"Hogyan adjak pénzt az unokámnak?" - Erre a 7+1 dologra figyelj, ha pénzt ajándékoznál!

Nagyszülők Lapja

Nagyszülő-unoka

Nagyszülők Lapja


"Hogyan adjak pénzt az unokámnak?" - Erre a 7+1 dologra figyelj, ha pénzt ajándékoznál!

Mi, nagyszülők ugyan kérés nélkül is előszeretettel nyomunk az unokák markába egy-egy dugi ezrest, titkon odasúgva, „Ne mondd el anyáéknak!”, ám ennél kifinomultabb és átgondoltabb lépésekkel is juttathatunk anyagi támogatást az unokáknak. Mire figyeljünk, és hol a határ, ha pénzt szeretnénk ajándékozni?

Akár csak pár ezer forintról van szó, akár komolyabb életcélok megalapozásában szeretnénk segíteni az unokánknak, pénzügyekben érdemes átgondoltan cselekednünk.

Csodás, ha jelentősen hozzá tudunk járulni ahhoz, hogy nagyobbacska vagy felnőtt unokánk ne adóssággal kezdje az önálló életet, de nem volna pozitív példa ennek érdekében adósságba keverednünk (és persze a saját vállunkra is plusz terhet rakunk egy kölcsönnel).

Tehát bármennyire is szeretjük elkényeztetni az unokáinkat, az egyik alapvető kérdés természetesen az, mit engedhetünk meg magunknak.


 

Mire érdemes még gondolnunk?
 


1. Hány unokánk van
Ha ugyanis az egyiküket jelentősen támogatjuk, esetleg a többi is arra fog számítani, hogy „ugyanannyi jár”, ami azonban nagy eséllyel már megoldhatatlan lesz...


2. Célzott vagy szabadon felhasználható-e a pénz, amit adunk
Kisgyermek esetében a szülőknek adjuk a nagyobb pénzösszeget, és határozzuk meg, mire szántuk (beszállni egy aktuális, nagyobb kiadásba), vagy mondjuk el, hogy szabad felhasználásra adjuk (ez esetben a szülők döntik el, napi kiadásokra, egy nagyobb tárgyra szánják vagy pl. félreteszik-e a gyermeknek).


3. Ha takarékszámlát nyitnánk unokánknak
Érdemes a szülőkkel egyeztetni, nem nyitottak-e már ők is egy számlát, amire nekünk esetleg már csak utalnunk kell - a pénzügyi „magánakciók” visszatetszést és és bizalmatlanságot kelthetnek a szülőkben!


4. Kamaszoknál már a kisebb pénzösszeget is mondjuk el a szülőknek!
A nagyobb gyerekek ugyanis már önállóan elkölthetik a pénzt, és a szülőnek nem árt odafigyelni, mire megy el az összeg (remélhetőleg nem káros, tiltott dolgokra), és hogy hogyan osztja be a gyerek a pénzt.


5. Van-e olyan minőségű kapcsolat és kommunikáció a szülőkkel, hogy mindez nyíltan és megértéssel megbeszélhető legyen?


6. Ha kölcsönt adunk, nem biztos, hogy visszakapjuk
A
 legjobb szándék ellenére is alakulhatnak rosszul a dolgok, és elveszhet a pénz, pl. felnőtt unokánk kezdő vállalkozásában.


7. Mit akarunk elérni a pénzadománnyal?
Ha az az elképzelésünk, hogy unokánk majd egy bizonyos tárgyon vagy játékon keresztül emlékezzen ránk, ám a szülők tárgyak helyett – az elveikhez hűen - élményekbe fektetik a pénzt (utazás, kirándulás, tábor), ne bántódjunk meg!
Úgysem a tárgyak fogják ránk emlékeztetni a gyerekeket, hanem a közös élmények! Törekedjünk rá, hogy azokban vegyünk részt (amennyire csak lehetséges), és a család elveihez hasonlóan mi magunk is közös élményekbe, programokba fektessük inkább az ajándéknak szánt pénzt!

 


Fotó: Freepik


Nagyszülők Lapja

Nagyszülő-unoka

Nagyszülők Lapja


2025.04.24