Amellett, hogy rendszeres vitaminpótlással, jó minőségű és elégséges alvással, rendszeres mozgással, stresszkezelő technikákkal támogatjuk az immunrendszerünket, a betegségek kezdeti időszakában, vagy a felgyógyulás során, gyógyszerek melletti kiegészítés gyanánt, a mézen és a fokhagymán kívül még számtalan módszer és alapanyag segíthet a megerősödésben, gyógyulásban.
Mellkas zsírozása/olajozása: kenjük be és fóliázzuk le a mellkast elöl-hátul-oldalt például körömvirágkrémben feloldott illóolajokka (rozmaring, eukaliptusz, teafaolaj vagy citromolaj). Régi módszer a disznózsíros pakolás azaz a mellkas házi zsírral való bekenése, és meleg dunsztolása. Ez segít felszakítani a letapadt nyákokat. A zsírra tegyünk frissen tartó fóliát és egy meleg törölközőt tenni, majd paplannal betakarózni. 10-15 perc elegendő is.
Infralámpás kezelés: nemcsak légúti panaszok esetén segíthet, hanem általában is, a gyulladásos folyamatok esetén. Alkalmazhatjuk arcüreggyulladás, fülfájás, megfázás, influenza, orrdugulás, torokfájás esetében, a torokra, mellkasra. Elég 15-15 perc naponta 1-2 alkalommal. (Használatát legalább 2 órán át ne menjünk ki a hideg levegőre! Lázas állapotban pedig tilos az infralámpa használata.)
Sólámpa: használatával a levegőben található penészgombák, baktériumok száma is csökkenthető.
Húsleves, csontleves: a házilag, sokáig főtt húsleves benne sok zöldséggel és főtt hússal nemcsak sok folyadékot tartalmaz, hanem rendkívül tápláló étel is. Sok ásványi anyagot, fehérjét és szénhidrátot is tartalmaz, és egyensúlyban tartja a bélflórát is, mely immunrendszerünk legfontosabb pillére.
Manukaméz: gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban, antioxidánsokban, valamint vírus- és baktériumellenes vegyületekben.
Fekete kömény: szintén bővelkedik baktérium- és vírusellenes, valamint gyulladáscsökkentő vegyületekben, így számos betegség megelőzésére és kezelésére igénybe vehetjük. Segíthet enyhíteni az asztma, a hörgurut, a tüdőtágulat, és más légúti- és tüdőpanaszok tüneteit.
Gyömbér: bőséges forrása számos egészségvédő vegyületnek, ezért sokan alkalmazzák télen a megfázás, a torokfájás, a hörghurut, valamint más gyulladásos és fertőzéses megbetegedések kezelésére.
Fokhagyma: kiválóan tisztítja a légutakat és a tápcsatorna megbetegedéseit. A mézes fokhagyma szirup az egyik leghatásosabb házi gyógymód megfázás ellen, akár pár csepp citromlével kiegészítve.
Gyermekláncfű: igen hatékony tüdőgyulladás, hörghurut és felsőlégúti megbetegedések ellen. A növény gyökeréből és leveléből érdemes főzetet készíteni.
Kasvirág (Echinacea)
A kasvirág-készítmények, teák és tinktúrák (cseppek) igen népszerűek nátha, influenza, hörghurut és tüdőgyulladás kezelésére. Már nagymamáink is használták megfázás és felsőlégúti panaszok házi kezelésére.
Megerősíti az immunrendszert, és véd a bakteriális fertőzésekkel szemben a szervezet ellenálló képességének növelésével. Magas antioxidáns tartalmának köszönhetően fájdalom- és gyulladáscsökkentő hatása is jelentős.
Hársfavirág: kakukkfűvel kiegészítve nagyszerű tea készíthető belőle légúti problémákra.
Vöröshagyma: a hagymaleves például kifejezetten hatékony légzőszervi panaszokra, tüdőgyulladásra. Vöröshagymatea: 2 evőkanál kristálycukrot karamellizáljunk, ha már szép barna, öntsünk rá 2,5 dl vizet, és adjunk hozzá 1 kisebb felkockázott hagymát. Fedjük le, forraljuk fel, és várjunk, amíg a cukor felolvad. Ekkor leszűrjük, és azon melegében fogyasztjuk. Mindkét esetben héjastól alkalmazzuk a hagymát!
Méhpempő: erősíti a szervezetet, megelőzésre és a gyógyulás folyamatában is remek természetes tápanyagforrás, mely nagyon hatékony, vírusölő, antibakteriális hatású organikus anyagokat tartalmaz, valamint szelént, vasat, cinket és magnéziumot is. Magas a B-vitamin-tartalma.
Ezért fogyassz fermentált ételeket, igazi csodaszerek a testnek - Mutatjuk, hogyan fermentálj otthon
Szerző: Nagyszülők Lapja
Fotó: Freepik