
A hosszú hétvégék és a nyári szünet közeledtével érdemes megtervezni, hogyan töltjük majd tartalmasan az unokánkkal közös időt úgy, hogy közben elkerüljük a feszültségeket, és sikeresen távol tartjuk a nagyobb gyerekeket a kütyüktől is. Ehhez adunk most jól használható tippeket.
Nincs lehangolóbb látvány egy nagyszülőnek, mint egy (kis)kamasz, aki ki sem bújik a telefonja vagy tabletje mögül, és akivel nem lehet kommunikálni, mert meg sem hallja, amit mondunk.
Pedig nem lehetetlen felkelteni a figyelmüket és tartalmas programokkal megtölteni a közös időt.
De mit tehetnénk annak érdekében, hogy a folyton mobilozó gyerekek, fiatalok figyelmét a valódi élet felé irányítsuk, és kütyümentes, derűs és élménydús minőségi időt tölthessünk együtt?
Mit szeret csinálni egy kamasz?
Enni!
A tinédzserek nem ismerik a „túl sok étel” fogalmát. Képesek szinte bármennyi finomságot eltüntetni, így egy közös étkezés mindig jolly joker. Próbáljunk ki különféle ételtípusokat, „beülős helyeket”, vagy például - a magyar ételek mellett - otthon készítsünk el néhányat a fiatalok körében is népszerű, külföldi nemzeti ételek közül (pl. hamburger, gyros, pizza, édes-savanyú csirke, pirog, pho leves)!
Az alakjukra már ekkor odafigyelő tinilányokat is el lehet csábítani egy-egy gazdag salátára, húsételre, vagy együtt is bevásárolhatunk velük, illetve elkészíthetjük a nekik is megfelelő, egészséges ételeket.
Amihez kedve van
Kérdezzük meg, mihez van kedve! Lehessen kívánsága, legyen beleszólása a programok kiválasztásába!
Filmet nézni
Rossz idő esetén egyezzünk meg, hogy akár a tévében, akár a moziban, megnézünk egy olyan filmet, melyhez mindkettőnknek van kedve! (Természetesen bizonyos határokon belül: senki sem kötelezhető például horrort nézni...)
Szórakozni és versenyezni
Keressünk a személyiségének megfelelően pörgős vagy épp nyugodtabb, az érdeklődésének megfelelő - pl. tudományos, nyomozós vagy nyelvi - társasjátékot! Tanítsuk meg kártyázni, barchobázni vagy sakkozni, egyik sem megy ki a divatból!
Segíteni
Még az otthon amúgy flegma kamaszok is szívesen nyújtanak segítő kezet nagyszüleiknek, és igenis nagyon kedvesek és előzékenyek tudnak lenni! Adjunk erre lehetőséget! Kérjünk kisebb szívességeket (pl. cipekedés, pár dolog megvásárlása a boltból), és vonjuk be őket a ház körüli feladatokba - pl. festés, kerti munka, barkácsolás, sütés -, egyrészt hogy végül ők is részesei legyenek az eredményeknek (sikerélmény, hasznosság), másrészt a derűs közös munka is csodás lehetőség a kapcsolat megerősítésére.
Mászkálni
Bár a kamaszok – ahogy Vekerdy Tamás fogalmazott – „fiziológiai lustaságban” szenvednek, ezért szívesen pihennek hosszasan a kanapén vagy sokáig alszanak, ez nem jelenti azt, hogy nem lehet felkelteni az érdeklődésüket. Érdemes egy jópofa ajánlatot, „üzletet” csatolni az induláshoz, és ha már útra keltetek, legkésőbb útközben megjön a kíváncsisága az újdonságok iránt!
De milyen úticélokat érdemes kinézni? Próbáljuk ki vele az olyan helyszínek adta lehetőségeket, ahol
- különlegesség várja őket (pl. csodálatos látkép vagy vízpart)
- az izgalmakat kedvelő fiatalok kalandot élhetnek át (szabadulószoba, kalandpark, élményparkok)
- tanulhatnak valami fontosat az életről és az emberekről (csendes, lelassult, természetközeli élet, vagy pl. egy skanzen)
- olyat tapasztalnak meg, amit a hétköznapokban nem (pl. idős emberek munkájának és kitartásának gyümölcsét, különleges alkotásokat, vagy példát az egyszerű, mégis boldog életre, állatvilág közelsége stb.)
Sportolni
Jó ötlet lehet kölcsönösen bevonni egymást kedvenc mozgásformánkba! Egy séta a parkban vagy egy arborétumban – és a jóga mellett jól megfér majd egy kis tollaslabda is...
Zenélni
A zenét mindenki szereti. Ha van hangszerünk, adjuk oda neki nyugodtan, hadd próbálja ki, talán még kedvet is kap hozzá. Alakíthatunk rögtönzött házi zenekart is, és ha elég nyitottak, akár még tehetségkutató estet is tarthatunk... De szigorúan a szórakozás a cél!
Aludni
A kamaszok jelentős testi és lelki átalakuláson mennek keresztül, ráadásul egyre több iskolai teher is nyomja a vállukat. Nyugodtan hagyjuk, hadd pihenjenek, aludjanak, ameddig jólesik a szervezetüknek! Ne nyaggassuk, ne keltsük fel őket korán – amíg alszanak, legalább magunkra, és az aznapra történő felkészülésre is marad időnk.
...és persze kütyüzni...
Természetesen nem kell teljes mértékig letiltanunk a képernyőről - a szigorúság és merevség csak ellenérzéseket szül, míg a rugalmasság és egyensúly kellemessé teszi az együtt töltött időt, de egyezzünk meg abban, hogy hol a határ: például hogy este 8 és 11 között használhatja a telefonját, napközben azonban nem netezhet és nem üzengethet.
Legyünk nyitottak: kérjünk a fiataltól segítséget egyes készülékek vagy applikációk használatához, vagy hogy mutassa meg kedvenc videóit, képeit, játékait, és álljunk hozzá lelkesedéssel – vagy legalább próbáljuk meg!
Menni fog – ha nem rontjuk el!
A fiatalok igenis kíváncsiak a világra, csak jól titkolt érdeklődésüket nem szabad lerombolnunk azt kötekedéssel, kritizálással vagy nyaggatással.
Legyen bennünk elég türelem és rugalmasság – ez elengedhetetlen! Ami igazán nem is olyan fontos, azt hagyjuk rá! Nem kell mindent irányítanunk. Vegye fel, amit szeretne, húzzon akár sárga sapkát és pöttyös cipőt, ha akar! Ezen nem múlik az élményekkel teli, kellemes közös időtöltés!
Lehetőségünk van elültetni bennük a kíváncsiság és a nyitottság magvait, és nagyszerű közös élményeket szerezni kamasz unokánkkal – éljünk vele!
Szerző: Nagyszülők Lapja
Fotó: Freepik