![Februári kerti munkák: 12+1 pontos feladatlista a kertészkedés szerelmeseinek](https://nagyszuloklapja.hu/uploads/d760878bade19ea89e76b9a200849e86268dfdf7_resized_600x.webp)
Februárban, mikor a hideg ellenére már láthatóak a tavasz első jelei, és ébredeznek a földben szunnyadó virághagymák, csábító lehet a gondolat, hogy belevágjunk az új év kerti munkálataiba. Azonban a vetés és ültetés kapcsán legyünk türelmesek és bölcsek, mert az időjárás ilyenkor még kiszámíthatatlan.
Mik a legfontosabb februári kerti munkák? Mit lehet és érdemes most ültetni és vetni? Ebben segítünk eligazodni.
A február kiváló időszak a rendszerezésre, tervezésre, és a sikeres év megalapozására, azonban ügyeljünk a változékony időjárási körülményekre: még a hideg és enyhe időszakok váltják egymást, ezért a talaj is hol fagyos, hol pedig felázott.
Érdemes eleinte fedett és napsütötte helyen, cserepekben, palántázó edényekben elkezdeni az ültetést.
Februári - tél végi feladatok a kerttel kapcsolatban:
Tervezés:
Gondoljuk át, idén mit szeretnénk ültetni, vetni, telepíteni. Nézzünk utána, melyik növénynek mikor van telepítési vagy ültetési ideje, és írjuk be előre a naptárba, így biztosan nem maradunk le róla. Nézzük át a megmaradt vetőmagokat, szortírozzuk, nézzük meg a lejárati idejüket.
Kerti szerszámok, eszközök:
Ellenőrizzük az állapotukat, melyik szorul élesítésre, ápolásra, esetleg cserére. A fémszerszámokat áttörölhetjük olajos ronggyal, a benzines gépek számára gondoskodjunk üzemanyagról, az akkumulátorosakat pedig ellenőrizzük, töltenünk kell-e. A fanyelű szerszámokat kenjük át lenolajjal. Ilyenkor van idő beszerezni a szükséges új tárgyakat, pl. vödör, kanna stb.
Metszés:
A fagy elmúltával megkezdhetjük a bogyós cserjék, díszcserjék és sövények metszését, a hónap végén pedig a gyümölcsfákét is. Távolítsuk el a sérült, elszáradt részeket a fákról, bokrokról. Amivel tavaszig várni kell: kajszibarack, nektarin, szilva, meggy, málna, egres, mogyoró, tuja, tűztövis, japán juhar és japánbirs.
Öntözés:
Ahogy egyre többet, és egyre melegebben süt a nap, a növényeink elkezdenek vizet veszíteni (melyet a még fagyott földből nem képesek felvenni) - ám egyelőre csak a növények minimális vízigényét pótoljuk!
A talaj feltöltése tápanyagokkal:
Gyűjtsük össze a még kint maradt, összegereblyézett növényi hulladékot, és szórjuk ki a komposztot, vagy a műtrágyát, felkészítve a talajt a növények tavaszi növekedésének támogatására.
Veteményezés:
Bizony, amint elmúltak a fagyok, már vethető a zöldborsó, sárgarépa, sóska, spenót, vöröshagyma, petrezselyem és fejessaláta is. A nagy szemű magokat mélyebbre vessük, az kisebbeket elég 2-3 cm-re.
Palántanevelés:
Már február végén elvethetjük és egy napfényes ablakban nevelgethetjük palántáinkat: salátát, karalábét, fejeskáposztát, kelkáposztát, retket, padlizsánt, karfiolt vagy brokkolit.
Csíráztatás:
A krumpli csíráztatása megkezdhető ládákban, egy természetes fénnyel ellátott, kb. 12 fokos helyiségben - így április elején már el is vethetjük a zöldséget.
Tavaszi lemosó permetezés:
A kártevőkre mielőbb érdemes felkészülni.
Tereprendezés, tisztogatás:
Tisztítsuk meg az ágyásokat az elszáradt növényrészektől, ráhullott levelektől, gallyaktól.
A gyep gondozása:
Télen és tavasz elején a sok csapadék és a kevés fény kedvez a moháknak és a gombáknak. Ezért fontos, ahogy a természet ébredezni kezd a téli álmából, elvégezni a gyepszellőztetést. Gereblyézéssel, gyepszellőztetéssel sokat tehetünk a fű egészségéért.
Szobanövények:
A fűtési szezon a szobanövények számára megterhelő időszak. A száraz levegő és a kevés természetes fény miatt sok növény legyengülhet, sőt, akár leveleit is hullathatja. Párásítsunk, törölgessük át őket, és figyeljünk oda a megfelelő öntözésre. Tegyük őket minél világosabb helyre, és február végén már elkezdhetjük a tápoldatozást is, hogy felkészítsük őket a tavaszi növekedésre.
+ 1: Ne feledkezzünk meg kertünk lakóiról! A madaraknak még szükségük a táplálékforrásokra. Továbbra is töltsük fel magokkal, almával az etetőket, akár április elejéig is.
Miért kertészkedj már februárban is? Mert akik kertészkednek, azok tovább élnek! Mutatjuk, hogy miért! >>
Fotó: Freepik