A klasszikus birsalmasajt receptje - ahogy nagymamám tanította

Nagyszülők Lapja

Receptek

Nagyszülők Lapja


A klasszikus birsalmasajt receptje - ahogy nagymamám tanította

Lehet, hogy "az emlékek megszépülnek", de egy biztos: hogy az ősz mesés ízeit csak a nagymamák receptjei tudták úgy megőrizni, hogy a mai napig is fel tudjuk idézni... A birsalmasajt elkészítése egyáltalán nem bonyolult. Csupán a birs húsa, cukor és citromlé szükséges hozzá, és esetleg egy marék durvára vágott dió. A téglalap alakú, szeletelhető tömb ráadásul sokáig eláll a kamrában vagy a hűtőszekrényben.

Birsalmasajt-készítéshez a piacon vagy a zöldségesnél keményebb, sárga színű darabokat válasszuk, ne a fonnyadt, barnásra színeződötteket. (A zöld birseket pedig feldolgozás előtt még utóérlelni kell.)

 

Hozzávalók kb. 8 adaghoz:

- 1 kg birsalma
- 1 kg cukor
- 1 darab citrom
- egy marék durvára vágott dió (opcionális)

 

Elkészítés:
 

1. A birsalmasajt alapja a birsalmapüré: a birsalmákat megtisztítjuk, ledörzsöljük a pihéket, a többit lemossuk folyóvíz alatt. Nem szükséges meghámozni és a magházat kivágni, elég csak felnégyelni. A darabokat tegyük egy nagy fazékba és öntsünk rá annyi vizet, hogy pont ellepje. Főzzük puhára, majd szűrjük le. Kétféleképpen pürésíthetjük: nyomjuk át egy paradicsompasszírozón (így megszabadulunk a magoktól, a magháztól és a héjtól), vagy a puhára főzött darabokról húzzuk le a héjat, vágjuk ki a magházat és pürésítsük botmixerrel vagy turmixgépben.

2. A birsalmapürét tegyük vissza a fazékba és öntsük hozzá a citromlevet és a cukrot is. (A régi receptek a fenti arányokat ajánlják, de természetesen aki a cukor mennyiségét soknak találja, lecsökkentheti tetszőleges, akár 60 %-ra.)

3. Folyamatos kevergetés mellett addig főzzük, amíg besűrűsödik, majd hűtsük le szobahőmérsékletűre, és keverjük el benne a diót, ha szeretnénk.

4. Ha téglalap alakú tömböt szeretnénk, öntsük fóliával kibélelt őzgerincformába. Száraz, hűvös helyen tároljuk 2-3 napig, majd ha a teteje megszilárdult, borítsuk ki sütőpapírra, hogy a másik oldala is tudjon szikkadni.

5. Legalább még 1-2 hétig hagyjuk tovább szilárdulni, de időnként forgassuk át, hogy minden részét érje levegő, különben bepenészesedik.

(Ha nincs a lakásban hűvös és száraz helyiség, akkor a szobahőmérsékletűre hűlt birspürét öntsük sütőpapírral bélelt tepsibe, és sütőben 50 fokon, résnyire nyitott ajtó mellett 4-5 órán át szárítsuk. Ha kihűlt, felvághatjuk akár kockákra vagy rudakra is.)

 

Fotó: Pixabay


Nagyszülők Lapja

Receptek

Nagyszülők Lapja


2024.10.07