,,Kitaláltam a legjobb módszert, hogyan adjunk tanácsot gyermekünknek. Először találjuk ki, mit akar, aztán tanácsoljuk neki, hogy tegye azt." - Viccesnek tűnhet, de Harry S. Truman mondása nagyszülőként is alkalmazható, sőt, mi több: működik! Megmutatjuk, mit is jelent ez.
Nagyszülőként nehéz ellenállni annak, hogy unokánk születése után csak a babával foglalkozzunk és tanácsokat adjunk a szülőknek... De ne feledjük: a babák nem fognak emlékezni arra, mennyiszer öleltük át őket - a szülők azonban mindig emlékezni fognak arra, mennyit foglalkoztunk velük szülővé válásuk kezdeti szakaszán.
Nagyszülőként nem a baba pelenkázása, ölelgetése, ringatása lesz hosszú távon a meghatározó, hanem az, hogy mennyire álltunk rendelkezésre a szülők számára, mennyire voltunk jelen szülővé válásuk folyamatában.
Az unokánkkal való együtt töltött idő mennyisége, a nagyszülő-unoka kapcsolatépítés lehetőségei ugyanis mind-mind ennek függvényében alakulnak majd.
Tehát ha azt szeretnénk, hogy gondtalan kapcsolatunk, szoros kötődésünk legyen unokánkkal, elsősorban a szüleivel kell jó és építő kapcsolatot ápolnunk.
Ennek legfontosabb része pedig a figyelmes hallgatás. Nem feltétlenül azért, hogy utána egyszerűen csak azt mondjuk nekik, amit hallani akarnak, hanem azért, mert érzik: valóban meghallgatjuk őket, érdeklődünk, megerősítjük és támogatásunkról biztosítjuk őket.
Minél inkább hosszú távon gondolkodunk, és minél több figyelemmel és tapintatos jelenléttel gondoskodunk szülővé vált gyermekünkről (és párjáról), annál szorosabb kapcsolatot fogunk tudni kiépíteni unokánkkal is évről-évre.
Több időt szeretnék tölteni az unokámmal! - 6 jótanács, ami segíthet ebben
Ezt ne tedd soha nagyszülőként! Nagyon megbánthatod vele a gyermeked
10 fontos tanács modern nagyszülőknek - Így lehet szuper a viszonyod az unokákkal és a szülőkkel
Szerző: Nagyszülők Lapja
Fotó: Freepik