Heves szívdobogás elalvás előtt: mi okozhatja? Mikor forduljunk orvoshoz?

Nagyszülők Lapja

Életmód

Nagyszülők Lapja


Heves szívdobogás elalvás előtt: mi okozhatja? Mikor forduljunk orvoshoz?

Rendkívül kellemetlen, ha az esti lefekvés után az elalvásunkat heves, esetleg zavaros szívdobogás zavarja meg. Nem kell azonban a legrosszabbra gondolni; a jelenségnek különböző okai lehetnek.

Szívünk állapotáért nem véletlenül aggódunk, hiszen testünk, életünk csodálatos motorja. 
Alkalmanként előfordulhat, hogy a "torkunkban vagy gyomrunkban érezzük" az erős, néha rendezetlen szívdobogást, remegést, vagy mintha szívünk túl gyorsan verne és néha kihagyna egy-egy ütemet.


Ha ilyet tapasztalunk, ne ijedjünk meg, nem feltétlenül jelent súlyos háttérokot; a biztonság kedvéért érdemes egy vizsgálatot kérni a szakorvostól, de (ha ő kizárta a lehetséges problémákat), jó, ha tudjuk, hogy a jelenséget számos tényező okozhatja, és gyakran némi életmódbeli változtatással is elmulaszthatjuk. 

 

1. Egyes gyógyszerek és orrspray-k: különösen, ha pszeudoefedrint tartalmaznak. A pszeudoefedrin ugyanis hatást gyakorol a központi idegrendszerre, és ismert mellékhatása a heves szívdobogás és a vérnyomásnövekedés.
 

2. Túlsúly, elhízás, reflux: a gyomorra nehezedő nyomás, vagy reflux esetén a nyelőcsőbe visszaáramló gyomortartalom maró hatása miatt szintén jobban megérezhetjük a szívverést. Ez zavaró és ijesztő lehet. A túlsúly okozta keringési problémák azonban valóban kockázatot jelentenek a szívritmuszavarok és szívbetegségek szempontjából.
 

3. Egyes ételek és italok: alkohol, koffein, csokoládé, nehéz vagy erősen cukrozott ételek, tejtermék (pl. túró)… Érdemes kitapasztalni, a mi esetünkben melyik étel okozza, így azt kihagyva étkezésünkből megszüntethetjük a problémát. Az is gond, ha az utolsó étkezésünk időpontja közel van a lefekvés időpontjához. Az alvás előtti 2-3 órában már ne együnk nagyobb mennyiséget!
 

4. Láz, kiszáradás, jellemzően pl. hasmenéses-hányásos állapotokban: az elektrolitok hozzájárulnak a szívritmus szabályozásához, azonban kiszáradás esetén ezek hiánya szívritmuszavarokat okozhat. A sok folyadék mellett a só fogyasztása ilyenkor sokak számára jelent segítséget.
 

5. Terhesség, menopauza: a hormonális változások időszakaiban gyakori az intenzívebb, ám ártalmatlan szívdobogás-érzés.
 

6. Szorongás, depresszió, stressz, az érzelmi élet zavarai: ezekhez a lelkiállapotokhoz (különösen, ha pánikrohamban mutatkoznak meg) jellemzően kellemetlen szívdobogás-érzet társul.

 

Mikor forduljunk orvoshoz?

Természetesen a szívdobogás- érzést nem szabad elbagatellizálni sem, hiszen ritkább esetekben olyan, kóros egészségügyi állapot - veseprobléma, keringéssel vagy a szív szerkezetével összefüggő gondok - is meghúzódhat a háttérben, mely kezelésre szorul.
A szakember a legsúlyosabb és leggyakoribb okok kizárásával kezdi, és halad a kevésbé gyakori kiváltó okok felé. A kivizsgálás előtt gondoljuk át, hogy mikor jelentkeztek először a tünetek, milyen körülmények között, milyen gyakoriak és hosszúságúak - így pontos válaszokkal segíthetjük az orvost az anamnézis felállításában. 
A fizikális vizsgálatok (vérnyomásmérés, ultrahang, EKG-vizsgálat) után nagy eséllyel megnyugodhatunk. Sok esetben maga a megnyugvás önmagában is jót tesz, és elmulasztja a kellemetlen tüneteket, illetve ha nincs igazolt betegség a háttérben, átgondolhatjuk, a mi esetünkben melyik, fenti életmódbeli változtatásra lehet szükség.
 


Fotó: Freepik


Nagyszülők Lapja

Életmód

Nagyszülők Lapja


2024.11.27