a drót!
Fűzz fel egy 7 db-os sort is! (Ez a képen nem látszódik!)
6. Most már hamarosan a végére érünk. Ezt a sort közelebbről mutatom, nagyon figyelj! Itt már 8 db gyöngyöt fűzünk fel.
A jobb oldali drótra fűzd fel a következő gyöngyöket: 2 db rózsaszín, 1 db fekete – ez a szeme – 2 db rózsaszín, újra a szeme és végül 2 db rózsaszín.
A baloldali dróttal most kicsit másként fogunk belebújni: Nézd meg a képen, hogy a rózsaszínű gyöngyökbe bele kell bújni, de a feketékbe nem!
Így tud majd kicsit kiemelkedni a szeme. Húzd szorosra!
7. Fűzzél még 1 sort, ami 8 db rózsaszínű gyöngyből áll! És még egyet, amihez 9 db gyöngy kell. Ez az utolsó sor a szeme alatti sor.
Nézd meg oldalról a fűzést, cikk-cakkban megy a drót, ha a Tied is ilyen, akkor jól dolgoztál!
8. Most oldalt képezz néhány hurkot, óvatosan húzd szorosra, hogy ne lazuljon vissza! Csináld meg mind a kettő dróttal!
Le is vághatod a felesleget. Nekem még néhány képen látszódik.
9. Most elkészítjük a polip „karjait”. 35 cm-es drótokra lesz szükséged. Az utolsó sor 2 db gyöngyébe fűzd bele a drótot, állítsd kb. felesbe és utána tegyél rá 2 db rózsaszínű gyöngyöt! A tanult módon szembefűzéssel dolgozz!
10. Összesen 8x2 db gyöngy kerül felfűzésre és a végét 4x1 db gyönggyel kell zárni. Amikor végeztél, akkor oldalt „varrásszerűen” öltögess vissza és utána vágd le a drótot!
11. A következő kar hasonlóan készül, a sorok rövidsége miatt kisebb gyerekek is könnyen megcsinálják. (Az eldolgozás viszont nem egyszerű, azt inkább felnőtt végezze.) A karokkal kettesével haladunk tovább, kivéve a szeme alatt, mert ott 1 db gyöngyöt ki kell hagyni, úgy lesznek jól elosztva a karok.
12. Hátul is készítsétek el a karokat! Amíg gyermeked a karokkal dolgozik, addig Te tudsz egy újabb fejet készíteni. A karokat eldolgozás után kissé hajtsd be a képen látható módon.
Hamarosan elkészül a felnőtt változata is, majd keresd az Anya, fűzz velem gyöngyöt! blogomon! Jó alkotást kívánok!
Szerző: Hollenczerné Balogh Ilona
Fotók: Anya, fűzz velem gyöngyöt! blog