Szén-monoxid mérgezés tünetei, következményei - halált is okozhat, ha elavult fűtőberendezést használsz! Mire figyelj oda? OKF közlemény

Nagyszülők Lapja

Érdekességek

Nagyszülők Lapja


Szén-monoxid mérgezés tünetei, következményei - halált is okozhat, ha elavult fűtőberendezést használsz! Mire figyelj oda? OKF közlemény A hivatalos fűzési szezon megkezdése, vagyis október 15. előtt mindenki ellenőriztesse fűtőberendezését, illetve szerezzen be szén-monoxid-érzékelőt a balesetek, tragédiák megelőzése érdekében. Miért halálos a szén-monoxid? A hivatalos fűzési szezon megkezdése, vagyis október 15. előtt mindenki ellenőriztesse fűtőberendezését, illetve szerezzen be szén-monoxid-érzékelőt a balesetek megelőzése érdekében - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szombaton a honlapján.

Évente egyszer ellenőriztetni kell a fűtőeszközt
A tájékoztatás szerint fűtési technológiától függetlenül komoly veszélyt jelenthet a készülékek szabálytalan kivitelezése, a karbantartás és a rendszeres műszaki felülvizsgálat elmulasztása.

Elengedhetetlen, hogy évente legalább egyszer mindenki ellenőriztesse a fűtőeszközét; a legcélszerűbb az első fűtés előtt szakemberrel megvizsgáltatni és kitisztíttatni a berendezést.



Szén-monoxid viszaáramlás tragédiákhoz is vezethet
A közlemény szerint a szennyeződések, eltömődések és a szabálytalan házi kivitelezés miatt az égéstermék visszaáramolhat, a zárt térbe visszajutó gázok, leginkább a szén-monoxid már alacsony koncentrációban is komoly veszélyt jelentenek az emberekre és a háziállatokra.

Mi az a szén-monoxid mérgezés?
A Wikipédia szerint a szén-monoxid gáz belélegzése következtében fellépő mérgezés akár halálos kimenetelű is lehet. Ez az egyik leggyakoribb háztartási baleset, amely legtöbbször a helytelenül használt tüzelőberendezés miatt következik be.

A kezdeti tüneteket gyakran félreértelmezik, ezért a szén-monoxid-mérgezés olyankor is okozhat halálesetet, amikor a súlyos mérgezést hosszan tartó, jól észrevehető tünetek előzik meg. Az ájulást még nem okozó mérgezés tünetei összekeverhetők többek közt a migrén vagy az influenza bizonyos tüneteivel (fejfájás, szédülés, fáradtság, álmosság, hányinger, tudatzavar).



A mérgezést szenvedő személy tudatánál marad, a mérgezés gyanúját gyakran fel is fogja, sőt azt is, hogy meghal, ha nem tesz valamit. Egy bizonyos mérgezési fokon túl azonban az oxigénhiány miatt végtagbénulás lép fel, ezért már cselekvőképtelenné válik. A szén-monoxid a testben először lassan halmozódik fel, majd koncentrációja hirtelen megugrik.

Első szakasz: A mérgezést szenvedett nyugtalan, zavart vagy kábult. Fejfájás, szédülés, hányás léphet fel. A bőr időnként cseresznyepirossá színeződik.
Második szakasz: Izomgörcsök a végtagokon, majd az egész testen, végül eszméletvesztés. Az eszméletlenné vált beteg is hányhat, ami fulladást okozhat.
Harmadik szakasz: Izomellazulás, légzésbénulás, halál.

A szén-monoxid-mérgezés - ha nem is következik be a halál - agykárosodáshoz, bénuláshoz, látászavarokhoz is vezethet. Mérgezés esetén veszélyeztetettebbek a csecsemők, gyermekek, várandós anyák, az idősek és a légzési problémákkal küzdők.

Mit kell tenni, ha szénmonoxid-mérgezésre gyanakodsz?
A szén-monoxid-mérgezett beteget friss levegőhöz kell juttatni, biztosítani kell számára a szabad légutakat és szükség esetén lélegeztetni kell. A szén-monoxid által ellepett helyiséget a lehető leghamarabb alaposan ki kell szellőztetni. Szén-monoxid-mérgezés gyanúja esetén az elsősegélynyújtónak fokozott figyelmet kell fordítania arra, nehogy a segítés helyett saját maga kerüljön bajba.

Miért szükséges a szén-monoxis-érzékelő?
A gáz színtelen, szagtalan, jól elkeveredik a szoba levegőjével és rendkívül mérgező, vagyis biztonságosan csak szén-monoxid-érzékelővel mutatható ki a jelenléte. Az OKF jó minőségű szén-monoxid-érzékelő beszerzését javasolja az érintettek számára.

A katasztrófavédelem weboldalán megtalálható az ellenőrzéseken megfelelt és megbukott szén-monoxid ellenőrzök listája, vásárlás előtt érdemes tájékozódni.
Ide kattintva találod a megbízható szén-monoxid érzékelők listáját »

A megbukott szén-monoxid érzékelőket ide kattintva találod »

Ellenőrizni kell a gázvezetékeket is


A fogyasztó feladata ellenőrizni az ingatlanon lévő gázvezetékek állapotát
A Nemzeti Közművek földgázelosztó társasága minden évben több milliárd forintot fordít a hálózat rekonstrukciójára, de a fogyasztók zavartalan és biztonságos gázellátása érdekében a telekhatáron, ingatlanon belüli vezetékek állapotának is kifogástalannak kell lennie, és azokat a fogyasztóknak kell ellenőrizniük - erre már az NKM Nemzeti Közművek Zrt. hívta fel a figyelmet hétfőn.

Az elosztó társaság hálózatrekonstrukciós munkái során folyamatosan, hónapokkal a kivitelezés előtt felhívja a gázfelhasználók, tulajdonosok figyelmét a saját gázrendszereik műszaki-biztonsági felülvizsgálatának szükségességére. A telekhatáron vagy az épületen belüli gázvezetékek tulajdonosa köteles azok üzemképes és biztonságos állapotban tartására a jogszabályoknak megfelelően, a gázrendszer nem megfelelő műszaki állapota miatt az ingatlant kikapcsolhatják a szolgáltatásból - figyelmeztetnek.

A tájékoztatásban felidézték: bár a Nemzeti Közművek biztosítja az összes lakossági fogyasztó földgázellátását, elosztási tevékenysége azonban nem országos. A Nemzeti Közművek tulajdonában lévő Főgáz Földgázelosztási Kft. a fővárosban és 18 Budapest közeli településen végez földgázelosztási tevékenységet, ennek keretében 810 ezer ügyfélhez juttatja el a földgázt, amely mintegy 2 millió embert érint. A társaság 5800 kilométert meghaladó gázhálózatot üzemeltet.

Vezetékcsere, karbantartás
A Nemzeti Közművek földgáz-elosztási rendszerének hálózatrekonstrukciós munkáira évente több milliárd forintot fordít, idén mintegy 25 kilométernyi vezetéket cserél ki - közölték.

Az elosztó társaság elosztási területén nemcsak a hálózatüzemeltetési és karbantartási munkákat végez, hanem a mérési rendszerek üzemeltetését, a gázmérő leolvasással kapcsolatos feladatokat, a tervfelülvizsgálatot és a műszaki-biztonsági ellenőrzést, valamint a hálózat-beruházásokhoz szükséges irányítási funkciókat is ellátja. Emellett a szabálytalan gázvételezések felderítésére irányuló ellenőrzéseket is végez, ezek ugyanis többnyire balesetveszélyes beavatkozásokat jelentenek a gázmérőn vagy a hálózaton, és veszélyeztetik a többi felhasználó testi épségét - hangsúlyozták.

Gázszivárgás esetén hívd ezt a számot!
A Nemzeti Közművek közleményében felhívta a figyelmet arra, hogy minden gázszivárgást komolyan kell venni, gázszag észlelésekor haladéktalanul hívni kell a területileg illetékes földgázelosztót. Budapesten és a kapcsolódó 18 agglomerációs településen a Főgáz Földgázelosztási Kft. az illetékes, gázszivárgás-bejelentő telefonszáma 36-40-477-333.

Forrás: MTI, Wikipédia

Nagyszülők Lapja

Érdekességek

Nagyszülők Lapja


2017.09.19