Termékvisszahívás: veszélyes rákkeltő anyag oldódik ki belőle, ha ilyen csészéből, bögréből iszol! Nébih figyelmeztetés

Nagyszülők Lapja

Aktuális

Nagyszülők Lapja


Termékvisszahívás: veszélyes rákkeltő anyag oldódik ki belőle, ha  ilyen csészéből, bögréből iszol! Nébih figyelmeztetés Magas kobaltkioldódást mért a német hatóság egyes teás- és kávésbögrék, illetve csészék vizsgálata során. A kobalt a szervezetben rákot is okozhat, a kérdéses termékeket visszavonják. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a RASFF-on keresztül értesült az esetről, miszerint kínai eredetű porcelán kávésbögrét vont ki a forgalomból a német hatóság a termékből mért magas kobaltkioldódás miatt. A kifogásolt árucikkekből - Magyarországot is beleértve - 10 EU tagállamba és Svájcba szállítottak.

Kobalt oldódik ki belőle
Magas kobaltkioldódást mért a német hatóság a Müller vállalat által forgalmazott kínai porcelánedények (teás- és kávésbögre, illetve csésze) vizsgálata során. A német Müller nagykereskedelmi vállalattól a magyarországi Müller Drogéria részére érkezett a kétféle kávésbögréből. A cég az érintett termékeket visszahívja az üzleteiből.



A termékek azonosító adatai:
Név: Kávésbögre (Kaffeebecher), 350 ml
Márka: „Ethno Indigo” és „Marble Indigo”
Tételszámok: 36398, 36848
Cikkszámok: 2220578, 2220576
RASFF referenciaszám: 2018.0348

A vonatkozó jogszabályok értelmében az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagok és tárgyak nem változtathatják meg az élelmiszer összetételét vagy érzékszervi tulajdonságait.

Porcelánból készült termékek esetén a kobalt kékszínű festékből oldódhat ki. A német hatóság az értesítésben szereplő kávésbögrékből - a jó gyártási gyakorlat szerint előállított termékekhez képest - többszörös mennyiségű kobaltkioldódást tapasztalt, ami a termék rendszeres használata mellett humán egészségügyi aggályt vethet fel.

Amit a kobaltról tudni kell:
A kobalt nyomelem, a B12 vitamin (kobalamin) központi atomja, amelyre kis mennyiségben az emberi szervezetnek is szüksége van. Nagyobb mennyiségben azonban nemkívánatos anyag az emberi szervezetben. A Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) a kobaltot és a kobaltvegyületek csoportját lehetséges rákkeltőként a 2B csoportba sorolta be.

Figyelembe véve a termék rendeltetését, valamint azt, hogy a magasabb hőmérsékletű italok az esetek többségében felgyorsítják a kioldódási folyamatokat, kérjük, hogy aki rendelkezik háztartásában a képeken szereplő bármelyik kávéscsészével, egészsége megóvása érdekében ne használja azt tovább!

Forrás, fotó: Nébih

Nagyszülők Lapja

Aktuális

Nagyszülők Lapja


2018.02.19