Egy korábbi vizsgálat kimutatta, hogy a nők 15 százaléka tapasztal diszpareuniát, más néven visszatérő genitális fájdalmat közösülés közben. A diszpareunia főként a nőket érinti, férfiakat csak nagyon ritkán.
Egy új vizsgálat során kiderült, hogy azoknak a nőknek, akiknek fájdalmat okoz a szex, érzékenyebb fájdalomhálózatuk van más nőkhöz képest, azt sugallva, hogy a diszpareuniát újra kéne osztályozni, mint fájdalomzavart, a szexuális működési zavar helyett.
Rögzült a szex és a fájdalom párosítása a diszpareuniás nőkben?
A vizsgálat eredményei, melyekről a The Journal of Sexual Medicine című lap számol be, nők két csoportján alapult – diszpareuniás és anélküli -, akiket megkértek, hogy emlékezzenek vissza szavak listájára, négy kategóriában: a szexhez, fájdalomhoz kapcsolódó szavak, a nem szexhez kapcsolódó kellemes szavak, és a nem fájdalomhoz kapcsolódó kellemetlen szavak.
A nők mindkét csoportban jobban emlékeztek a szexhez kapcsolódó szavakra, mint a fájdalomhoz kötődő szavakra. Ugyanakkor a diszpareuniás nők több hamis emléket említettek a fájdalom szavakra (főként rosszul emlékeztek a „fájdalom” és a „fájdalmas” szavakra, amelyek nem is szerepeltek a listákon).
A fájdalominger a kutatók szerint sokkal jobban felkelti a diszpareuniás nők figyelmét, és marad meg emlékezetükben.
„Ha a szex és a fájdalom ismételten párba áll, hasonlóan erős belső értelmezésük is lehet.” – közölte Lea Thaler (Nevada Egyetem, Las Vegas), a vizsgálat vezetője. „A krónikus fájdalom tapasztalata miatt a diszpareuniás nőkben a fájdalom belső értelmezése könnyen aktiválható, és ezt megerősítette a kutatás is, hogy az ilyen nőknél a fájdalom információ iránti túlérzékenység áll fenn, és akik katasztrofizálják fájdalmas tapasztalatukat.”
Több szakértő is érintett lehet a kezelésben
Más szóval a diszpareuniás nők folyamatosan fájdalomra számítanak – és sokkal ártalmasabbnak képzelik el, mint amilyen valójában. A vizsgálat eredményei alátámasztják azt az elméletet, hogy a fájdalmas szex kezelését újra kell fókuszálni. Thaler szerint egyes kutatók úgy vélik, hogy a diszpareunia fájdalomzavarként való újra besorolása lehetővé tenné annak multidiszciplináris kezelését, beleértve a szex terapeutákat, a nőgyógyászt, a gyógytornászt és a fájdalomszakértőt.
Van segítség a fájdalmas szex enyhítésére
Ugyanakkor „vannak olyan ellenzők, akik attól félnek, hogy ha fájdalomzavarként osztályozzuk, figyelmen kívül fog maradni súlyos hatása a szexuális működésre.” – közölte Thaler.
Ám szerinte van remény a fájdalmas szexben szenvedő nők számára. „A kognitív viselkedési terápia során a diszpareuniás nőket megtanítják arra, hogy kevésbé számítsanak fájdalomra és kisebb mértékben katasztrofizálják fájdalmukat.” – közölte. „Megtanítják nekik, hogyan birkózzanak meg a fájdalommal. Ezek a stratégiák gyakran a fájdalom csökkenését eredményezik a szexuális együttlét során.”
Forrás: Medipress
Fotó: Freepik