Veszélyes is lehet, ha poros a lakás - 9 ok, ami miatt hiába takarítasz, mégis hamar porosodik

Nagyszülők Lapja

Otthon, kert

Nagyszülők Lapja


Veszélyes is lehet, ha poros a lakás - 9 ok, ami miatt hiába takarítasz, mégis hamar porosodik

Ha szinte naponta törlöd le a port és porszívózol, mégis úgy látod, hogy rövid időn belül ugyanúgy néz ki a lakás, akkor a takarítás valódi szélmalomharcnak tűnhet. Hogy megszabadulj a végtelen portörlésektől, megmutatjuk a jelenség hátterében álló összes lehetséges okot.

Senki sem szeret poros lakásban élni. Az otthonunkban előforduló por azonban nem csak esztétikai gondot jelent: egészségügyi hátrányai is lehetnek, hiszen többek között allergiát, asztmás rohamokat okozhat.
Lássuk, milyen okai lehetnek, hogy nap mint nap porban úszik a lakás!


1. Zsúfoltság: minél több holmi van egymásra zsúfolva, annál több felületen tud megtapadni és összegyűlni a por. Legyünk erősek, és igyekezzünk megválni mindentől, ami nem feltétlenül szükséges az életünkhöz és nem képvisel komolyabb eszmei értéket, emléket. Ne feledjük: nem a tárgyaink mennyisége ad értelmet életünknek vagy bizonyítja jelenlétünket a világban!
 

2. Rengeteg textília: a függönyök, párna, puha takaró és ágynemű és persze a plüssök rengeteg port termelnek. A szőnyegek és a kárpitozott bútorok ezt csak fokozzák.
 

3. Légkondi: a légkondícionáló ugyan rengeteg szennyeződést tud felfogni – azonban ha a szűrője piszkos vagy eltömődött, nem látja el feladatát megfelelően. A tisztán tartásról fontos gondoskodni (tisztíttatás, légszűrő-csere), ebbe beleértve a ventillátor lapátjait is.


4. Nem megfelelő takarítás: az alapszabály a „fentről lefelé”! A mennyezeti és magasan lévő tárgyak, polcok letakarítása az első; ezután jöhetnek a kárpitok, polcok, asztalok, majd ágyneműcsere, végül a porszívózás zárja a műveletet - ez a lehető legcélszerűbb eljárás.
 

5. Korszerűtlen, hatékony szűrő nélküli porszívók: ezek port és szennyeződéseket juttatnak a levegőbe használat közben. Érdemes beruházni egy nagy hatékonyságú részecskeszűrő-rendszerrel ellátott vagy vízszűrős porszívóba. 


6. Külső tényezők: például közeli üzem, gyár, forgalmas út, építkezés. Ezeken a körülményeken persze nem sokat tudunk változtatni. Ugyanakkor a szellőztetéskor igyekezzünk abból az irányból levegőt engedni a lakásba, ahonnan kevesebb porra számíthatunk.


7. Magas páratartalom: a magas páratartalom tökéletes környezetet biztosít az allergének - poratkák és a penészgomba - számára a szaporodáshoz. Plusz a magas pára hatására a porszemcsék is könnyebben egymáshoz tapadnak, ezért eltávolítani is sokkal nehezebb őket. Érdemes tehát beszerezni egy párátlanítót. 


8. Teregetés: ha sokat mosunk és teregetünk, érdemes beruházni egy szárítógépbe, mely remekül megszűri a ruhából szárazó apró szálakat. Ennek köszönhetően a ruhák a teregetés és száradás során kevesebb por-alapanyagot juttatnak a levegőbe. 


9. Állatok: akár háziállatunk van, akár csak az ablakunk előtti fák rendszeres vendégei a kisebb madárrajok, rengeteg allergén, szőr és por kerül a lakásba rajtuk keresztül. A háziállatok szőrét rendszeresen ápoljuk speciális kefével, hogy minél több kihullás előtt álló szőrszálat tudjunk összeszedni, vagy kérjük rendszeresen állatkozmetikus segítségét. Az ablakok, ajtók körüli rések betömésével is némileg csökkenthetjük a lakásba kerülő por mennyiségét.

 

 

Szerző: Nagyszülők Lapja
Fotó: Freepik


Nagyszülők Lapja

Otthon, kert

Nagyszülők Lapja


2025.01.07