Az adósságkezelési szolgáltatás szabályai 2015. március 1-étől kikerültek a szociális törvényből. Ettől az időponttól kezdődően a támogatás ebben a formában nem állapítható meg a kérelmezők részére. Azoknak az ügyfeleknek a jogosultsága, akik részére 2015. március 1. előtt került megállapításra az adósságkezelési szolgáltatás, a szolgáltatást a korábbi szabályok alapján kell nyújtani.
Az önkormányzatok a települési támogatás keretében biztosíthatnak támogatást a lakhatási kiadásokhoz kapcsolódó hátralékot felhalmozó személyek számára.
Adósságkezelési szolgáltatás (ld. Települési támogatás, Önkormányzati segély) - További részletek>>
ÁTMENETI SEGÉLY (megszűnt) - helyette TELEPÜLÉSI TÁMOGATÁS
A pénzbeli és természetbeni szociális ellátások rendszere 2015.március 1-jétől jelentős mértékben átalakult. A korábbi átmeneti segély a helyi önkörmányzaktoktól kérhető Települési támogatás néven.
Átmeneti segély (ld. Települési támogatás, Önkormányzati segély) - További részletek>>
ÁPOLÁSI DÍJ
Az ápolási díj a tartósan gondozásra szoruló személy otthoni ápolását ellátó nagykorú hozzátartozó részére biztosított anyagi hozzájárulás.
Ápolási díj - További részletek>>
EGYSZERI SEGÉLY (megszűnt) - helyette: RENDKÍVÜLI TELEPÜLÉSI TÁMOGATÁS
Az önkormányzati képviselőtestület a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint az időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő személyek részére rendkívüli települési támogatást köteles nyújtani. A létfenntartást veszélyeztető élethelyzet, a létfenntartási gond meghatározása az önkormányzat jogosultsága, hasonlóan az ilyen helyzetekben nyújtandó támogatás összegének meghatározásához.
Egyszeri segély (ld. Települési támogatás, Önkormányzati segély) - További részletek>>
FOGLALKOZTATÁST HELYETTESÍTŐ TÁMOGATÁS
Régi elnevezés: Szociális segély
2015. március 1-jével átalakult a szociális támogatási rendszer. A változtatások után szociális támogatásokat két helyről kérhetnek az érintettek: a járásoktól és a helyi önkormányzatoktól. A Foglalkoztatást helyettesítő támogatás (Fht) a járási hivatalok által nyújtott támogatási körbe tartozik, ami a korábbi szociális segélyt váltja fel, és azoknak jár, akik nem tudnak részt venni a közfoglalkoztatásban.
A közfoglalkoztatásban dolgozók nem kapnak fht-t, de amint kikerülnek onnan, a támogatást újra folyósítják a számukra.
IDŐSKORÚAK JÁRADÉKA
Régi elnevezés: Szociális segély
2015. március 1-jével járási támogatás lett a rendszeres szociális segély helyébe lépő: időskorúak járadéka. Az időskorúak járadéka azon idős személyek részére biztosít ellátást, akik szolgálati idő hiányában a nyugdíjkorhatáruk betöltése után saját jogú nyugellátásra nem jogosultak, illetve alacsony összegű ellátással rendelkeznek.
Időskorúak járadéka - További részletek>>
IDŐSEK OTTHONA
Idősotthoni ellátás a napi 4 órát meghaladó, illetve az egyéb körülményeken alapuló gondozási szükségletet igazoló szakvélemény alapján nyújtható.
Az a személy gondozható Idősek Otthonában, aki napi 4 órás gondozási szükséglettel rendelkezik, de rendszeres fekvőbeteg-gyógyintézeti kezelést nem igényel, és a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte. Idősek otthonába a nyugdíjkorhatárt betöltött személlyel az ellátás igénylésekor legalább egy éve együtt élő házastársa, élettársa, testvére és fogyatékos közeli hozzátartozója a gondozási szükséglet hiányában is felvehető.
Idősek otthona - További részletek>>
KEDVEZMÉNYES - NYUGDÍJ - NŐK 40 ÉV JOGOSULTSÁGI IDŐVEL IGÉNYBE VEHEŐ KEDVEZMÉNYES NYUGDÍJA
Az a nő, aki kereső tevékenységgel és a gyermekneveléssel összesen legalább 40 év jogosultsági időt szerzett, az életkorától függetlenül nyugdíjba vonulhat.
Annak érdekében, hogy a munkában töltött idő meghatározó jellege ne csökkenjen, a kedvezmény igénybevételének további feltétele a minimum 32 év kereső tevékenységgel szerzett jogosultsági idő.
40 év jogosultsági idő - További részletek>>
KÖZGYÓGYELLÁTÁS
Az alanyi jogcímen biztosított közgyógyellátás jövedelmi helyzettől és a havi rendszeres gyógyító ellátás költségétől független.
A normatív jogcímen megállapított közgyógyellátás jövedelmi helyzettől és a havi rendszeres gyógyító ellátás költségétől függő ellátás.
Közgyógyellátás - További részletek>>
LAKÁSFENNTARTÁSI TÁMOGATÁS (megszűnt) - helyette: TELEPÜLÉSI TÁMOGATÁS
A lakásfenntartási támogatás szabályai 2015. március 1-étől kikerültek a szociális törvényből. Ettől az időponttól kezdődően a támogatás ebben a formában nem állapítható meg a kérelmezők részére. Lakásfenntartási támogatás iránti kérelmet utoljára 2015. február 28-án lehetett benyújtani. Azoknak az ügyfeleknek a jogosultsága, akik 2015. március 1.-je előtt kérelmezték a lakásfenntartási támogatást, a következőképpen alakul:
- Ha az ellátásra való jogosultságot 2014. december 31-ig megállapították, akkor az ügyfél a korábbi szabályoknak megfelelően egy év időtartamra jogosult a
lakásfenntartási támogatásra.
- Ha a hatóság 2015. január 1-ét követően dönta támogatásra való jogosultságról, akkor a lakásfenntartási támogatást csak 2015. február 28-ig lehet biztosítani.
Az önkormányzatok a települési támogatás keretében biztosíthatnak támogatást a lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez.
Lakásfenntartási támogatás (Ld. Települési támogatás, Önkormányzati segély) - További részletek>>
MÉLTÁNYOSSÁGI ÁPOLÁSI DÍJ
Az ellátás biztosítása az települési önkormányzatok számára jelenleg sem kötelező.
A méltányossági ápolási díj szabályai 2015. március 1-jétől kikerültek a szociális törvényből. A 2015. március 1-jét megelőzően megállapított ellátások
az önkormányzat mérlegelésétől függően biztosíthatóak 2015. március 1-jét követően, települési támogatás formájában.
Méltányossági ápolási díj (ld. Települési támogatás, Önkormányzati segély) - További részletek>>
MÉLTÁNYOSSÁGI KÖZGYÓGYELLÁTÁS
A méltányossági közgyógyellátás szabályai 2015. március 1-től kikerültek a szociális törvényből, ettől az időponttól kezdődően biztosítása nem lesz kötelező.
Méltányossági közgyógyellátás iránti kérelmet utoljára 2015. február 28-án lehetett benyújtani. A korábban hatályos szabályokat kell alkalmazni, tehát az ellátásra való jogosultság egy éves időtartamban fennáll az alábbi esetekben:
- Ha az ellátásra való jogosultságot 2015. március 1-jét megelőzően megállapították,
vagy
- Ha az ellátásra való jogosultság megállapítása iránti eljárás 2015. február 28-án folyamatban van.
Az önkormányzatok a települési támogatás keretében biztosíthatnak támogatást a gyógyszerkiadások viseléséhez.
Méltányossági Közgyógyellátás (Ld. Települési támogatás, Önkormányzati segély) - További részletek>>
NYUGDÍJAS BÉRLET (NYUGDÍJAS BÉRLETIGAZOLVÁNY)
A korábban kiállított bérletigazolványok nem érvényesek, hanem csak a megadott minta szerinti nyugdíjas bérletigazolvány használható. (Ára: 250 Ft).
A bérletigazolványok kiváltásához egy darab 1 évnél nem régebbi, jó minőségű igazolványkép szükséges.
Nyugdíjas bérletigazolvány - További részletek>>
ÖNKORMÁNYZATI SEGÉLY (=TELEPÜLÉSI TÁMOGATÁS)
2015. március 1-jével átalakult a szociális támogatási rendszer; a változtatásokkal több segélyezési forma megszűnt, átalakut, új elnevezést kapott vagy máshonnan igényelhető, mint eddig. A változtatások után szociális támogatásokat két helyről kérhetnek az érintettek: egyrészt a járásoktól, másrészt a helyi önkormányzatoktól- Az előbbiektől a jövedelemkompenzáló, míg utóbbiaktól a kiadáskompenzáló támogatások igényelhetők.
Települési támogatás (Önkormányzati segély) - További részletek>>
ÖZVEGYI NYUGDÍJ (ÖZVEGYI NYUGELLÁTÁS)
Özvegyi nyugdíj címén a jogosultat ideiglenes özvegyi nyugdíj és özvegyi nyugdíj illeti meg. Özvegyi nyugdíjat a házastárs, a bejegyzett élettárs, az elvált házastárs és az élettárs kaphat a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvényben meghatározott feltételek teljesülése esetén.
Özvegyi nyugellátás - További részletek>>
SZOCIÁLIS SEGÉLY (megszűnt) - helyette: JÁRÁSI TÁMOGATÁS
2015. március 1-jével átalakult a szociális támogatási rendszer; a változtatásokkal több segélyezési forma megszűnt, átalakult, új elnevezést kapott vagy máshonnan igényelhető, mint eddig. A változtatások után szociális támogatásokat két helyről kérhetnek az érintettek: egyrészt a járásoktól, másrészt a helyi önkormányzatoktól.
Járási támogatás lesz a jövőben a rendszeres szociális segély helyébe lépő:
- egészségkárosodási és gyermekfelügyeleti támogatás: 46 600 forint,
- az időskorúak járadéka: 22 800 - 37 500 forint,
- az (alap- és emelt összegű, valamint a kiemelt) ápolási díj: 29 500, 44 250, 53 100 és
- az alanyi közgyógyellátás: legfeljebb 12 ezer forint havonta.
Az e támogatásokhoz való jogosultságot a járási hatóságok állapítják meg országosan egységes elvek alapján.
TELEPÜLÉSI TÁMOGATÁS (=ÖNKORMÁNYZATI SEGÉLY)
2015. március 1-jével átalakult a szociális támogatási rendszer; a változtatásokkal több segélyezési forma megszűnt, átalakut, új elnevezést kapott vagy máshonnan igényelhető, mint eddig. A változtatások után szociális támogatásokat két helyről kérhetnek az érintettek: egyrészt a járásoktól, másrészt a helyi önkormányzatoktól- Az előbbiektől a jövedelemkompenzáló, míg utóbbiaktól a kiadáskompenzáló támogatások igényelhetők.
Települési támogatás (Önkormányzati segély) - További részletek>>