Végzetes következménye is lehet, ha a medvehagymát más, hasonló kinézetű mérgező növényekkel tévesztjük össze! Mi a különbség a medvehagyma, a gyöngyvirág és a kikerics között? Hogyan azonosítsuk be a medvehagymát? Mérgezés gyanúja esetén mi a teendő? ÁNTSZ-közlemény.
A medvehagyma (Allium ursinum) a bioélelmiszerek kedvelt fűszernövénye, az utóbbi években egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Március végén – április elején jelennek meg a föld felett hosszúkás, keskeny, ívesen visszahajló levelei.
Medvehagyma – sokan a kikericcsel és a gyöngyvirággal keverik össze
A medvehagyma erdeinkben nagy telepeket alkotva tömegesen fordul elő. Erős, fokhagymára emlékeztető illatú és ízű, friss fogyasztásra és tartósítva egyaránt kiváló fűszernövény. A gyakorlatlan növénygyűjtők azonban könnyen összetéveszthetik a medvehagyma fiatal leveleit két, igen súlyos, esetenként halálos mérgezést okozó növény, a májusi gyöngyvirág (Convallaria majalis) és az őszi kikerics (Colchicum autumnale) példányaival.
Ezekre figyeljünk oda a medvehagyma gyűjtésénél
Medvehagyma – levelei összemorzsolva fokhagymaszagúak
A medvehagyma 20-25 cm-nél nem nő magasabbra, és egyedül e növénynek van fokhagyma szaga, ha a levelet ujjaink között összedörzsöljük, vagy a cipőnkkel megtapossuk. A másik kettő szagtalan.
Medvehagyma – levelei 3-4 cm szélesek
A medvehagyma levelei ívesen visszahajlók, 3-4 cm szélesek. A gyöngyvirág levele is visszahajlik, de sokkal szélesebb (6-10 cm) szára merev, kemény.
Medvehagyma – virága is fokhagyma szagú, szár csúcsán fejlődő
A medvehagyma egy időben virágzik a gyöngyvirággal. Míg a medvehagyma virágzata a szár csúcsán fejlődik és kis, fehér, csillag alakú virágokból áll, szintén foghagyma szagú. A gyöngyvirág virágai a virágszár mentén egymás fölött nyílnak, harang alakúak és bódító mézédes illatúak. A kikerics lombozata felálló, fényes. A kikericsen tavasszal soha nincs virág!
Medvehagyma – fák alatt él, nem a füves réteken
Az egymáshoz talán jobban hasonlító medvehagyma és őszi kikerics között alapvető különbség az élőhely: míg a medvehagyma erdőkben, fák alatt él, a kikericcsel kizárólag füves réteken, napos mezőkön találkozhatunk.
Amennyiben nem tudjuk a növényt kétséget kizáróan azonosítani, inkább ne gyűjtsük be, hanem megbízható forrásból vásároljuk meg.
Májusi gyöngyvirág
Medvehagyma
Őszi kikerics
Mérgezés gyanúja esetén ezt tegyük
Ha mégis a mérgező növények valamelyikét szedtük le, sürgősen mossunk kezet. Ha pedig mérgezés gyanúja merül fel, azonnal siessünk orvoshoz, ugyanis mindkét mérgező növény a szívre ható anyagokat tartalmaz, ami már egészen kis mennyiségben súlyos tüneteket okoz, akár fatális kimenetellel.
Mire jó a medvehagyma?
A medvehagyma közkedvelt természetes szer a gyógyításban: egyebek közt fokozza az étvágyat, serkenti az emésztőrendszer működését, vérnyomáscsökkentő hatással bír, lassítja a koleszterin lerakódást az érfalon, C-vitamin tartalma révén pedig javítja a szervezet ellenállóképességét. Alkalmazzák felső légúti megbetegedések, bélhurut ellen, azonban nem ajánlott műtétek előtt, illetve olyanoknak sem, akik véralvadásgátlót szednek.
3 közkedvelt recept medvehagymával - Készítsd el az unokádnak »
Forrás: ÁNTSZ