Imádtam gyermekkoromban a nagyi kakaós kalácsát, amit vasárnaponként sütött. De a legjobb az volt, amikor együtt gyúrhattuk, tekerhettük a tésztát a kalácshoz. A klasszikus csíkos kalács receptjét Jutka küldte Szegedről.
Imádtam gyermekkoromban a nagyi kakaós kalácsát, amit vasárnaponként sütött. De a legjobb az volt, amikor együtt gyúrhattuk, tekerhettük a tésztát a kalácshoz. Alig vártam, hogy a tészta megkeljen a meleg sparhelten és a kétféle tésztát (a kakaósat és a fehéret) nyújtás után feltekerhessem. Persze a munka oroszlánrészét a nagyi végezte, én csupán segédkeztem, de roppant fontosnak éreztem mindent, amit az ő irányítása alatt kellett tennem.
Már 3 kisunokám van és a két nagyobbik szeret mellettem sürögni-forogni a konyhában (a harmadik még alig múlt fél éves, egyelőre csak ismerkedik az ízekkel). Így nem volt kérdés, hogy gyerekkorom kedvelt receptjét elkészítem nekik / velük. Amit annak idején én csináltam a nagyi mellett, az adagok kimérése, gyúrás, nyújtás, kenegetés, most ők teszik és néha összeszoruló szívvel gondolok arra, bár látná ezt az én drága nagyikám.
Az eredeti recept nem tartalmaz fahéjat, illetve vaníliát, de mivel a kisunokáim édesszájúak, próbaképp már megcsináltam úgy is, hogy ezekkel a fűszerekkel megbolondítottam a kalács tésztáját.
Csíkos kalács recept - Hozzávalók
- 500 gr liszt
- 4-5 evőkanál cukor
- 50 gr élesztő
- 7,5 dkg vaj
- 1 csipet só
- 2, 5 dl tej
- 3 evőkanál keserű kakaópor
- vanília, fahéj ízlés szerint (elhagyható)
Csíkos kalács - Elkészítés
1. A kimért lisztbe keverjük bele a sót és 1 evőkanálnyi kivételével az összes cukrot.
2. A lisztkeverékbe szépen morzsoljuk bele a vajat! Közben az élesztőt felfuttatjuk a meglangyosított tejben. A felfuttatott élesztőt beleöntjük a lisztbe és jól összedolgozzuk.
3. Amikor már szép egyenletes a tészta, elfelezzük, külön tálba tesszük és az egyik felébe tegyük a kis vízzel elkevert kakaóport, amivel újra jól összekeverjük. Ekkor tehető a fehér tésztába vaníila, vagy csipetnyi fahéj a kakaós részbe, természetesen még ezt is gyúrjuk bele a tésztába!
4. Mindkét tálat takarjuk le és tegyük meleg helyre, ahol meg tud kelni - az az ideális, ha kétsze akkorára dagad.
5. Ha megkelt, ujjnyi vastagra nyújtsuk mindkettőt (először a kakósat, aztán a fehéret), majd fektessük egymásra a két tésztalapot úgy, hogy a kakaós legyen felül, és óvatos, de határozott mozdulatokkal tekerjük fel őket!
6. A sütőt melegítsük elő 180 fokra (légkeverés esetén elég a 160 fok is), közben egy tepsin pihentessük a tekercset, nagyjából 20 percig!
7. Amikor a sütő elérte a kívánt hőfokot, kis tejjel vagy olvasztott vajjal kenjük meg,majd mehet a kalács a sütőbe, ahol 30-35 perc alatt gyönyörűen megsül. Amikor kiveszem a sütőből, én mindig megkenem még egy kis tejjel a kalácsot, ezt pillanatok alatt beissza magába, és kihűlés után már szeletelhetem is!
A receptet és a hozzá tartozó történetet Jutka küldte Szegedről, köszönjük!
Fotók: Nagyszülők Lapja