A hőhullámok gyakorisága és időtartama napjainkban sajnos növekszik, hazánkban is egyre többször fordul elő. A tartósan 30 fok feletti hőmérséklet a teljes élővilágot próbára teszi, így rendkívüli módon megterheli az emberek szervezetét is. Hogyan hat ránk a hőség, és mit tehetünk, hogy könnyebben átvészeljük?
A hőség okozta egészségügyi kockázatokat komolyan kell venni. Bár egyes éghajlatokon gyakori a kitettség, más vidékeken a túlmelegedés csupán szezonális. Mindazonáltal az emberi szervezet nincs felkészülve a 40 fok körüli hőmérsékletekre.
A szabadtéren dolgozók, sportolók, az idősek, a légzőszervi- és szívbetegek, a gyermekek és természetesen a csecsemők különösen veszélyeztetettek.
Miként hat ránk a hőség?
Szervezetünknek nehezére esik szabályozni saját, belső hőmérsékletét, így nő a hőkimerülés és a hőguta kockázata. Az, ahogyan testünk igyekszik lehűteni magát, a szív és a vesék számára is megterhelő. Egyes betegségek - elsősorban a szív- és érrendszeri, légzőszervi- és cukorbetegséggel összefüggő állapotokat - a hőség súlyosbítja. A fizikai és szellemi munkavégzés hatékonyságát is csökkenti, növeli a figyelmetlenséget, a balesetek kockázatát.
Mi befolyásolja azt, hogy mennyire viseli meg szervezetünket?
- a hőség időtartama
- a hőség intenzitása
- egészségügyi állapot, egyéni akklimatizációs képesség
- életkor
- a vízfogyasztás mértéke (ivás)
- éghajlat
Mit tehetünk, hogy jobban bírjuk a hőhullámokat?
1. Amennyire lehet, ne menjünk a szabadba! Ha mégis muszáj kimozdulnunk, és van rá mód, időzítsük azt kora reggelre vagy estére!
2. Ne végezzünk megerőltető tevékenységet! (csak amit muszáj...minden más ráér)
3. Odakint is igyekezzünk minél többször árnyékban maradni! (a napon érzett hő akár 10-15 fokkal is több lehet)
4. Napközben húzzuk le a redőnyöket, és minél kevesebb elektromos eszközt használjunk. (Hiszen azok is meleget sugároznak.)
5. Estefelé nyissunk ablakokat, főleg, ha odakint légmozgás van. Hajnalig nyugodtan nyitva is hagyhatjuk őket és ventilátorral segíthetünk rá a levegő cserélődésére. (A ventillátor monoton zaja amúgy is elnyomja az esetlegesen zavaró kinti hangokat.)
6. 40 fok felett már a ventilátor is csak melegíti a környezetét. A vizes törülköző használata jöhet még szóba, amit lábunkra, karunkra helyezve és rendszeresen cserélve hűthetjük le magunkat.
7. Könnyű és bő ruházatot viseljünk!
8. Vegyünk néhány langyos zuhanyt napközben és este!
9. Vízparton is ügyeljünk magunkra és egymásra! Ne ússzunk egyedül! Bárki rosszul lehet, akár a vízben is.
10. Legyen naponta legalább néhány óra, amit hűvösben töltünk! (bármilyen, kellemesen klimatizált helyiség, szoba, üzlet, pláza, de akár egy mélygarázs is - a lényeg, hogy szervezetünk egy időre megkönnyebbüljön)
11. Figyeljünk oda a vízfolyasztásra és pótoljuk a sót szervezetünk számára!
Hogyan vigyázzunk a gyerekekre?
1. Gyermeket vagy állatot parkoló járműben egy pillanatra sem hagyhatunk felügyelet nélkül! (Nem, még lehúzott ablakkal és klímával SEM! Bármi elromolhat…)
2. A babakocsit soha ne takarjuk le!
3. Kerüljük a napot gyerekekkel, de ha muszáj kimenni, akkor inkább legyen hosszabb a séta egy kicsit, de közben törekedjünk az árnyékos helyek felé. Legjobb, ha csak este megyünk ki.
4. Könnyű és bő ruházatba öltöztessük a kicsiket, olyat, amely takarja a bőrüket a nap elől. Használjunk széles karimájú sapkát, napszemüveget, fényvédőt.
5. Rendszeresen itassuk a gyerekeket! A víz legyen elsődleges (számtalan ízesített variáció létezik), de a turmixok és a levesek is jó alternatívát jelentenek. A babákat sűrűn, de minimum igény szerint szoptassuk.
Figyeljünk oda egymásra, vegyük komolyan a jeleket!
A hőkimerülés a fokozott izzadást követően jelentkezik, mikor a szervezet már sok sót és vizet vesztett, és ez gyorsan súlyosabb állapotba csaphat át.
A hőkimerülés jelei:
- fejfájás,
- megemelkedett testhőmérséklet,
- fokozott izzadás,
- fáradtság, gyengeség
- hányinger, hányás,
- gyors, gyenge pulzus,
- koordinációs problémák,
- szorongás, nyugtalanság.
A tünetek esetén tegyük meg az alapvető óvintézkedéseket (árnyék, hűvös helyiség, test bevizezése, ivás) és ha nem javul a helyzet, hívjunk segítséget! (112)
Fotó: Freepik