Hogyan kell nyáron helyesen locsolni a növényeket? Sokan elkövetik ezeket a hibákat

Nagyszülők Lapja

Otthon, kert

Nagyszülők Lapja


Hogyan kell nyáron helyesen locsolni a növényeket? Sokan elkövetik ezeket a hibákat

Az öntözésnek is megvan a maga hatékony és kíméletes módja, mely az utóbbi időben tapasztalt időjárási viszonyok ismeretében egyre inkább központi kérdés a kertbarátok számára. Hogyan válasszunk növényt a kertünkbe, és miként óvhatjuk meg növényeinket az elviselhetetlen melegben?

A tartós hőség a teljes élővilágot, azaz a növényeket is erősen próbára teszi. A 2022-ben tapasztalt, hetekig tartó szárazság a mai napig tizedeli a melegre érzékenyebb fafajokat (pl. fenyő, nyírfa).

Tudomásul kell vennünk, hogy egyes növényfajok telepítése a kertben egyre több küzdelemmel fog járni, hiszen a növekvő számú és időtartamú hőség nem fogja kímélni a nedvesebb, hűvösebb közeget kedvelő növényeket (és csak extrém vízfelhasználással segíthetünk nekik életben maradni)
 

Első feladat tehát az, hogy ha új növényt vásárolunk, akkor inkább kontinentális, vagy szubmediterrán viszonyokhoz alkalmazkodó növényeket válasszunk!

 

Emellett az következőkre ügyeljünk:
 

 

1. Ne a tűző napon, a forró talajra öntözzünk, ugyanis így nem hatékony a locsolás: a víz nagy része rögtön elpárolog, és nem jut el oda, ahová kéne. Öntözzünk este, éjjel vagy hajnalban!

2. Mulcsolással segítsünk a nedvességet a talajban tartani (ez lehet levágott fű, fadarálék, széna, szalma, avar, levágott gaz)

3. Nézzünk utána az úgynevezett csepegtetett öntözésnek! Rendkívüli módon csökkenti a párolgási veszteséget, hatékony és takarékos.

4. Hagyjuk magasan a gyepet! 10-15 cm-es fű (gyep) jobban takarja a talajt, kevesebb vízzel is túlél, a talaj pedig nem forrósodik át és nem szárad ki annyira.

5. Próbáljunk árnyékolást megoldani, ahol lehet!

6. A gyűjtött vizek hőmérséklete nem túl hideg, így semmiféle „sokkhatást” nem jelent a hőségtől kitikkadt növényeknek, de ha nincs más, az esőztetőre állított szórófejjel végzett, lassú, alapos öntözés is megfelelő.


További előremutató ötletek:

1. Alkalmazzunk minél több szárazságtűrő cserjét, fát, falra futtatott kúszónövényt! Ezek mind a környezetet, mind pedig az otthonunkat „hűtik”.

2. Csapvíz helyett törekedjünk a gyűjtött esővíz használatára, vagy ha nincs más, csapvízből hordóban, kannákban készítsünk állott vizet! Egyszerűen csak pár napig hagyjuk állni a vizet, így idővel megszabadul klórtatalmától, ami előnyösebb a növényzetnek.

3. A kerti és konyhai (növényi) maradékokra ne szemétként, hanem komposzt-alapanyagként tekintsünk! A homokos talajt gazdagítva növelhetjük annak vízmegtartó képességét.

 

Tovább élnek, akik kertészkednek - Azt is megmutatjuk, hogy miért!

Könnyebb otthon termeszteni, mint gondolnád! - Burgonya és édesburgonya

 


Fotó: Freepik
 


Nagyszülők Lapja

Otthon, kert

Nagyszülők Lapja


2024.07.19