![Ha éjjel csak forgolódsz - Az 5 legjobb gyógynövény alvászavarok ellen](https://nagyszuloklapja.hu/uploads/0afec9bdd5f778e08867bfc37573c5e9eab4669c_resized_600x.webp)
Az alváshiány ma már szinte népbetegség, ennek ellenére sokan még mindig nem vesznek tudomást erről az egészséget lényegesen befolyásoló tényezőről, pedig már egyes gyógynövények is segítenek rendezni az alvással összefüggő problémákat, nyugtatnak, relaxálnak.
Kutatási eredmények bizonyítják, hogy a nem megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, a felborult cirkadián ritmus koncentrációzavarhoz, kimerültséghez, hízáshoz, sőt, súlyosabb egészségi problémákhoz is vezethet.
Mit tehetünk a jó minőségű alvásért?
A megfelelően hűvös hőmérséklet (19-21 fok), a jóval alvás előtt félretett kütyük, a kései vacsora kerülése köztudottan elősegítik a jó alvást, a szintetikus szerek helyett pedig első körben érdemesebb feltérképezni a természetes alternatívákat.
Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember szerint az álmatlanság modern népbetegség, melyet főként az ülő életmód, a sok stressz és a kevés fizikai aktivitás okoz, valamint arra esküdött, hogy az alvászavar esetén is a természetes gyógymódokat, főként a gyógynövények erejét kell előnyben részesíteni.
Az alvást leghatékonyabban támogató gyógynövények
Orbáncfű: a 2019-es év gyógynövénye! Igen hatékonyan csillapítja az idegességet és depressziós tüneteket. Mivel erős hatású növény, önmagában érdemes alkalmazni. Egyes gyógyszerek hatását képesek megváltoztatni, ezért használata előtt érdemes orvossal konzultálnunk.
Citromfű: évszázadok óta ismert nyugtató- és altató hatású gyógynövény. Kimondottan kellemes, üde ízű főzete az idegrendszer erősítésére, mindenfajta idegesség csillapítására, hangulatváltozásokra is ajánlott gyógyír. Gyengéden hat, így még kismamák is fogyaszthatják.
Macskagyökér: idegesség, nyugtalan szívdobogás, migrénes fejfájás és ideges eredetű gyomorbántalmak természetes gyógyszere.
Levendula: már az ókorban is becsben tartották, többek között fürdőket illatosítottak vele. Nyugtató, ellazító hatása közismert. Akár illóolaját párologtatjuk, akár a virágait helyezzük el ágyunk közelében vagy teaként fogyasztjuk, minden esetben kiválóan segíti alvásunkat.
Komló: tobozában rejlő hatóanyaga ideális idegesség ellen, stresszoldásra, és enyhe altató hatása van. Ha az alvás elősegítésére szeretnénk használni, csak kis mennyiséget alkalmazzunk belőle, különben ellentétes hatást érünk el! Tobozait a párnába rejtve, illatával is megtámogathatjuk pihenésünket.
Kérd ki orvosod véleményét is, mert vannak gyógyszerek, amiknek a hatását módosíthatják a gyógynövények!
Fotó: Freepik