Mikor vigyük be a kertből a növényeket? - Ha jól döntünk, jövőre meghálálják

Nagyszülők Lapja

Otthon, kert

Nagyszülők Lapja


Mikor vigyük be a kertből a növényeket? - Ha jól döntünk, jövőre meghálálják

Ahogy elérkezik az ősz, és egyre hűvösebbek a nappalok és esték, felmerül a kérdés, meddig tarthatjuk a szabadban cserepes- és balkonnövényeinket, mikor vigyük őket védett helyre és hogyan érdemes őket teleltetni. Ebben segít az alábbi kis összefoglaló.

Ha az első hűvösebb napon bevisszük a növényeket, az ugyanúgy hiba, mintha túl későn helyeznénk őket védett helyre. A túl korán bevitt növényeken sok kártevő maradhat, melyeket így a növénnyel együtt beviszünk, és egész télen károsítják nemcsak az érintett növényt, de a körülötte lévőket is.

Érdemes tudni még, hogy a levegő hűlésével párhuzamosan a növények ellenállóképessége nőni kezd, erre pedig érdemes egy kis időt adni, mielőtt bevisszük őket. 

Ezen felül azonban figyelembe kell vennünk a különböző növények eltérő igényeit.
 

Legkorábban a trópusi növényeket kell védett helyre vinnünk, azaz már akkor, amikor hűlni kezd a levegő. Nekik a világos és min. 22-25 fokos helyiség a megfelelő.

A nagyon érzékeny növények, például a hibiszkusz vagy az orchidea, semmi esetre se maradjanak kint a fagyok környékén: ezek a növények már nem viselik jól a 10 foknál hidegebb hőmérsékletet!
 

A muskátli ugyan elviseli a kisebb fagyokat, de ha ezt hagyjuk, akkor következő évben nem fog szépen virágozni. Jobban tesszük, ha ősszel, még a fűtési szezon előtt bevisszük. Teleltethetjük is, de akár szobanövényként is tarthatjuk télen, világos és huzattól mentes helyen. Ha teleltetnénk, vágjuk vissza, és tartsuk sötét helyen, pincében, vagy letakarva.

Szintén a fagyok környékén kell bevinni a fuksziát, a szerelemvirágot, a sétányrózsát, a nagyobb méretű leandereket, a hortenziát és angyaltrombitát is. 
 

A teleltetett növények világos, hűvös (de nem hideg) helyet igényelnek, de öntözni már ritkán öntözzük őket! Tárolhatjuk őket a cserépből kivéve, újságpapírba tekerve is.
Egyes növényeknek alacsonyabb, hidegházi körülmények kellenek télen, azaz nagyjából 5 és 17 fok közti hőmérséklet. Ezek például: a rozmaring, a leander, a különféle kaktuszok és pozsgások, citrusfélék; a pálmák nagy többségének a 13-18 fok közötti hőmérséklet az ideális télen.
 

Vannak növények, melyek áttelelhetnek a kertben is: ilyenek főként a hagymás virágok, de a buxus és a fagyal is.
 

A kint hagyott növények is védelmet és figyelmet igényelnek: 

a cserepet érdemes körbeszigetelni takaróval, zsákvászonnal vagy kartonpapírral.

- több cserepet közvetlenül egymáshoz is helyezhetünk, ez esetben csak a köztük lévő hézagokat kell kitölteni, pl. szalmával.

- ügyeljünk, hogy a rájuk kerülő csapadék el tudjon távozni a cserépből, különben az megfagy, és károsítja a növényt.

- a cserepek alá helyezzünk egy szigetelőréteget: a hungarocell tábla erre tökéletesen megfelel.

- odakint takarással is védhetjük a növényeket, de gondoskodnunk kell a szellőzésről. 

 

 

Szerző: Nagyszülők Lapja
Fotó: Freepik


Nagyszülők Lapja

Otthon, kert

Nagyszülők Lapja


2024.10.08