A mai fiatalok életében meghatározó az internet és a közösségi média jelenléte. Hogy ezek hatása mennyiben pozitív vagy negatív, megoszlanak a vélemények, azonban egy biztos: unokáink a digitális világban is elérhetőek maradnak, sőt, az internet által akár több közös kapcsolódási pontot is találhatunk velük, ha nyitottak maradunk. Ehhez adunk pár ötletet a hétköznapokra.
A szülők szerepe jelentős az internet- és képernyőhasználat korlátozása terén – ez egy külön téma –, nagyszülőként azonban más a kompetenciánk. Nehéz elviselni, mikor azt látjuk, hogy a hétköznapi kis beszélgetések el-elkopnak az életünkből, hiszen éppen az által érezzük azt: emberi, társas lények vagyunk.
Mi jelentősen máshogy és más környezetben nevelkedtünk. Ami nekünk már-már kiborító, nekik az természetes. Ugyanakkor a helyzet kezd végletessé válni, és a gyerekekhez néha már alig lehet szólni, már-már idegesíti őket, ha beszélünk hozzájuk, és egyfolytában írogatnak vagy valamilyen netes felületet pörgetnek.
A szülők ebben sokszor következetlenek, és ráhagyják a gyerekre az eszközhasználatot, mert maguk sem tudják, hogyan korlátozzák azt, sőt, akár félnek is a gyerek reakciójától(!).
Nem könnyű ebben a helyzetben megőrizni a türelmünket, és olyan élményeket felkínálni, melyek elvonják unokánk figyelmét a digitális eszközökről, de ha nem veszítjük el a humorérzékünket, akkor kellő nyitottsággal előnyünkre használhatjuk a kütyüket és az internetet.
Természetesen első helyen továbbra is a közös, minőségi időtöltés álljon! (Itt nem kell semmi extra dologra gondolni, csupán olyan tevékenységekre, melyeket a mindennapokban nem él át otthon, így különlegesnek számítanak: pl. a mama ruhásszekrényének kipakolása, régi ruhák felpróbálása, kerti tevékenységek, közös sütisütés, régi játékok, mint malom, ugróiskola, macskabölcső, golyójáték...).
Ám mindezt kiegészíthetjük a digitális eszközök nyújtotta lehetőségekkel:
1. Keressünk rá együtt olyan témákra, programokra, amik az unokánkat érdeklik, és a találatok mentén beszélgessünk róla!
2. Kérjük meg kiskamaszt, hogy tanítson meg bennünket az interneten keresni, fotót átalakítani, szöveget írni, vagy épp kártyázni. Így ő sem a generációs távolságot éli át, hanem azt, hogy kora ellenére az ő tudása is hasznos lehet - a „nagyi meg nyitott és jófej”.
3. Néha lepjük meg a gyereket egy-egy videóhívással (előzőleg ennek kapcsán is megkérhetjük őt, hogy tanítsa meg), SMS-sel vagy humoros képüzenettel. Például mikor épp hozzánk készül unokánk, kis idővel előtte hívjuk fel és adjunk vicces helyzetjelentést, ahogy éppen a konyhában készül a kedvenc finomsága. Ugyanakkor a hívások alkalmával kerüljük a számonkérést: „Miért nem hívtál?”
4. Mutassunk példát: a rugalmasság és nyitottság ellenére továbbra is tartsunk ki a fő szabályok mellett, pl. étkezés közben senki nem mobilozhat. Tipp: ha az esti rutinból nem sikerül kivonnunk a mobil szerepét, kérjük meg unokánkat, hogy válasszon ő egy mesét, mi pedig majd felolvassuk (így legalább kikerül az eszköz a kezéből).
5. Játszhatunk akár online játékot is az unokákkal - akik minden bizonnyal mindent elkövetnek, hogy minél jobban elmagyarázzák nekünk ennek mikéntjét.
6. Mi is kérdezgethetjük őket netes szokásaikról: mikről olvasgatnak, kikkel beszélgetnek, milyen oldalak érdeklik. Így, ha bármi gyanúsat, veszélyeset érzünk - a gyerek pl. azt mondja, hogy felnőttek is írkálnak neki -, mi magunk is tudjuk jelezni azt a szülőnek.
7. Keressünk dalokat, verseket, meséket a neten! Kössük össze a technológiát a klasszikussal!
Messze az unokáktól - Hogyan vegyünk részt távolról a család életében?
Unoka-nagyszülő: Hogyan maradhat jó a kapcsolat, ha válnak a szülők?
Szerző: Nagyszülők Lapja
Fotó: Freepik