Sokak számára már ősz elején érezhetőek az évszakváltozás hatásai. Körüljárjuk, mi az oka a meglévő betegségek őszi fellángolásának, és hogy milyen egészségügyi problémák jellemzőek az ősz beköszöntével.
A hűvösebbé, változékonyabbá váló időjárás számos testi panaszt - megbetegedéseket, állapotromlást - okozhat. Jó hír, hogy előre felkészüléssel, odafigyeléssel a gondok egy része megelőzhető vagy enyhíthető.
Vírusfertőzések
Talán ez igényli a legkevesebb magyarázatot: a fokozatosan csökkenő napfényes órák száma (kevesebb termelődő D-vitamin), a nehezebb ételek fogyasztása, és az egyre korábbi sötétedés lelki hatásai mind gyengítik az immunrendszert. Ez kedvez a meghűléses betegségeknek, de például a húgyúti fertőzéseknek is. A hűvösebb levegő nyálkahártyáink védekezőképességét is próbára teszi. A gyermekek közösségbe visszatérése szintén fokozza a fertőzések terjedésének esélyét.
A már nyár végén megkezdett vitaminpótlás, a réteges öltözködésre való tudatos odafigyeléssel sok gondot meg lehet előzni.
Allergiák
Ősszel sem csökkennek az allergiás tünetek: a parlagfű augusztus és október közt virágzik, akárcsak a fekete üröm, a csalánfélék és a különböző füvek. Ezért gyakori, hogy az őszi hónapokban erősödnek a nehézlégzéses, köhögéses, orrfolyásos tünetek.
Gyomor- és bélrendszeri panaszok
Évszakváltáskor, de főként tavasszal és ősszel köztudottan megnő a refluxos és bélrendszeri problémákkal küzdők száma. Ennek miértjére az orvostudomány még nem igazán tud választ adni. Mindenesetre ősszel a legmagasabb a gyomorfekélyes, székrekedéses, bélgyulladásos panaszok száma. Emésztőrendszerünk állapota rendkívüli módon összefügg lelkiállapotunkkal, így fontos, hogy a rendszeres testmozgás és egészséges táplálkozás mellett hangulatunkra, lelkiállapotunkra is figyeljünk oda!
Ízületi gyulladások
A nyirkos, hűvös, változékony idő megnehezíti az ízületi problémákkal küzdők életét is. Különösen a hirtelen lehűlés és a szeles idő kínozhatja meg az arra érzékenyek szervezetét: az izmok befeszülnek, az erek összehúzódnak, ez felerősíti a reumatológiai panaszokat. Az időváltozással járó légnyomás-változás duzzanatot, fájdalmat eredményezhet.
Ízületi fájdalmak, porckopás ellen mit szedjünk? - dr. Ősapay György kutatót kérdeztük
Mit tehetünk?
Legyünk előrelátóak! Már augusztusban kezdjük meg a vitaminok és ásványi anyagok (de legalább a cink, a magnézium, a C- és a D-vitamin) pótlását.
Az emésztőrendszer számára a lelki egyensúly és a bélflórát támogató ételek (csontleves, hűtött rizs, azaz egy alkalommal már behűtött, más szóval másnapos rizs -, fermentált ételek) nyújtanak alapot.
Az ízületi gondok enyhítésére ma már számtalan módszer – pl. lökésterápia, hialuronsav-injekció stb. - ismert, melyekről a szakorvos tájékoztatást tud adni.
Minden egészségügyi probléma szempontjából kerüljük a túlsúlyt és a mozgáshiányos életmódot! Ősszel is maradjunk aktívak!
Az unokáidnak szüksége van rád! Így erősítsd meg az immunrendszered, hogy elkerüld a betegségeket!